Sólyom szembeszáll Amerikával

Sólyom László visszaküldte az Országgyűlésnek az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között az utas-nyilvántartási adatokkal kapcsolatban létrejött megállapodás kihirdetéséről szóló törvényt. Aláírta viszont a köztársasági elnök az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvényt, a biztonságos és gazdaságos gyógyszer és gyógyászati segédeszköz-ellátásról, valamint a gyógyszerforgalmazás szabályairól szóló törvényt és a 2005. évi költségvetés végrehajtásáról szóló jogszabályt. • Újabb adatokat kérnek a vízummentességhez?

MNO
2006. 11. 29. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László visszaküldte az Országgyűlésnek az EU és az Egyesült Államok utas-nyilvántartási megállapodásáról szóló törvényt, mert adatvédelmi szempontból aggályosnak találta. Erről az államfő sajtófőnöke, Wéber Ferenc közleményben tájékoztatta az MTI-t. – A megállapodás lehetővé teszi a légitársaságok számára, hogy az Egyesült Államokba utazóknak a helyfoglalási rendszerben tárolt személyes és részben különleges adatait az USA hatóságai számára továbbítsák – áll a közleményben.

Wéber Ferenc tájékoztatása szerint Sólyom Lászlónak az az álláspontja: nem egyértelmű, hogy a nemzetközi megállapodással kapcsolatban teljesülnek-e az adatvédelmi törvénynek azon feltételei, amelyek alapján külföldi államokban megfelelő szintűnek tekinthető a személyes adatok védelme. Ezért arra kérte az Országgyűlést, egészítse ki a törvényt olyan szabállyal, amely előírja az érintett kifejezett hozzájárulását a külföldre történő adattovábbításhoz.

– Sólyom László szükségesnek tartja azt, hogy az Országgyűlés a nemzetközi megállapodást kihirdető törvényben csak úgy tegye lehetővé az adattovábbítást, ha ahhoz az érintett kifejezetten hozzájárult – írja Wéber Ferenc. A köztársasági elnök sajtófőnöke kitér arra is, hogy az államfő véleménye szerint ilyen tartalmú szabály nem állna ellentétben a nemzetközi megállapodással.

A tájékoztatás szerint Sólyom László döntése előtt konzultált az adatvédelmi biztossal és a Malév Rt. vezérigazgatójával.

Sólyom nem ért egyet az orvosi kamara alkotmányossági aggályával

Az államfő aláírta az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvényt, a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-ellátásról, valamint a gyógyszerforgalmazás szabályairól szóló törvényt – közölte Wéber Ferenc, a köztársasági elnök sajtófőnöke. Korábban több piaci szereplő is arra kérte Sólyom Lászlót, hogy ne írja alá a jogszabályokat.

Tóth Judit, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője november 22-én az InfoRádióban azt mondta: azért fordultak az elnökhöz, mert a gyógyszer-gazdaságossági törvény alapján fizetendő „sarc„ elviszi a nyereségük nagy részét. – Kivonhatnak egyes veszteséges orvosságokat a piacról a magyar gyógyszergyártók jövőre – tette hozzá. – Ez az egész magyar gyógyszeripar ellehetetlenüléséhez vezet – hangsúlyozta Tóth Judit, hozzátéve, hogy számításaik szerint a törvény nyomán kiróható befizetési kötelezettségek számos magyar vállalat esetében meghaladják a Magyarországon termelt nyereséget.

A kamarák is az államfőhöz fordultak

Méltatlan és hátrányos az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény – mondta a Magyar Orvosi Kamara elnöke november 22-én. Éger István emlékeztetett: korábban a köztársasági elnökhöz fordultak az ügyben, de ha Sólyom László jóváhagyja a kamarákat érintő törvényt, akkor az Alkotmánybíróság előtt támadják meg a jogszabályt.

A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke az InfoRádióban elmondta: az alaptörvénnyel ellentétesnek tartják egyebek mellett azt, hogy az eddig a kamarák jogosultsági körébe tartozó feladatokat, például a gyógyszerészekre vonatkozó etikai szabályozást, illetve a gyógyszertárak szakmai kontrollját országgyűlési hatáskörbe helyezték.

Hávelné Szatmári Katalin diszkriminatívnak nevezte a kötelező kamarai tagság megszüntetését, mert, mint mondta, más szakmai köztestületek esetében nem született hasonló rendelkezés.

A köztársasági elnök aláírta a 2005. évi költségvetés végrehajtásáról szóló jogszabályt is.

(MTI, InfoRádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.