Frankfuerter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Merkel: „A leghatározottabban az uniós környezetvédelmi tervek ellen” című cikkében foglalkozik a német kancellár gazdasági aggodalmaival. A szövetségi kormány ellenzi egy általános környezetszennyezőanyag kibocsátás csökkentését célzó uniós irányelv megalkotását. Angela Merkel kedden úgy fogalmazott, hogy az uniós bizottság erre vonatkozó tervei ellen a „leghatározottabban kíván fellépni”. A kancellár szerint sokkal fontosabb lenne, hogy gépjárműtípusok és piaci szegmensek alapján meghatározzák a szennyezőanyag kibocsátás maximumát.
A kancellár sajnálatosnak nevezte azt a tényt, hogy az autóipar saját tájékoztatása szerint képtelen lesz teljesíteni környezetvédelmi vállalásait. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ebből nem következhet, minden autógyártó egy kalap alá vétele. Stavros Dimas környezetvédelmi biztos elképzelései szerint 2012-től arra köteleznék az autógyártókat, hogy gépjármű flottájuk átlagos széndioxid kibocsátását, kilométerenként 120 gramm alá csökkentsék. Dimas szeretné a tervezetet néhány hónapon belül az Európai Parlament és az uniós kormányok elé terjeszteni. A technika mai állása szerint az előírás megfelel száz kilométerenként 4,5 liter dízel és 5 literes benzin fogyasztásnak.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A Scotland Yard őrizetbe vette Blair bizalmasát című cikkében foglalkozik a régóta húzódó brit korrupciós botránnyal. A brit rendőrség információi szerint őrizetbe vették a milliomos Lord Levyt, majd a kihallgatást követően óvadék ellenében szabadon bocsátották. Blair bizalmasát a nyomozás akadályozásával vádolják. Levyt már 2006. júliusában letartóztatták. A lord nemcsak a brit Munkáspárt legfontosabb pénzfelhatójának számított, de Blair különleges megbízottja volt közel-keleti ügyekben is.
A régóta húzódó pénzügyi botrányban többeket azzal gyanúsítanak, milliós támogatásokat utaltak át a kormányzó Munkáspárt számára, mely adományokat hiteleknek álcáztak. Míg ellenszolgáltatásul a Blair-kormány nemesi címeket és felsőházi tagságot szerzett nekik. A hónapok óta tartó nyomozásban a Scotland Yard eddig csak tanúként hallgatta ki Blairt. Levyn kívül az utóbbi hónapokban a miniszterelnök több bizalmasát is kihallgatta a rendőrség. Szakértők azzal számolnak, hogy Blair lemond hivataláról, ha az államügyészség vádat emel a szövevényes bűnügyben.
Der Standard (derstandard.at)
A baloldali osztrák napilapban Csak a gazdag csehek fizetnek kevesebbet című cikkében ismerteti az OECD vagyonadóval kapcsolatos összehasonlító felmérését. A párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködés és Fejlődés Szervezete (OECD) adatai szerint az osztrák vagyonadó mindössze 1,3 százalékát teszi ki az összes adó jellegű köztehernek. Ennél csak a csehországi 1,2 százalékos adómérték az alacsonyabb. A vagyonhoz kapcsolódó adók a harminc tagállamból álló OECD térségben az angolszász államokban a legmagasabbak, Nagy-Britanniában elérik a 11,9 százalékot, az Egyesült Államokban 11,3 százalékot.
Csehország és Ausztria mellett a vagyonhoz kapcsolódó adók Szlovákiában és Magyarországon a legalacsonyabbak. Az említett kategóriába Ausztriában az ajándékozási, öröklési és ingatlanadó esik. A klasszikus értelemben vett vagyonadót Ausztriában 1993 Ferdinand Lacina szocialista párti pénzügyminiszter megszüntette. Ezt egykor egy megadott napon birtokolt összvagyon alapján kellett megfizetni.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek