Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap „Ki befolyásolja 2007-ben az EU-t?” című cikkében foglalkozik az Európai Unió jövő évével.
Új arcok állnak az unió reflektorfényében. Az olyan kifutó modellek után, mint Jacques Chirac, vagy Tony Blair egy új politikusi generáció követezik, s velük szemben már megfogalmazódtak az elvárások.
A finn uniós elnökség viszont büszke arra, hogy hathónapos uniós elnökségük „unalmas” volt. Az eseménytelenséget ugyanis a messzi északon kedvező jelként értékelik. Berlin elnökségével azonban újra lendületbe jöhet az unió, hiszen olyan nehéz kérdésekre kell megoldást találni, mint az EU-alkotmány ügye, a közös energiapolitika és bevándorlás kérdése
Jacques Chirac francia elnök jövőre végleg távozik a politikai élet színpadáról, májusban előre láthatóan Tony Blair is követni fogja, így Londonból nem várhatóak különösebb uniós hangsúlyok, ami segítheti a német-francia tengely újjáélesztését a frissen választott francia elnökkel, vagy elnök-asszonnyal.
2007 második félévében következik a portugál uniós elnökség, ami az EU gyengébb félévének tűnik. Hiszen az uniós szerződésről, a kudarcba fulladt uniós alkotmányról vélhetően a 2008-as francia elnökség ideje alatt születik döntés.
2007-et éppen úgy, mint az óesztendőt, meghatározza a lengyel vétó, melyet Lech Kaczynski elnök és testvére kíméletlenül használnak. Rajtuk áll, vagy bukik, hogy sikerült-e Németországnak tető alá hoznia az Oroszországgal kötendő kooperációs szerződést.
Az osztrák politika alig gyakorol hatást az unióra, amennyiben tényleg az SPÖ elnöke Alfred Gusenbauer lesz a kancellár, neki még ki kell alakítania európapolitikai profilját.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin „Stoiber kritikusa további felvilágosítást követel” címmel ismerteti a mind nagyobb hullámokat verő „Pauli-ügyet.” (Az előzményekről lásd a csütörtöki sajtószemlét. Szerk.)
A bajor miniszterelnöki hivatal spicli-ügyében Stoiber egyik legközelebbi munkatársának távozása után sincs jele a hullámok elcsitultának. A tegnap esti válságtanácskozáson, ahol Günther Beckstein belügyminiszternek, miniszterelnök-helyettesnek – és a nürnbergi CSU vezetőjének, ahol Gabriele Pauli is tag – nem sikerült közelíteniük az álláspontokat. Pauli azzal vádolja Michael Höhenbergert, Edmund Stoiber időközben lemondott irodavezetőjét, hogy egy párttársánál érdeklődött magánéletének legintimebb részletei iránt, beleértve az esetleges alkoholproblémát és a férfiismerősöket is.
Pauli a közszolgálati ARD esti műsorában további felvilágosítást követelt és hiányolta a miniszterelnök megszólalását. Pauli nyitottnak nevezte azt a kérdést is, mi történik azokkal, akik kritizálni merik a pártelnököt. „Elsöprő a támogatást érzékelek”, nyilatkozta a politikus-asszony a számos hozzáintézett telefonról és emailről. Markus Söder pártigazgató kijelentésével kapcsolatban elmondta, hogy valójában azok károsítják a pártérdekeket, akik a miniszterelnöki hivatalból így bánnak a bíráló hangokkal.
Pauli megerősítette ama követelését, hogy Stoiber 2008-ban ne induljon újra a bajor miniszterelnöki posztért. Egy esztendővel ezelőtt, amikor Stoiber előzetes bejelentése ellenére nem vállalt miniszteri posztot a berlini kormányban, azóta megrendült benne a bizalom.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Jörg Kramer „Foci a dobozból” című cikkében foglalkozik a 2008-as EB apropóján az osztrák labdarúgás helyzetével.
Másfél évvel az EB kezdete előtt, melyet Svájccal közösen rendeznek, az osztrák foci helyzete siralmas. A nemzeti tizenegy 1998 óta képtelen volt a nemzetközi tornákra kijutni. Számos egyesület függ a támogatóitól, vagy közel áll a csődhöz. A külföldiek aránya magas, a színvonal igen alacsony. Alexander Zickler például, aki három lábtörése miatt Németországban kénytelen volt két évet kihagyni, összeszegecselt lábaival vezeti a góllövő listát, pedig Németországban inkább helyzet-gyilkosként ismerték. Ausztriában viszont az edzők az év futballistájának választották.
Az osztrák labdarúgás egyik bajának a játékosközvetítőket tartják, akik elárasztják az országot átlagos képességű és átlagfeletti jövedelemről ábrándozó kelet-európai focistákkal. Másrészt olyan támogatók jelentek meg a labdarúgó csapatok mellet, akik ellenállnak minden szakmai tanácsnak, ők egyedül kívánják megszabni a pénzmegsemmisítés ritmusát. És akik magukkal rántanak mindenkit a csődbe, aki lépést kíván tartani velük.
A tíz első osztályú csapatból már négyet elért a csőd, az idei a Sturm Grazot érintette. A csapat csak egy 750.000 eurót kaució letételét követően folytathatta a játékot. Ez volt az elmúlt hét évben a hatodik csőd. Amikor az FC Tirol 2002-ben csődöt jelentett összesen 50 millió euró adósságot halmozott fel.
Csalás, korrupció, kenőpénzek gyakran előforduló fogalmak az osztrák fociban. Az átigazolásokkal kapcsolatos „szabálytalanságokat” vetett a salzburgi csapat támogatója, Dietrich Mateschitz Kurt Jara edző szemére, amikor elbocsátotta. Először hangzottak el ezek a szavak a nyilvánosság előtt, Jara természetesen perelt, így végre számos dokumentum napvilágra kerül.
Az egyik alkalommal Salzburg az átigazolási díj 118 százalékát fizette ki provízióként. Egy másik esetben egy játékos állítja: az edző arra kényszerítette, hogy csapatváltását egy bizonyos ügynökkel bonyolítsa – nevezetesen Jara barátján Robert Hochstafflon, a csődbe jutott egykori FC Tirol menedzserén keresztül. Jara természetesen vitatja, hogy a sporton kívüli okok miatt szerződtetett volna valakit.
Az Austria Wien mecénása Stronach nyolc évvel ezelőtt azt jövendölte, hogy Ausztria nyeri a 2010-es foci VB-t. Ebben az évben a nemzeti tizenegy Kanada, Magyarország és Venezuela ellen veszített. Egy nehezen kiharcolt Liechtenstein elleni 2:1-es győzelmet, mint a megváltást ünnepelték. Egy internetes fórumon valaki kifakadt: „A mi focink vélhetően a legkínosabb a világon.”
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella