Jaj az ár(am)drágítóknak Németországban

A Der Spiegel tudósítása szerint a jogtalan extraprofit miatt a német politikusok mind hangosabban követelik az áramszolgáltató cégek árképzésének felülvizsgálatát. Az iraki furcsa háborúban nemcsak a győzelem, de a kitüntetés is elmarad – így a Die Presse. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a bajor miniszterelnök ünnepi készülődését megkeserítő botrányszagú történetről tudósít.

2006. 12. 21. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin A politikusok szeretnének minden energiakonszernt felülvizsgálni címmel ismerteti az árdrágítás miatti németországi felháborodást. A szövetségi kartellhivatal eljárását, melyben túlzott áramár miatt figyelmeztette a Nyugat-Németországban ( Észak-Rajna–Vesztfália, Rajna-vidék–Pfalz, Saar-vidék – a szerk.) szinte ellátási monopóliummal rendelkező RWE-t, üdvözölték a gazdaság és a politika szereplői. „Jó lenne, ha a kartellhivatal az összes áramszolgáltató cég árpolitikáját nagyító alá venné” – nyilatkozta Michael Müller (SPD), a környezetvédelmi minisztérium államtitkára. Ulrich Kelber (SPD) frakcióvezető-helyettes javasolta a túlzottan magas árakból keletkezett konszernnyereségek megcsapolását. „A pénz egy részét vissza lehetne adni a fogyasztóknak” – vélekedett Kelber. A szövetségi kartellhivatal elítélte a második legnagyobb német áramszolgáltató céget, az RWE-t, mert az államtól ingyen kapott szén-dioxid-kibocsátási jogait beépítette az áram árába, és azt erre hivatkozva jelentősen emelte. A legnagyobb német áramszolgáltató, az E.on ellen is nyomoznak, nyilatkozta a kartellhivatal. Egyúttal nem zárták ki az eljárás kiterjesztését a másik két nagy ellátó cégre, a Vattenfallra és az EnBW-re is.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Norbert Reif Mondd, hol vannak a hősök című cikkében foglalkozik az iraki háború egyik ritkán emlegetett aspektusával, az elmaradó kitüntetésesővel. A cikk példaként hozza Jason Dunham őrmester történetét. A tengerészgyalogos Irakban rávetette magát egy gránátra, hogy ezzel megvédje a robbanás erejéről társait. Ekkora önfeláldozásért halála után Dunham megkapja a „Medal of Honort”, a legmagasabb egyéni bátorságért osztott amerikai kitüntetést, amit január közepén George Bush amerikai elnök személyesen ad át a halott katona szüleinek – írja a lap. Ez a második kitüntetés ebből a fajtából az immár három és fél éve tartó háborúban. A második világháborúban, mely az amerikaiak számára rövidebb volt, 464-en részesültek a „Medal of Honorban”; Vietnamban 245-en, Koreában 131-en kapták ezt az elismerést. Hasonló a helyzet a második legismertebb kitüntetés esetében is: a második világháborúban 8716-an kaptak „szolgálati keresztet”, az iraki háborúban eddig csak 26-an. „Kevesebb Irakban a hős, mint a korábbi háborúkban?” idézi a Time által fölvetett kérdést a Die Presse. A Pentagon szóvivője szerint a válasz egyértelműen nem, de az iraki helyzetet nem lehet egy hagyományos háborúval összehasonlítani. Alig kerül sor nyílt összecsapásokra, ahol a katonák bizonyíthatnák bátorságukat, ehelyett az ellenség csapdákat állít, és távirányítású bombákkal támad. A képet tovább árnyalja, hogy a felettesek most visszafogottabban osztják a kitüntetéseket; ami visszavezethető a korábbi idők érdemrendáradatára. Az Egyesült Államok hadtörténetében eddig kilenc darab „Medals of Honort” nyújtottak át úgy, hogy nem tudható, ki és miért kapta.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Albert Schäffer Stoiber bírálója után nem szimatoltak és nem kémkedtek című cikkében foglalkozik a müncheni abszurd színdarabbal. A bajor miniszterelnöki hivatal visszautasította, hogy a fürthi járás élén álló Gabriele Pauli (CSU) politikus magánélete után szimatolt volna. A CSU elnökségi ülésén, melynek Pauli is tagja, az asszony azt panaszolta, hogy a miniszterelnöki hivatala nyomoz a magánélete iránt. Stoiber egyik munkatársa egy CSU-tagnál az iránt érdeklődött, hogy Pauli magánéletének vannak-e a feltűnő pontjai, alkoholprobléma vagy éppen szerelmi történet. S tudatosan az iránt érdeklődött, az illető, „nem lehetne-e valamit a nyakába varrni”. Pauli legutóbb egy olyan internetfórum elindításával keltett feltűnést, ahol a vitatkozók Edmund Stoiber esetleges újabb hivatali ciklusáról mondhatták el véleményüket. ( A miniszterelnök 1993 óta vezeti a Bajor Szabadállamot – a szerk.) Vezető CSU-politikusok Pauli szemére vetették, hogy ezzel a fórummal kárt okoz pártjának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.