Még a szexet is megtiltja az Európai Bizottság?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol Gerhard Schröder brüsszeli haknijáról. A Die Presse cikke a brüsszeli „hiperaktvitás” okait kutatja, rámutatva: José Barroso bizottsági elnök a nagyobb aktivitásban látja ama letargia orvoslásának eszközét, melybe az alkotmány 2005-ös holland és francia elutasítását követően esett az EU.

2007. 02. 10. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Werner Mussler Schröder gazdasági missziója című cikkében foglalkozik a volt szövetségi kancellár brüsszeli lobbizásával. Az a brüsszeli környezet, mely Gerhard Schrödert fogadja, mára némileg puritánabbá vált – írja a lap. Korábban, amikor még az európai politika történéseit alakította, akkor kancellárként a pazar Amigo Hof hotelben lakott. Schröder mostanában nagy súlyt helyez arra, hogy immár nem politikus, hanem egy „tisztán gazdasági vállalkozás” képviselője. S mint ilyen, immár jobban kell ügyelnie a pénzre. Schröder, a lobbista, a Nord Stream „Részvényesi Bizottság elnöke” – ami összevethető a felügyelő bizottság vezetésével – ama részvénytársaságé, mely az adóparadicsomnak számító Zug kantonban került bejegyzésre. S mely Oroszországot a Balti-tenger alatt Németországgal összekötő gázvezeték megépítésére hoztak létre. Magát részvénytársaságot 51 százalékban az orosz gázmonopolista, a Gazprom tartja kézben, s részesülnek benne német energiaipari cégek is, az Eon-Ruhrgas és a Wintershall. Egy minapi sajtótájékoztatón Schröder mellett ott ült Matthias Warnig, a Nord Stream képviselőjeként. Wanig egykor hivatásos Stasi-tiszt volt, ma a német-orosz vállalkozás operatív fejének számít. Schröderhez hasonlóan kiváló kapcsolatokkal rendelkezik a Kremllel és személyesen Vlagyimir Putyinnal is. Warnig a brüsszeli sajtótájékoztatón német-angol menedzser szlengben beszélt a vállalkozás környezetvédelmi előkészítéséről és megígérte, hogy a projekt nem fog késni. Schröder olvasatát, miszerint a vezeték egy összeurópai projekt, Brüsszelben nem osztja mindenki, így többen nem örülnek a volt kancellár házalásának.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap „Ők legközelebb a szexet is betiltják” címmel gonoszkodik a brüsszeli bizottság hiperaktivitásáról. „És mi lesz legközelebb?“, kérdezte legutóbb a lap egyik olvasója a szerkesztőségnek címzett levelében: „Ők majd megtiltják nekem a szexet is?” Az „ők” alatt a brüsszelieket, az uniós bizottságot értette az olvasó. A testület az elmúlt napokban nem csak a Die Presse olvasóinak tűnt fel rendkívüli aktivitásával. Brüsszelben foglalkoztak az uniós dohányzási tilalommal, az autók széndioxid-kibocsátásának szabályozásával, az osztrák orvosi egyetemeken tanuló külföldiek számának szabályozásával éppen úgy, mint a környezetkárosítás egységes büntetőjogi szabályozásával. Ez utóbbi mindeddig a nemzeti szuverenitás egyik legjobban őrzött területe volt. E javaslatok mindegyike külön-külön is képes igen kemény vitákat kirobbantani. Együttes felvetésükből azonban két kérdés következik: egyrészt, hogy honnan a brüsszeli bizottság hihetetlen aktivitása. Másrészt: az olyan kezdeményezések, mint a dohányzás betiltása nem vált-e ki ellentétes hatást és nem lesz olyan, mint az uborka görbületének szabályozása? Ez a régen feloldott, de el nem feledett szabályozás máig annak a jelképe, hogy az unió olyan dolgokba is beavatkozik, melyben csak a tagállamok illetékesek. A bizottság aktivitásának egyik oka, hogy 27 biztosnak meg kell mutatnia, hogy megszolgálják a nem éppen soványka fizetésüket. Ennél is fontosabb, hogy a José Barroso bizottsági elnök a nagyobb aktivitásban látja ama letargia orvoslásának eszközét, melybe az alkotmány 2005-ös holland és francia elutasítását követően esett az EU. Ez a nem sokak számára felért egy sokkal és számos Európa-barát kormányt is elbizonytalanított. Ezzel szemben kíván Barroso fellépni – részben azért is, hogy így ellensúlyozza a kimagasló európai személyiségek és többoldalú együttműködések hiányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.