Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap kiadója, Günther Nonnenmacher A régi motor túl gyenge című cikkében foglalkozik a francia elnökjelöltek külpolitikai elgondolásaival és Európa-politikai elképzeléseinek hiányával.
A szerző szerint a két esélyes jelölt, Ségolène Royal és Nicolas Sarkozy olyan populisták, akiknek sokkal fontosabb a személyes siker, mint a jobb- vagy baloldali pártvonal, esetleg a hagyományos politikai értékek. Royal asszony elővezette a „közvetlen demokrácia” csatalovát, mellyel, ha az népszerű, átugorhatja pártja programjának akadályait. Sarkozy a Chirac korszak felszámolásáról beszélt.
Kevéssé tapasztalt és kiszámíthatatlan a két jelölt a külpolitika területén. Royal asszony külföldi útjai során szinte egyetlen hibalehetőséget sem hagyott ki, s hatalmas mennyiségű zöldséget beszélt össze. Sarkozy azzal döbbentette meg híveit, hogy kezet rázott az amerikai elnökkel, ami de Gaulle utódai körében az atlantista gyanúját keltette, és ezért ellenszenvet váltott ki. Európai ügyekben mindketten a francia hagyományok foglyai. Mindketten újra megszavaztatnák az EU-alkotmányt, de nem az eredeti formában.
Sarkozy nem sokkal ezelőtt felvetette annak ötletét, hogy egyfajta élcsapatot hozzanak létre az öt nagy nyugati uniós tagállamból és Lengyelországból. Ez azonban csak növelné a kizártak bizalmatlanságát, nem is szólva a hat tagállam véleményének összehangolásáról.
A szerző szerint nem kerülhető meg, hogy az unió egy állandóan ülésező kongresszussá alakuljon, ahol minden egyes kérdésben meg kell szerezni a többiek támogatását. S a jövőben még kevésbé biztos, mint amennyire a múltban lehetett számítani arra, hogy Párizs és Berlin ugyanabból a kottából fog muzsikálni.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap egyik cikkében az unió új külpolitikai céljait elemzi. Az EU a német elnökség idején a Közép-Ázsiába és a Kaukázuson túli területekre kíván benyomulni. Frank-Walter Steinmeier (SPD) német külügyminiszter az e régióban folytatott aktív külpolitika bajnokává vált, s szeretne más uniós tagállamokat is a német elnökség eme külpolitikai céljai mögé állítani. Ezzel azonban az a probléma, hogy ez súlyos konfliktusokat rejthet Oroszországgal.
Steinmeier, aki ezekben a napokban Azerbajdzsánban, Grúziában és Örményországban vendégeskedik, két ügyben küzd lelkesen: az unió energiabiztonságáért és a régió politikai stabilitásáért.
Kazahsztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán jelentős gáztartalékokkal rendelkezik. Az új Baku-Tiflisz-Ceyhan olajvezetékkel párhuzamosan egy gázvezetéket is fel kívánnak építeni. Ezek az orosz gázimport alternatíváját jelentő szállítási lehetőségek annál fontosabbá válnak az unió számára, minél bizonytalanabb ellátó állammá válik Moszkva.
A biztonságpolitikában szintén szükségesnek látja Steinmeier a cselekvést: Afganisztán és Pakisztán az instabilitást és a radikális iszlámot északra exportálja – nyilatkozta január végén az Európai Parlamentben. Fenyegetett még e tekintetben Tadzsikisztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán, Türkmenisztán és Kazahsztán. Az uniós bizottságot Steinmeier már meggyőzte.
-Ha nem aktivizáljuk magunkat ezekben az országokban, akkor Oroszország vagy Kína irányába fordulnak, azonban rendkívül fontos lenne, hogy ezen országok az EU felé orientálódjanak – vélekedik Benita Ferrero-Waldner, a külügyekért felelős osztrák uniós biztos. A bizottság szeretné meggyőzni a tagállamokat, hogy növeljék 2008-ig diplomáciai jelenlétüket Közép-Ázsiában.
Steinmeier azért is sürgeti az EU-t, mert Oroszország, Kína és az Egyesült Államok már versenyt fut a nyersanyagokban és energiahordozókban gazdag régióért. Szakértők szerint ebben Oroszország vezet. Oroszország világos hatalmi pozíciói ellenére igen bizalmatlanul figyeli az unió közép-ázsiai aktivitását. Moszkva azon az állásponton van, hogy az EU már Románia és Bulgária felvételével tabut döntött – hiszen ezzel az uniót a Fekete-tenger medencéjéig bővítették.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin a Németországban politikai barométernek számító farsangi felvonulásokkal foglalkozik.
Nagy az izgalom Düsseldorfban: egy karneváli jármű felbőszítette a muzulmánokat. Az ezen levő – két szablyát és robbanóanyaggal töltött övet viselő – papírmollát nem találta a Németországi Muzulmánok Központi Tanácsa viccesnek.
Aiman Mazyek, a tanács főtitkára kijelentette: az iszlámot negatív kliséként használták, hogy ezzel felhívják magukra a figyelmet. Muzulmán hittudósok álláspontja szerint itt a provokációt a provokációért gyakorolták. Mazyek úgy fogalmazott: ő azt kérdezi, mit kívántak a kocsival üzenni.
-Én úgy értelmezem ezt az üzenetet: szeretjük előítéleteinket és ezeket akár primitív hazugságokkal is készek vagyunk megerősíteni. Kijelentette, biztos abban, hogy a felvonulók többségét nem lehet megnyerni az iszlámgyűlölő cinizmus céljainak, ugyanakkor személy szerint, mint született Rajna-vidéki, nem veszi túlzottan a lelkére a történteket.
Elkepesztő siker, állótapsos ünneplés a Hamupipőke bemutatóján