„A miénk a legpocsékabb foci”

A Spiegel az osztrák foci reménytelen helyzetéről cikkezik. A Presse szerint Chirac és Blair eltűnése némi reményt hozhat a lebénult EU-nak. A Focus tovább szövi a CSU számára mind kínosabb Pauli ügyet.

2006. 12. 23. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)


A konzervatív bécsi napilap „Ki befolyásolja 2007-ben az EU-t?” című cikkében foglalkozik az Európai Unió jövő évével.

Új arcok állnak az unió reflektorfényében. Az olyan kifutó modellek után, mint Jacques Chirac, vagy Tony Blair egy új politikusi generáció követezik, s velük szemben már megfogalmazódtak az elvárások.

A finn uniós elnökség viszont büszke arra, hogy hathónapos uniós elnökségük „unalmas” volt. Az eseménytelenséget ugyanis a messzi északon kedvező jelként értékelik. Berlin elnökségével azonban újra lendületbe jöhet az unió, hiszen olyan nehéz kérdésekre kell megoldást találni, mint az EU-alkotmány ügye, a közös energiapolitika és bevándorlás kérdése

Jacques Chirac francia elnök jövőre végleg távozik a politikai élet színpadáról, májusban előre láthatóan Tony Blair is követni fogja, így Londonból nem várhatóak különösebb uniós hangsúlyok, ami segítheti a német-francia tengely újjáélesztését a frissen választott francia elnökkel, vagy elnök-asszonnyal.

2007 második félévében következik a portugál uniós elnökség, ami az EU gyengébb félévének tűnik. Hiszen az uniós szerződésről, a kudarcba fulladt uniós alkotmányról vélhetően a 2008-as francia elnökség ideje alatt születik döntés.

2007-et éppen úgy, mint az óesztendőt, meghatározza a lengyel vétó, melyet Lech Kaczynski elnök és testvére kíméletlenül használnak. Rajtuk áll, vagy bukik, hogy sikerült-e Németországnak tető alá hoznia az Oroszországgal kötendő kooperációs szerződést.

Az osztrák politika alig gyakorol hatást az unióra, amennyiben tényleg az SPÖ elnöke Alfred Gusenbauer lesz a kancellár, neki még ki kell alakítania európapolitikai profilját.


Focus (focus.de)


A müncheni hírmagazin „Stoiber kritikusa további felvilágosítást követel” címmel ismerteti a mind nagyobb hullámokat verő „Pauli-ügyet.” (Az előzményekről lásd a csütörtöki sajtószemlét. Szerk.)

A bajor miniszterelnöki hivatal spicli-ügyében Stoiber egyik legközelebbi munkatársának távozása után sincs jele a hullámok elcsitultának. A tegnap esti válságtanácskozáson, ahol Günther Beckstein belügyminiszternek, miniszterelnök-helyettesnek – és a nürnbergi CSU vezetőjének, ahol Gabriele Pauli is tag – nem sikerült közelíteniük az álláspontokat. Pauli azzal vádolja Michael Höhenbergert, Edmund Stoiber időközben lemondott irodavezetőjét, hogy egy párttársánál érdeklődött magánéletének legintimebb részletei iránt, beleértve az esetleges alkoholproblémát és a férfiismerősöket is.

Pauli a közszolgálati ARD esti műsorában további felvilágosítást követelt és hiányolta a miniszterelnök megszólalását. Pauli nyitottnak nevezte azt a kérdést is, mi történik azokkal, akik kritizálni merik a pártelnököt. „Elsöprő a támogatást érzékelek”, nyilatkozta a politikus-asszony a számos hozzáintézett telefonról és emailről. Markus Söder pártigazgató kijelentésével kapcsolatban elmondta, hogy valójában azok károsítják a pártérdekeket, akik a miniszterelnöki hivatalból így bánnak a bíráló hangokkal.
Pauli megerősítette ama követelését, hogy Stoiber 2008-ban ne induljon újra a bajor miniszterelnöki posztért. Egy esztendővel ezelőtt, amikor Stoiber előzetes bejelentése ellenére nem vállalt miniszteri posztot a berlini kormányban, azóta megrendült benne a bizalom.


Der Spiegel (spiegel.de)


A baloldali német hírmagazinban Jörg Kramer „Foci a dobozból” című cikkében foglalkozik a 2008-as EB apropóján az osztrák labdarúgás helyzetével.

Másfél évvel az EB kezdete előtt, melyet Svájccal közösen rendeznek, az osztrák foci helyzete siralmas. A nemzeti tizenegy 1998 óta képtelen volt a nemzetközi tornákra kijutni. Számos egyesület függ a támogatóitól, vagy közel áll a csődhöz. A külföldiek aránya magas, a színvonal igen alacsony. Alexander Zickler például, aki három lábtörése miatt Németországban kénytelen volt két évet kihagyni, összeszegecselt lábaival vezeti a góllövő listát, pedig Németországban inkább helyzet-gyilkosként ismerték. Ausztriában viszont az edzők az év futballistájának választották.

Az osztrák labdarúgás egyik bajának a játékosközvetítőket tartják, akik elárasztják az országot átlagos képességű és átlagfeletti jövedelemről ábrándozó kelet-európai focistákkal. Másrészt olyan támogatók jelentek meg a labdarúgó csapatok mellet, akik ellenállnak minden szakmai tanácsnak, ők egyedül kívánják megszabni a pénzmegsemmisítés ritmusát. És akik magukkal rántanak mindenkit a csődbe, aki lépést kíván tartani velük.

A tíz első osztályú csapatból már négyet elért a csőd, az idei a Sturm Grazot érintette. A csapat csak egy 750.000 eurót kaució letételét követően folytathatta a játékot. Ez volt az elmúlt hét évben a hatodik csőd. Amikor az FC Tirol 2002-ben csődöt jelentett összesen 50 millió euró adósságot halmozott fel.

Csalás, korrupció, kenőpénzek gyakran előforduló fogalmak az osztrák fociban. Az átigazolásokkal kapcsolatos „szabálytalanságokat” vetett a salzburgi csapat támogatója, Dietrich Mateschitz Kurt Jara edző szemére, amikor elbocsátotta. Először hangzottak el ezek a szavak a nyilvánosság előtt, Jara természetesen perelt, így végre számos dokumentum napvilágra kerül.

Az egyik alkalommal Salzburg az átigazolási díj 118 százalékát fizette ki provízióként. Egy másik esetben egy játékos állítja: az edző arra kényszerítette, hogy csapatváltását egy bizonyos ügynökkel bonyolítsa – nevezetesen Jara barátján Robert Hochstafflon, a csődbe jutott egykori FC Tirol menedzserén keresztül. Jara természetesen vitatja, hogy a sporton kívüli okok miatt szerződtetett volna valakit.

Az Austria Wien mecénása Stronach nyolc évvel ezelőtt azt jövendölte, hogy Ausztria nyeri a 2010-es foci VB-t. Ebben az évben a nemzeti tizenegy Kanada, Magyarország és Venezuela ellen veszített. Egy nehezen kiharcolt Liechtenstein elleni 2:1-es győzelmet, mint a megváltást ünnepelték. Egy internetes fórumon valaki kifakadt: „A mi focink vélhetően a legkínosabb a világon.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.