A baloldali német sajtó március 15-ről

Az Oberösterreichische Nachrichten március 15-e kapcsán Magyarország hanyatlását kommentálja. A Tageszeitung hamisítástól sem mentesen próbálja meg radikális baloldali magyarázatát adni a magyarországi válságnak. A Neues Deutschland tudósításában a zavargások és David Irving fellépése március 15-e legfontosabb történése.

2007. 03. 17. 13:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oberösterreichische Nachrichten (nachrichten.at)

A linzi napilapban Heidi Ripl Oda a csillogás című kommentárjában foglalkozik Magyarország hanyatlásával.

Az összecsapások most nem voltak olyan hevesek, mint az ősszel, de ismét bebizonyosodott: Magyarország mély politikai és gazdasági válságba süllyedt.
Oda az egykori kelet-európai minta ország csillogása. Magyarország az utóbbi időben csak negatív rekordokkal képes magára vonni a figyelmet. Nő az államadósság, a kormány egyelőre nem képes megfékezni a költségvetési hiányt, s a régóta esedékes reformokat tovább halogatják. Gyors változásra nincs esély. A reformokhoz kétharmados parlamenti többségre lenne szükség, de erre nincs esély.
A Gyurcsány kormány viszont továbbra is magabiztos marad, mert az ország 2012-ig még 22,4 milliárd eurónyi EU pénzre számíthat.

die tageszeitung (taz.de)

A radikális baloldali Ralf Leonhard Megosztott Magyarország című kommentárjában ad jellemző képet a külföldi elemzők elfogultságáról és tájékozatlanságáról.

Magyarországon a kommunizmus vége óta a szociáldemokrata MSZP és a jobboldali populista Fidesz felváltva (!) kormányzott. Ott elképzelhetetlen az együttműködés, ahol még a történelem értelmezésében sincs egyetértés.

Jelenleg ismét a szociáldemokraták vannak hatalmon és megpróbálnak egy fájdalmas konvergenciaprogramot megvalósítani. Gyurcsány Ferenc ún. hazugság beszédében – számos népszerűtlen intézkedéssel egyetemben – ismét megosztotta a nemzetet. Az elmúlt ősszel Orbán Viktor lehetőséget érzett arra, hogy a soron következő választások előtt ismét hatalomra jusson. Azonban az a kísérlete, hogy utcai tüntetésekkel kényszerítse lemondásra, nem járt eredménnyel – nem utolsó sorban azért, mert szélsőjobboldali huligánok hiteltelenítették a tiltakozásokat. Orbán azóta(!) óvakodik attól, hogy erőszakra szólítson fel. A független bizottság, mely vizsgálta a szeptemberi és októberi összecsapásokat, arra a következtetésre jutott, hogy szélsőjobboldali csoportok joggal feltételezhették, hogy a legnagyobb ellenzéki párt nem csak bátorítja őket, hanem támogatja is. Ugyan Gyurcsányt is bírálja a jelentés, kíméletlen erőszakot emlegetve a tüntetőkkel szemben, a véres összecsapásokért mégis a Fideszt teszik felelőssé.

Az ambiciózus Orbán nem kíván 2010-ig várni. Ezért minden alkalmat kihasznál, hogy mozgósítsa híveit és revánsot vegyen az elszenvedett megaláztatásokért. Orbán a jobboldali konzervatív Heti Válaszban nemcsak Gyurcsányt, de az egész poszt-kommunista elitet büntetőjogi eljárással fenyegette, amennyiben ismét hatalomra jut. Ezért a politikai párbeszédre a lap szerint ma nincs lehetőség.

Neues Deutschland (nd-online.de)

A kelet-német pártállam egykori hivatalos lapjában Kerényi Gábor Az ünnepnap lángoló befejezése című cikkében ismerteti a saját szája íze szerint a március 15-én történteket. Mint a legtöbb baloldali lap, a Neues Deutschland tudósításában is súlyponti kérdést a néhány hőzöngő és David Irving jelentette.

A Magyar Népköztársaság idején március 15-e egyszerre volt hivatalos állami ünnep (!), a rendszert bíráló demokrácia mozgalmak szimbóluma valamint a szovjet jelenléttel szembeni távolságtartás kifejezése. A „fordulat” óta minden politikai tábor – az ultra-nacionalista jobboldaltól a kormányzó szocialistákig – március 15-éje hol békésen, hol egymás közötti konfliktusokkal osztották fel egymás között az ünnepet.
Az idén a hivatalos ünnepségeken füttykoncerttel, tojás és paradicsom csatát vívtak Budapest liberális főpolgármesterével. Délután több mint százezren vettek részt a jobboldali konzervatív Fidesz rendezvényén. Orbán Viktor a demokratikusan megválasztott kormány „demokratikus eszközökkel” történő megdöntéséről prédikált és ezért népszavazást kezdeményezett a – „reformoknak” nevezett – drasztikus megszorító intézkedések egy részének visszavonásáért. A nagygyűlés, melyen felolvasták Silvio Berlusconinak „a magyarok és Orbán Viktor régi barátjának” levelét, békésen, piknik hangulatban zajlott.
Az ultra-jobboldali MIÉP rendezvényét viszont megkoronázták a holokauszt tagadó David Irving fellépésével, akinek legújabb könyve most jelent meg magyar fordításban. Irving azt magyarázta, hogy Magyarország és Nagy-Britannia sorsa azáltal kapcsolódik, hogy a két kormányfő Tony Blair és Gyurcsány Ferenc hazug. Ő azt szeretné, ha már George Bush és Blair „az Irakban elkövetett holokauszt miatt” lógna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.