Siemens: kenőpénz nélkül nem megy

A Frankfurter Allgemeine Zeitung úgy véli, hogy ami eddig a Siemens korrupciós ügyéből kiszivárgott, az még csak a jéghegy csúcsa. A Focus másik írása a CDU drezdai kongresszusának eredményeit elemzi, kimutatva, nincs új csillag a párt egén.

2006. 11. 28. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazinban Henning Krumrey A trónörökösök harca című cikkében foglalkozik a CDU drezdai pártkongresszusán történtekkel. A kongresszus előtt találgatások sora foglalkozott azzal, hogy melyik lesz a három miniszterelnökből a legjobb eredményt elérő pártelnök-helyettes. Christian Wulff, hannoveri kormányfő, az ország második legnépszerűbb politikusa? Esetleg Roland Koch, a konzervatív hesseni, aki a legjobb elemzőnek és a legerősebb idegekkel rendelkezőnek számít? Talán Rüttgers, aki 2005. májusi választási győzelmével nem csak az SPD szívének tekintett Északrajna-Vesztfáliát ragadta el a szocialistáktól, hanem a berlini vörös-zöld koalíció végét is felvezette? A pártkongresszus választási eredményei jelzik, a jövőben egyikük sem tarthat igényt a trónörökös személyére, hiszen Angela királynő minden eddiginél vitathatatlanabbul uralja pártját. A szavazatok 93 százalékával újraválasztották, miután beszédében a pártban meglévő minden áramlatnak igazat adott. Kancellárként még további öt százalékot szerzett, legutóbbi 2002-es eredményéhez képest. Férfi helyettesei drámaian rossz eredményt mondhattak magukénak.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Joachim Herr „A globalizáció nem ismer morált” címmel ír a Siemens egyre terebélyesedő korrupciós botrányáról. A Siemens csúcsvezetése továbbra is néma marad. Eltekintve a munkatársaknak szánt kitartásra buzdító jelszavaktól, a müncheni elektronikai koncert elnöksége és felügyelő bizottsága hallgat, miközben naponta újabb és újabb részletek kerülnek napvilágra a cég kenőpénz botrányáról. S a legfelsőbb menedzsment hallgatása csak további gyanút kelt a közvéleményben, miszerint minimum tudtak a titkos kasszák létéről és eltűrték azt. Az egyik gyanúsított arról értesítette a müncheni államügyészséget, hogy 2004 elején Thomas Ganswindtet, a Siemens vezetékes ICN hálózatának vezetőjét tájékoztatta a kenőpénzek fizetéséről. Ganswindt kifejezte azt a szándékát, érjék el, hogy a kifizetett kenőpénzek mennyiségét csökkentsék, írta Süddeutsche Zeitung. Siemens és az államügyészség hallgat erről. A legfrissebb tudósítások már felvetik annak a kérdését, hogy a cég elnöke, Heinrich von Pierer, majd 2005. januárjától utóda, Klaus Kleinfeld vélhetően tudtak cégük szennyes praktikáitól. A Siemens kommunikációs részlegének egyik munkatársa nem igazán lepődött meg a botrányon és az eddigi nyomozási eredményeken. „Egyes országokban, mint Nigériában, kenőpénz nélkül képtelenség megrendeléshez jutni.” Az ügy méretein sincs meglepődve mondván, ha a mostanában emlegetett 200 millió eurót elosztjuk több évre és az elnyert nagyszámú megbízatásra, akkor a kenőpénz egyes esetekre lebontva nem is olyan magas. „Globaliáció az globalizáció és nem ismer morált”, írta Wigand Cramer, az IG Metall – a német vasasszakszervezet a szerk. – munkatársa a szakszervezet honlapján. „Ott nem maradnak tiszták a kezek.” Szerinte a média álszent módon viselkedik, amikor felháborodik egy teljességgel mindennapos eseményen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.