Merjünk németek lenni!

A Frankfurter Allgemeine Zeitung – a CDU készülő pártprogramja kapcsán – a Németországban is óvatosan felmerülő nemzeti kérdésről tudósít. A Oberhessische Presse beszámol a Szent Erzsébet év marketingjéről. A Spiegel részletesen ír a hamburgi SPD hanyatlás történetéről.

2007. 02. 28. 10:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oberhessische Presse (op-marburg.de)

A marburgi járási napilapban Arved Gintenreiter A kávésdobozon kedvesen nevet a szent című cikkében ismerteti a németországi Szent Erzsébet év marketingötleteit. Képeslapok és szuvenírek után nemsokára megjelenik a többi „Erzsébet-cikk” a piacon: az Erzsébet-kenyér, Erzsébet-bor, Erzsébet-szappan – hogy csak néhány ajánlatot említsünk. – Nemsokára egész terméksorok jelennek meg a boltok polcain – nyilatkozta Günter Schuchardt. Ő az eisenachi Wartburg várának kapitánya, ahol élete jelentős részét eltöltötte Erzsébet.

A magyar király lánya hosszú ideig élt Wartburgban, ahol életét a szegényeknek és a betegeknek szentelte. Később elűzték Wartburgból és ekkor érkezett a hesseni Marburgba, ahol kórházat alapított a szegényeknek és 24 évesen elhunyt. Az eredetileg lelki téma immár világi megnyilvánulása Petra Braun, az eisenachi diakónia munkatársa szerint az értékválság megnyilvánulása. Mint mondta: „Az embereket földi tárgyakkal kell a lelkiek felé irányítani.”

Günter Schuchardt szerint más oka is van a wartburgi vásárlói lelkesedésnek: „Az emberek jobban érzik magukat, amikor emléktárgyakkal veszik körül magukat.” S itt már minden tekintetben figyelembe veszi az eltérő életkorok vásárlási szokásait: amíg az idősebbek szívesen vásárolnak szentekek ábrázoló képeket, addig a fiatalabbak Szent Erzsébet életét bemutató gyermekkönyveket vásárolnak.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Stephan Löwenstein „Fekete-vörös-arany gőg nélkül” című cikkében ismerteti a CDU azon kísérleteit, hogy a hazafiságot belecsempéssze a pártprogramba.
A „Németország irányadó kultúrája“ fogalom bekerült a kidolgozás alatt álló CDU programba. Ebben állapodott meg a programtervezet kidolgozásával megbízott bizottság. A korábban a németországi publicisztikában komoly vitákat kiváltó fogalmat a bizottság tagjai egyhangúlag tudomásul vették.

A jelenlegi szövegtervezetben a CDU ön- és Németország-képével foglalkozó fejezetben a következő szöveg áll. „Politikai kultúránk európai kultúra. Melyre azonban rányomta bélyegét a német történelem, annak szövetségi és vallási hagyományai, az állam és egyház különleges szerepe, vagy az a jövőbeni felelősség, mely a németek számára a nemzetiszocializmus bűneiből ered. A társadalmat az tartja egyben, ha Németország eme irányadó kultúrára épül és élettel töltik “.

Ezt a „németországi irányadó kultúrát“ olyan fogalmakból vezetik le, mint „nemzet”, „hazafiság” és „sorsközösség”. A bevándorlók és gyermekeik integrációja társadalmunk kulcskérdése, mely egyenjogú részvételhez, Németországhoz történő kölcsönös megértéshez és azonosuláshoz vezet. Társadalmunk összetartozása nemzeti összetartozásunkban találja meg alapjait –álmodik magának egy szép világot a CDU. Közös nyelvünk és történelmünk, életünk és cselekedeteink egy közös nemzetállamban megalapoznak egy olyan alapvető összetartozás érzést, melyet vállalunk – áll a programtervezetben.

Ez a vállalás kiterjed – minden gőg nélkül – a fekete-vörös-arany lobogóra, a himnuszra, valamint a „demokrácia és a német egység” többi szimbólumára. A program felhívja a bevándorlókat, hogy ismerjék meg az ország történelmét és ezen keresztül „találjanak utat a nemzeti felelősségközösségbe.”

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Jan Friedmann A hamburgi SPD elnöksége egységesen lemondott című cikkében foglalkozik a Hanza-város szociáldemokratáinak választási botrányával. Évtizedekig meghatározták Hamburg politikai életét, ám ma reggel óta az egykor büszke hamburgi SPD nem egyéb, mint egy rakás szerencsétlenség. Nyolc órás maratoni ülés után hajnali 4 órakor egységesen lemondott a pártelnökség az úgynevezett választási urna botrány miatt.

Már a pártközpont címe is ős szociáldemokrataként cseng: Kurt Schuhmacher Allee 10, impozáns téglaépület a hamburgi belvárosban. Ebben a választókörzetben pártlistán az SPD 42 százalékot kapott, majdnem kétszer annyi voksot, mint a CDU. A bejáratot boldog kikötői munkások képe díszíti. A freskón Michel a város jelképe keményen dolgozik.

Több mint nyolcórás vitát követően, ahol az egyik résztvevő szerint „mindenki kiöntötte a szívét”, Mathias Petersen a párt városi alapszervezetének vezetője bejelentette: „A tartományi pártelnökség vállalja a politikai felelősséget és egységesen benyújtotta lemondását.” Március 24-re tartományi – a Hanza-város önálló tartomány – pártkongresszust hívtak össze, ahol megnevezik a 2008-ban esedékes választásokra induló főpolgármester-jelöltjüket, valamint új elnökséget választanak. Addig ügyvezető jelleggel a régi elnökség viszi tovább az ügyeket.

Ezzel az SPD alig egy évvel a választások előtt jelöltek és pártvezetőség nélkül áll, így tovább csökkentve a népszerű Ole von Beusttal (CDU) szembeni esélyeit.

A második világháború óta szinte szünet nélkül szociáldemokrata polgármesterek álltak Hamburg élén – pl. a későbbi kancellár, Helmut Schmidt – ennek a hagyománynak azonban úgy tűnik hosszú időre vége szakadt: Belső viták azzal fenyegetik a hamburgi szociáldemokraták magukat szorítják a Hanza-város politikai életének peremére. Pedig már korábban is a hanyatlás ösvényére léptek, már 2004-es tartományi választásokon is csak 30 százalékot kaptak, ami a párt történetének legrosszabb eredménye. Végleges depresszióba az a politikai manőver lökte a szociáldemokratákat: A közel 11500 hamburgi SPD tag megkérdezésével kívánták megkeresni az esélyes főpolgármester-jelöltet.

Miután ezer leadott voks eltűnt – az ügyben a rendőrség lopás miatt megkezdte a nyomozást – három lehetőség maradt a SPD vezetősége előtt: Megismétlik a tagok közötti közvéleménykutatást, elfogadják a megmaradt voksok Petersen számára kedvező irányát, vagy mindkét jelöltet kivonják a forgalomból. Egy drámai éjszakai ülésen a pártvezetés úgy döntött, hogy tabula rasat csinálnak és a teljes elnökséget leváltják.

Különösen tragikus a hamburgi SPD számára, hogy az eltűnt szavazócédulák nem befolyásolták volna a belső választások kimenetelét: A jelenlegi pártelnök előnye olyan nagy volt, hogy kihívója és helyettese, Dorothee Stapelfeldt akkor sem tudta volna behozni, ha minden hiányzó voks őt támogatta volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.