Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Puccshíresztelések teszik idegessé a CSU-t című cikkében foglalkozik a bajor kormánypárton belül egyre terebélyesedő káosszal.
A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) két neve elhallgatását kérő elnökségi tagjára hivatkozva, a Münchner Merkur pénteki számában úgy értesült, hogy Alois Glück, a tartományi gyűlés elnöke és Barbara Stamm, a párt alelnöke Edmund Stoiber megbuktatását tervezték. A két meg nem nevezett elnökségi tag szerint Glück a „CSU-n belüli legnagyobb destabilizáló erő”. Az elnökségben eljátsza a szolidaritást, míg a nyilvánosság előtt olyan Stoiberrel kapcsolatos megszólalásaival, ahol „elhasználódást” emlegetett hátba támadja őt és rossz hírét kelti.
A lap értesülései szerint a tartományi gyűlés több képviselője támogatta volna Alois Glück pártelnökségét és Günther Beckstein, a jelenlegi belügyminiszter miniszterelnökségét. Stamm visszautasította a rosszindulatú gyanúsítgatásokat, míg Glück nem nyilatkozott az ügyben.
A időközben a fürthi Gabriele Pauli megismételte bírálatát, szerinte erősíteni kell a CSU szociális jellegét a párt nevének megfelelően. Egyúttal kijelentette, hogy Stoiber már nem annyira nyitott az emberek problémáival szemben. Elzárkózik a külvilágtól és már csak legszűkebb baráti köréből fogad el tanácsokat. Szintén szokatlan számára, ha nők azonos tudással vitába szállnak vele.
Kurt Beck SPD elnök fejcsóválva figyeli a CSU személyi vitáit. Szomorúan tapasztalta, hogy a CSU-ben az elnökkel szolidaritást vállaló nyilatkozatok nem érik meg egynapos korukat sem. Ez a berlini nagykoalíció számára komoly gondot okoz. Már az egészségügyi reform kapcsán mutatott CSU hozzáállás sem számított az együttműködés mintapéldájának.
Heinrich Oberreuter a passaui egyetem politológia-professzora szerint a CSU súlyos válságban van. „Ilyen káoszt még nem láttam. Ez a német párttörténelemben példátlan”, fogalmazott Oberreuter.
A vita kirobbanása óta először ma este találkozik Stoiber Gabriele Paulival. A fürthi politikus-asszony elfogadta a bajor kormány újévi fogadására kapott meghívást. Tekintettel az összesen 1500 meghívottra aligha lesz mód másra, mint egy rövid beszélgetésre. A valódi tárgyalásokat csütörtökre tervezték.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Klaus-Dieter Frankenberger Bush utolsó esélye című vezércikkében értékeli az amerikai elnök új Irak stratégiáját.
Bush beszédében elég óvatosan fogalmazott. Új csapatok Irakba küldését nem kapcsolta össze annak ígéretével, hogy ezekkel az egységekkel lehetséges lesz úrrá lenni az erőszakon, vagy akár befejezni a polgárháborút.
Az azonnali amerikai csapatkivonás gondolatát támogatók egyik nehezen cáfolható érve, hogy a szunniták és síiták közötti háború mindenképpen bekövetkezik, legfeljebb kirobbanásának időpontja kérdéses. Ezért már csak azt a célt tűzheti maga elé Washington, hogy iraki vereség legalább az Egyesült Államok számára ne váljon katasztrofális kudarccá. Ugyanakkor nem nélkülözi a logikát az az érv sem, miszerint az azonnali kivonulás a gyenge, a vallásos pártok milíciáinak beszivárgása miatt megbízhatatlan kormányzati szervek azonnali összeomlását jelentené. Nem nehéz elképzelni mit jelentene egy ilyen összeomlás Irak és az egész térség számára.
Ugyanakkor több amerikai katona, csak a lázadóknak és terroristáknak nyújtott célpontok számát növelné. Mégis az iraki biztonsági erők jelenlegi állapotában, talán ők jelentik az egyetlen garanciát arra, hogy teljesen ne ragadják magukhoz a felkelők a hatalmat.
Bush belpolitikai okokból növeli az iraki miniszterelnökre nehezedő nyomást, hogy a bagdadi kormány is vállaljon nagyobb felelősséget az ország biztonságának garantálásából. Bush visszatérő fenyegetőzése, miszerint Amerika türelme sem végtelen, nem változtat azon, hogy Washington sikere, vagy kudarca a bagdadi kormány eredményeitől függ.
Az azonban Bush hibája marad, hogy a csapatok létszáma kezdettől fogva túlzottan alacsony volt. Azt, hogy ezt beismerte, a nagyszámú áldozat miatt aligha nyújt megnyugvást. A most bejelentett új stratégia, mely hidegen megkerüli az édesapjához közelálló republikánusok által készített ún. Baker-bizottsági jelentést, vélhetően Bush utolsó esélye, hogy emelt fővel befejezhesse elnökségét.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella