Még mindig Orbántól fél Paul Lendvai

A Der Standardban Paul Lendvai fél Orbán „korlátlan hatalomakarásától.” A Frankfurter Allgemeine Zeitung bepillantást enged az orosz belpolitika működésének kulisszatitkaiba. A Kremlhez kritikusan viszonyuló pártok még abban sem lehetnek biztosak, hogy indulhatnak a választásokon.

2007. 01. 04. 10:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Reinhard Veser Egységes Oroszország című cikkében ismerteti a moszkvai politikai bábszínház várható idei történéseit. Néha lefegyverző őszinteség jellemzi az orosz hatalmasságokat. A 2007 végén megrendezendő parlamenti választások egyes pártok számára nem az ország vezetéséért, hanem a hétszázalékos bejutási küszöb elérésért folytatott küzdelem lesz, nyilatkozta Borisz Griszlov a Kreml pártja, az Egységes Oroszország vezetője. E párt győzelmében, mely már 2003-as voksoláskor is az állami szervek minden szinten megnyilvánuló támogatására számíthatott, amúgy Oroszországban senki sem kételkedik. Egyébként az országban regisztrált 32 párt egyharmadának még esélye sem lesz, hogy a Dumába jutásért küzdjenek: a Szövetségi Regisztrációs Iroda vezetője az újévben bejelentette 12 párt bírósági felszámolását. Ezek a politikai alakulatok nem teljesítették a 2005 nyarán elfogadott párttörvény előírásait. Eszerint minden pártnak újra regisztráltatnia kell magát, legalább 50 ezer taggal kell rendelkeznie és az ország 89 autonóm egységének legalább a felében képviseltetnie kell magát. A határidő a tavalyi év végén lejárt és az előírásoknak mindösszesen 17 párt tett eleget. A Kremlhez kritikusan viszonyuló pártok még abban sem lehetnek biztosak, hogy indulhatnak a választásokon – főként akkor nem, ha elméletileg esélyesek a jó szereplésre. Ilyen például a liberálisnak számító Jobboldali Erők Uniója (SPS), melynek komoly nehézséget okozott, hogy indulhasson a moszkvai régióban március 11-én tartandó megmérettetésen. A tavalyi év végén az illetékes választási bizottság megtagadta az induláshoz elengedhetetlen jelöltlisták felülvizsgálatát, mondván: a párt jelöltállító kongresszusi jegyzőkönyvének hiányos a felirata.

Der Standard (derstandard.at)

Az osztrák bal-liberális lapban Paul Lendvai A félelem Magyarországon című cikkében óv Orbán Viktortól, akitől szerinte félni kell, mert ellenzékből is totális hatalomra törekszik. Az újévben Magyarországot bejárja a félelem – írja Lendvai. A kombinációk homlokterében Orbán Viktor közelgő és legkésőbb a tavaszra időzített erőpróbája áll, akit a szerző hihetetlenül dinamikus, fékezhetetlen támadókedvű, teljességgel kompromisszumképtelen politikusként ír le, aki a totális hatalom megragadására törekszik. Néhányan azt hitték, hogy két vesztes parlamenti választást követően Orbán politikai zsákutcába került, ahonnan 2010 előtt már képtelen kikecmeregni. Donáth Ferenc emberi jogi aktivista a Népszava december 20-i számában az MTV szeptember 18-i ostromát és megszállását erőszakos puccskísérletnek nevezte. S éles hangon bírálta az ellenzéket, mert mentegette a parlament előtt 42 napon keresztül tartó nyilvános uszítást, ahol szélsőséges randalírozók felolvasták az állítólagos zsidó újságírók és politikusok nevét, valamint azon bírák és ügyészek címét, akik az erőszakos csendháborítókat elítélték – áll a cikkben. Orbán agresszív stratégiája öngólnak bizonyult – folytatja Lendvai. A híres-hírhedt hazugságbeszéde miatt támadott Gyurcsány hivatalában maradt, jelenleg megkísérli az elkerülhetetlen takarékossági csomag megvalósítását, s nemsokára valószínűleg átveszi az MSZP elnökségét. A nyugalom ugyanakkor csalóka. A szerző idézi a „tekintélyes konzervatív publicistaként” aposztrofált Debreczeni Józsefet, akit, mint „az elvakult ellenzéki vezér vezér-kultuszának legjobb ismerőjeként” említ. Debreczeni a különböző liberális és szocialista lapokban publikált figyelemre méltó cikksorozatában óvott az Orbán által képviselt totális konfrontáció következményeitől, kifejezve „komoly aggodalmát” a jobbra csúszott Fidesz nacionalista, gyűlölködő, populista, idegenellenes és kódoltan antiszemita iránya okán – olvasható a lapban. Lendvai idézi Orbán Heti Válaszban olvasható nyilatkozatát. Úgy fogalmaz: a címlapon az újság lázító idézetet közöl, miszerint „Nincs alku”. Ez azokat az embereket is megijesztette, akik kritikusan viszonyulnak Gyurcsány „botrányos beszédéhez” – írja Lendvai. Orbán Gyurcsányt, sőt majdnem az egész poszt-kommunista elitet büntetőjogi következményekkel fenyegette és minden tárgyalást elutasított Gyurcsánnyal, akit „patologikus és ezért a demokráciára veszélyes hazudozónak” nevezett – így Lendvai, aki szerint Orbán nem csinált titkot abból a reményéből, hogy a „politikai és szociális nyugtalanság” miatt az emberek képesek lesznek végül kikényszeríteni egy szakértői kormány megalakulását, vagy az előrehozott választásokat. Egy aláírás nélkül, a Magyar Nemzetben megjelent cikkében Orbán pontosította a népi felháborodásról kifejtett vízióját, miszerint a drasztikus megszorítások következtében tavaszra pattanásig feszült helyzet várható – fogalmaz Paul Lendvai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.