Aki mindent megtett, hogy „legyenek” fegyverek Irakban

Dick Cheney amerikai alelnök 2003-ban a manipuláció teljes tárházát bevetette azután, hogy lelepleződött: nincsnenek tömegpusztító fegyverek Irakban – derül ki a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkéből. A Focus a mai politikai hamvazószerdáról közöl előzetest.

2007. 02. 21. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Katja Gelinsky Furcsaságok a Fehér Házból című washingtoni keltezésű cikkében foglalkozik a záróbeszédek apropóján Dick Cheney amerikai alelnök kabinetvezetője, Lewis Libby peréből megszerezhető kulisszatitkokkal. Azok a tények a legérdekesebbek a szövevényes perben, melyekből kiderül, miként viselkedett az Cheney Valerie Plame, a leleplezett CIA-ügynök ügyében, s miként etette a Fehér Ház az amerikai sajtót az iraki háborúval kapcsolatban kétes értékű információkkal. Ennek megértéséhez vissza kell tekintenünk 2003-ra, néhány hónappal az iraki háború kirobbanását követő időszakra, amikor kezdett kirajzolódni, hogy a dolgok nem egészen tervek szerint alakulnak. Ekkoriban írta Robert Wilson egykori amerikai nagykövet a The New York Times véleményoldalán, hogy az állítólagos iraki tömegpusztító fegyverekről szóló titkosszolgálati jelentések részben hamisak voltak. Nem sokkal később Robert Novak publicista megemlítette, hogy Wilson felesége, Valerie Plame a CIA ügynöke. Novak leleplezése felkeltette annak gyanúját, hogy magasrangú kormányzati tisztviselők Wilson elleni bosszújuk miatt leplezték le Plame-et. Cheney titkos dokumentumokat szivárogtatott ki, az elnöki sajtóiroda számára beszédmintákat írt elő és arra utasította kabinetvezetőjét, Libbyt, hogy kiválasztott újságírók segítségével erősítse azt a közvélekedést, hogy Szaddám Huszein igenis rendelkezett tömegpusztítófegyver-programmal.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazinban Harry Luck Edmund Stoiber magas méltósága című cikkében foglakozik a bajor miniszterelnök utolsó e poszton elmondott politikai hamvazószerdai beszédével. Egy hónappal azután, hogy a CSU Edmund Stoiberrel megjáratta a poklokat, most az elnök passaui szentté avatását tervezi. Most utoljára lesz Edmund Stoiber a politikai hamvazószerda fő szónoka, miközben a párt bázisa a lábainál hever. A politikai hamvazószerda az előző század elején alakult ki, nevezetesen az alsó-bajorországi Vilshofenben. A vilshofeni marhapiac nemsokára a környékbeli gazdák politikai rendezvényévé alakult, mely 1919-ben volt először a Bajor Parasztszövetség hivatalos rendezvénye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.