Szakmai indokok, a méltányos hozzáférés elve kívánja meg, hogy egy racionális kórházfejlesztési programot fogadjon el a kormány, ami hosszú távon garantálja az intézmények biztonságos működését, finanszírozhatóságát, és csökkenti a szakmai és területi egyenlőtlenségeket – fogalmazott Molnár Lajos, aki szerint erről a javaslatról még az idén szavazhat a parlament.
Az egészségügyi miniszter elmondta: a kórházfejlesztési törvényjavaslat a kiemelt intézmények esetében meghatározza a minimális kapacitásokat, amelyek garantálják a biztonságos, magas szintű ellátást. Az ezen túli kapacitásokról szóló döntést a regionális egészségügyi tanácsokban kell eldönteni. Mint elhangzott, a szakmai egyeztetések már négy hónapja zajlanak, a tulajdonosokkal történő egyeztetés ezen a héten kezdődött meg.
Molnár Lajos kiemelte, hogy az uniós források soha nem látott lehetőségeket jelentenek az egész egészségügyi ellátórendszer fejlesztésére és európai színvonalúvá tételére, ezért nagyon fontos, hogy ezeket a pénzeket az eddigieknél hatékonyabban és racionálisabban használják fel.
Az egészségügy forrásairól egyelőre nincs végleges döntés; becslések szerint a regionális operatív programokból 400 milliárd forint feletti összeg jut majd a területre. Kérdésre válaszolva a szakminiszter közölte: még nincs döntés a több biztosítós rendszer bevezetéséről sem, a kormánynak év végéig kell döntenie a biztosítási rendszer fejlesztésének irányáról.
Kuncze Gábor liberális pártelnök a sajtótájékoztatón közölte: a Liberális Egészségügyi Tanács határozottan kiáll amellett, hogy ne változzanak meg az eredeti szándékok az egészségügy átalakítása, a patikaliberalizáció kapcsán. – A rendszert át kell alakítani, mert kimerítette finanszírozási tartalékait, fejlesztéseiben pazarol, miközben sok területen a működési források is szűkösen vagy egyáltalán nem állnak rendelkezésre, emellett az átalakítás indokolatlanná és értelmetlenné teheti a hálapénz intézményét – közölte Kuncze Gábor.
Az SZDSZ szerint a fő cél az, hogy a tízmillió magyar állampolgár úgy érezze, az egészségügyben megfelelő színvonalon szolgálják ki, ami hozzájárulhat a gyorsabb gyógyuláshoz, valamint az átlagéletkor növekedéséhez Magyarországon.
(mti)

Kevésen múlt a tragédia – apja légpuskájával lőtte fejbe magát egy kisfiú Budapesten