Orosz nagyhatalmi álmok

A Frankfurter Allgemeine Zeitung hosszú kommentárban elemzi a Moszkva által gerjesztett gázár háború mögött meghúzódó orosz célokat. A Spiegel bemutatja Orániát, a fehérek dél-afrikai menedékállamát.

2006. 12. 29. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Thilo Thielke A búrok oázisa című cikkében bemutat egy kis dél-afrikai közösséget, ahol a holland gyarmatosítók utódai máig fenntartják az apartheidet.
Mintegy 600 fehér ember él a búrok álom államában, az apartheid egyik furcsa formájában: tizenkét évvel az első szabad választások után.

„Isten hozta Orániában” adja hírül a tucatnyi tábla egyike eme különleges helyen, ahová feketék nem tehetik be a lábukat. Védőszentként áll egy kis dombon a korábbi dél-afrikai miniszterelnök és az apartheid apologétájának Hendrik Verwoerd szobra. A falu megalapítója Verwoerd veje, Carel Boshoff.
„Ide vonultunk vissza, mert saját életünket szeretnénk élni”, nyilatkozta Boshoff, aki főiskolai tanárként korábban a dél-afrikai faji ügyek irodáját vezette.

Orániát mintagyarmattá kívánják átépíteni. A falu az ország legmodernebb öntözőrendszerével rendelkezik, ahol virágzóvá tették a száraz talajt. S a szekta tagjai büszkék arra, hogy az ajtók nyitva állnak, Orániában nincsenek tolvajok.
Boshoff kis szektája egy korai álmának megvalósítása. Már a hatvanas években egy búr nemzetállamról álmodott, valahol a Dél-Afrikában. Végül 1991-ben, amikor már látszott, hogy a fehérek elveszítik hatalmukat, 1,4 millió randért 3000 hektár földet és 170 barakkot vásárolt. Ezeket egykor a dél-afrikai állam építette egy vízerőmű munkásainak. Boshoff kerüli a „néger” kifejezést, amit a búrok a lehető legnagyobb természetességgel használnak.

Három évvel azon választások előtt, mely Nelson Mandelát az ország első fekete elnökévé választotta, telepedtek le az apartheid hívei a szellemvárosban, s azóta növekszik a termékennyé tett talajon a városka. Oránia legtöbb lakosát ugyanakkor a félelem hajtja az Isten háta mögötti településre, s nem a régi idők iránti nosztalgia. Minden évben több száz fehér farmer válik gyilkosság áldozatává, a nemi erőszakok aránya olyan magas, hogy egyes politikusok már kulturális jelenségről beszélnek. A johannesburgi gyilkosságok száma jelentősen meghaladja az egyik legrosszabb hírű nagyvárosét, Sao Pauloét.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Michael Ludwig Oroszország Nyersanyag-intrikája című cikkében kommentálja az immár hagyományossá váló év végi gázár háborút.
Az orosz vezetés meggyőződése, hogy országa túl nagy ahhoz, hogy barátok vegyék körül. S most ama választás előtt áll, hogy másodrendű hatalom legyen, vagy visszanyerje egykori nagyhatalmi státusát. A döntés már régebben megszületett, az orosz külpolitika egyértelműen megcélozta a nagyhatalmi státus visszaszerzését. Oroszországban mindenki tudja és a többség támogatja is, hogy a nyersanyagokat használják fel e törekvés eszközeként. Ezzel egyidőben a Kreml kidolgozta a „szuverén demokrácia” koncepcióját. Eszerint Oroszországban nem alkalmazandóak a demokrácia általánosan elismert alapelvei. Ezzel kívánják kihúzni a talajt az orosz demokrácia alakulását érintő nyugati kritikák alól.

Ezzel az a felfogással, miszerint az EU-t és Oroszországot értékközösség köti össze, s stratégiai partnerségükből fakadó együttműködésük végcélja, hogy integrálódjanak végleg meghaladottá vált. Miként az Egon Bahr nevéhez köthető „Változás közeledéssel” megközelítés is. S halottnak tekinthető az az elgondolás is, miszerint az energiacharta és a tranzitjegyzőkönyv alapelemei belefoglalhatóak lennének egy új, Oroszországgal kötendő partnerségi megállapodásba. Mivel harmadik fél hozzáférése az energia hálózatokhoz pontosan ezt a nagyhatalmi státus felé vezető a politikai nyomásgyakorlásra használt eszköz gyengítését jelentené.

