Kötelező és célzott közmunkaprogramot indít a kormány

A jövő év elejétől változások lesznek a szociális segélyezés rendszerében: a rendszeres szociális segélyt összekötik a közcélú foglalkoztatással, előtérbe helyezik a munkára ösztönzést és emelik a családi pótlékot. Soltész Miklós, a KDNP parlamenti képviselője porhintésnek nevezte a családi pótlék emelésének mértékét.

MNO
2006. 11. 09. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a rendszeres szociális segély esetében az önkormányzat akkor is lehívhatja a segély összegét, ha a támogatottat foglalkoztatja és számára munkabért fizet.

Ezzel kapcsolatosan a miniszter kitért arra, hogy a közcélú munkát végzők, amennyiben munkabérük nem éri el a korábbi segély összegét, a különbözetet segélyként kapják meg.

A legrászorultabb, mintegy hétezer család esetében kötelező és célzott közmunkaprogramot indítanak, valamint a gyermekes családoknál a rendszeres szociális segély meghatározott hányada természetbeni juttatásként is nyújtható lesz.

„Átjárhatóvá tesszük a segélykasszát és a közcélú foglalkoztatásra szánt közcélú pénzeket, ami annyit jelent, hogy a ma segélyben részesülők a közcélú munkán keresztül, a közcélú munkavégzés béreként fogják megkapni a nekik szánt támogatásokat” – foglalta össze az új segélyezési rendszer lényegét Kiss Péter.

A családi pótlék emeléséről szólva a politikus elmondta, összege január 1-jétől 6,2 százalékkal emelkedik, a juttatást először februárban kapják meg a családok. A szociális tárca vezetője arról is tájékoztatott, hogy a lakásfenntartási támogatásban részesülők is igényelhetik az előfizetős villany- és gázfogyasztásmérő készülékeket. Egy, a szociális gázár-kompenzációt érintő kérdésre válaszolva a miniszter hangsúlyozta, tömbtarifák helyett rászorultság elvű támogatást szeretnének, mellyel „a társadalom alsó harmadában élők a lehető legnagyobb támogatásban” részesülnének.

A sajtótájékoztatón szóba került a szakképzési és felnőttképzési tárgyú törvények módosítása. Erről szólva Kiss Péter elmondta, változtatnának a szakiskolai és szakközépiskolai képzésen, és azt sokkal inkább a gazdasági és munkaerő-piaci igények szerint alakítanák át.

A mikro- és kisvállalkozóknál az elszámolható kötelezettség mértékét növeljük – mondta a miniszter kitérve arra is, hogy úgyszintén növelik a tanulószerződés alapján a tanulónak kötelezően járó juttatás mértékét.

Egy kérdés kapcsán a politikus azt mondta, a fegyveres és rendvédelmi szervek dolgozóira vonatkozó kormánydöntés értelmében a már ma is húsz év szolgálati viszonnyal rendelkezők a jelenlegi feltételek mellett vonulhatnak nyugdíjba.

Porhintés

Soltész Miklós, a KDNP parlamenti képviselője porhintésnek nevezte a családi pótlék emelésének mértékét.

„Ha figyelembe vesszük, hogy jövőre mennyivel emelkednek az élelmiszerárak, az energiaárak és az egyéni járulékterhek, és ebből levonjuk a családi pótlék emelkedését, akkor a családok 100-180 ezer forint vesztességet fognak elszenvedni évente” – fűzte hozzá. Soltész Miklós szerint a kormány munkanélküliség elleni lépései nem oldják meg a problémát. Az ellenzéki politikus úgy véli, már az elmúlt évek is azt mutatták, hogy a munkanélküliség mérséklésére tett intézkedések csak „tapogatózó lépések voltak”, amelyek következtében „nemhogy csökkent volna a munkanélküliség, hanem jól látható módon nőtt”.

Soltész Miklós úgy véli, új gazdaságpolitikára és új szemléletre van szükség a gyökeres változás érdekében. Ez az ellenzéki politikus szerint hosszútávon járulékcsökkentéshez és a családok terheinek csökkentéséhez kell, hogy vezessen.


(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.