Uniós kudarc a bürokrácia leépítésben

A Die Presse hosszan elemzi az unió bürokrácia leépítési terveinek eddigi soványka eredményeit. A Der Standard lelkesen várja Gyurcsány Ferenc MSZP elnökké választását. A Die Weltben a nemdohányzók németországi védelméről elmélkednek.

2007. 01. 29. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Susanna Bastaroli és Wolfgang Böhm Az EU kudarca a bürokrácialeépítéssel című cikkében foglalkozik az unió egyik újabb kudarcba fulladt tervével. A másodállásban tevékenykedő mezőgazdáknak terjedelmes agrárstatisztikákkal kell megbirkózniuk, az apró élelmiszerboltoknak higiéniai „veszélyelemzésekkel”. Az EU nem csak nagyobb piacot és komolyabb támogatásokat jelent, de az igazgatási terhek jelentős növekedését is magával hozta. S úgy tűnik, ez továbbra is így marad, hiszen a jó szándékú nekiveselkedések ellenére, a bizottságnak mindmáig nem sikerült ösvényt vágni a szabályozás dzsungelében. Évente 40-60 új irányelvet fogadnak el. Már 2005-ben beterjesztette Günter Verheugen iparügyi biztos nagyra törő tervét, 2008-ig szeretett volna 222 jogszabályt megszüntetni vagy egyszerűsíteni. Azóta nem sok minden történt, tavaly mindössze 28 jogszabályt egyszerűsítettek a tervezett 54 helyett. A bürokrácia elleni harc szellemében szerette volna egy uniós bizottság lecsökkenteni a 27 000 fős uniós bürokráciát. Verheugen 200 munkahelyet kíván Verheugen ebben az évben leépíteni, vagy betöltésétől eltekinteni. A leépítés elsődlegesen azt a 850 posztot érintené, amit 2009-ig végéig Románia és Bulgária csatlakozásával kapcsolatban terveztek létrehozni. Ezt a bizottsági tervet azonban keresztülhúzta az Európa Parlament.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák lap Gyurcsány kezébe veszi a történések irányítását című cikkében reménykedik a budapesti kormányfő politikai feltámadásában. Gyurcsány azt várja a szocialisták kongresszusától, hogy felruházza a küszöbönálló reformfolyamat végig vitelére szóló átfogó teljhatalommal. A magyar politikusok szerinte „egyre inkább saját magukkal és a pillanatnyi igényekkel foglalkoztak, s nem a jövővel.” Emiatt az ország nem a bátor reformokról, hanem egyre inkább az mind radikálisabbá váló belső vitákról vált híressé. Szakértők feltételezik, hogy a február 24-25-i kongresszuson Gyurcsány végre kitör a sokat vitatott „hazugságbeszédét” követő védekezésből.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Christoph B. Schiltz „Németországot radikális dohányzási tilalom fenyegeti” című cikkében rámutat: a brüsszeli bizottság véleményes szerint a nemdohányzók védelmében eddig gyakorolt önkéntes megállapodások nem értek el a kívánt eredményt. A hivatal rámutat arra a lehetőségre, hogy az unió hatáskörébe tartozó munkavédelem lehetőséget kínál a dohányzás törvényi betiltására midnen munkahelyen, valamint az összes vendéglátóipari egységben. Karl-Heinz Florenz (CDU), az EP környezetvédelmi bizottságának elnöke kijelentette, ha Németország nem szabályozza szándékaiknak megfelelően a dohányzást, akkor azt az EU fogja előírni. Egy nem dohányzó esetében, aki egy dohányossal él együtt, 25-30 százalékkal megnövekszik a szív és érrendszeri megbetegedések aránya, vélekedik a bizottság. Az Euróbarométer felmérése szerint az uniós lakosság 86 százaléka támogatja a munkahelyeken a dohányzásmentes övezetek kialakítását, s 77 százalék ellenzi a dohányzást az éttermekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.