Putyin már korábban az állam nagyobb szerepét követelte a természeti kincsek felhasználásában. Második hivatali idejében jelentősen megnövelte az állami részesedést a földgáz és kőolaj szektorban. A legfontosabb állomások: a Jukosz szétverése, valamint a legfontosabb termelőegység a Juganszknyeftegaz bekebelezése az állami Rosznyeft konszernbe. A Szibnyeft nyugati cégek által is társfinanszírozott bekebelezése a Gazpromba, valamint a Gazprom napjainkban kikényszerített belépése a szahalini földgáz és olajkitermelésbe, melynek első lépése a konzorciumvezető Royal Dutch Shell kapitulációja volt, majd ez követte az orosz hatóságoknak a BP-re és a francia Total konszernre gyakorolt nyomása, melynek célja az állami vállalt pozícióba hozása volt.

Azt, hogy Moszkva számára a nyersanyag politikai fegyver először a szomszédok tapasztalhatták. Az orosz-ukrán „gázháborúban” Kijevnek kellett végül engednie. Ez gyengítette az ukrán gazdaságot és ezzel azt a nyugatra integrálódni akaró Juscsenkot. Ez volt az egyik előfeltétele a korábban választási csaláson ért Janukovics kormány visszatértének. A szintén a nyugatra törekvő Grúzia imént tapasztalta meg, milyen veszélyes az energiapolitikai elszakadás Oroszországtól. Az orosz energiahordozó helyett behozni kívánt azeri gáz importjának technikai nehézségei miatt Grúziának engednie kellett a Gasprom árdiktátumának. Az ország kénytelen a jelenlegi ár dupláját kell fizetnie a gázért. A gyenge grúz gazdaságra gyakorolt hatások már most is előre láthatóak, s ezen a módon csökkenni fog a jelenlegi grúz vezetés támogatottsága.
Most az orosz-fehérorosz gázháború fenyeget, amelyben a Gazprom az energiaszállítások leállításával zsarol. Így nem zárható ki, hogy az ellátási nehézségek miatt a Fehéroroszország illegális gázvételezéseket hajt végre. Moszkva egyelőre elégedetlen a az állami fehérorosz gázvezeték hálózatot üzemeltető cég a „Beltransgas” 50 százalékos tulajdonával. Feltételezik, hogy az árháborúval Minszket az orosz-fehérorosz unió felgyorsítására kényszerítik.

Lengyelország, mely sokkal jobban rászorul az orosz földgázra, mint Németország, vagy a többi (régi) EU tagállam, az energiahordozót főként a Jamal vezetékből kapja. A vezeték végén a nyugat-európai fogyasztók találhatóak. Varsó úgy kalkulált, hogy Lengyelországban emiatt sohasem lehet lecsavarni a gázcsapot, anélkül, hogy az ne sújtaná Nyugat Európát, így többé-kevésbé biztonságban érezték magukat. A tervezett Balti tengeri radikálisan csökkenti a Jamal vezeték jelentőségét, s Lengyelország a vezeték végén „lógó”egyedüli fogyasztóként zsarolhatóvá válik.

Moszkva mindent elkövet azért, hogy megakadályozza a nyugat hozzáférését a közép-ázsiai gázhoz, hogy ezzel a végtelenségig fenntartsa az orosz vezetékektől való függőségét. Mihail Deljagin az orosz energiapolitika egyik ideológusa azt követelte, hogy a Kremlnek meg kell szerezni a poszt-szovjet térség minden gáz és olajvezetéke feletti ellenőrzést, s minden áron meg kell akadályoznia, hogy Oroszországot megkerülő vezetékek épüljenek, melyeken a türkmén, vagy az üzbég gáz nyugatra juthatna. A kihívásra a válasz a közös energia politika, esetleg egy „energia NATO” lehetne, ennek azonban nyomát sem látni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.