Alsó-Szilézia német maradt volna?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti Bogdan Musial legfrissebb kutatási eredményeit Sztálin határmódosítási terveiről. A Neue Zürcher Zeitung magyar témákra rákapott prágai tudósítója most a március 15-i zavargásoktól retteg. A Standard a budapesti alkotmánybíróság döntése felett lelkendezik.

2007. 03. 11. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Ulrich Schmied A magyar ellenzéki vezető továbbra is a tűzzel játszik című cikkében ismerteti a kormányálláspontot március 15-e alkalmából.

A lap prágai tudósítója szerint Orbán Viktor továbbra is szeretné idő előtt leváltani a jelenlegi kormányt. Az ellenzéki vezető nagy reményeket fűz a kormány reformpolitikájának következményeiről rendezendő népszavazásról.

Magyarország többé nem demokrácia – nyilatkozta ezekben a napokban Orbán Viktor. Amik még megmaradtak, azok formálisan működő demokratikus intézmények. Lényegében azonban Magyarország demokrácia nélküli többpárti rendszer. Nem csoda, ha ilyen körülmények között a Fidesz elnöke előrehozott választásokon dolgozik egy olyan offenzívával, melybe a nagy demonstrációk éppen úgy beletartoznak, mint a referendumok. Orbán a népszerűtlen Gyurcsány-kormányt szeretné mielőtt lemondásra kényszeríteni.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Gregor Mayer Orbán referendum- javaslatát elutasították című cikkében lelkendezik a budapesti Alkotmánybíróság ítélete felett.

Orbán Viktor, a jobboldali konzervatív ellenzék vezetője kudarcot vallott ama kezdeményezésével, amellyel a reformellenes referendumok sorozatával próbálta megbuktatni Gyurcsány Ferencet. Az Alkotmánybíróság csütörtökön a hét kezdeményezésből csak három esetében engedélyezte a népszavazás kiírását. A bíróság szerint a negyedik, a tandíjat érintő kérdést is alkotmányosnak találták, azonban visszautalták a kérdést az OVB-hez.

„Ezzel a hálóval nem lehet halat fogni”- vélekedett a balliberális Népszabadságban Hack Péter baloldali alkotmányjogász. A megmaradt kérdések nem vonzzák a publikumot. Elképzelhető, hogy Orbán Fidesze összegyűjti a népszavazások kiírásához szükséges 200000 aláírást, azonban a referendumok az alacsony részvétel miatt érvénytelenek lesznek. De még a népszavazáson elért részsikerek sem képesek a valóságban megrendíteni a Gyurcsány-kormányt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Bogdan Musial Sztálin terve sikerült című cikkében ismerteti egy, a közelmúltban talált térképből levont történeti következtetéseit.

A lengyel történész a moszkvai állami levéltárban egy 1944 nyaráról származó térképet talált, mely még világosabbá teszi Sztálin szerepét a háború utáni kelet-európai határok meghúzásában, a háborút követő kitelepítésekben és a lakosság elűzésében. A térképen feltüntetett német-lengyel határ lényegesen eltér a maitól. Sztálin akkori elképzelése szerint egész Alsó-Szilézia német maradt volna és Breslaut (Boroszlót) megosztották volna.

Musial véleménye szerint – aki közli a térkép fakszimiléjét is – Sztálin a német határról kialakított elgondolását 1944 végén módosította, mert új stratégiai célokat fogalmazott meg: Olyan messze, nyugatra akarta tolni Németországot, amennyire csak lehetett, a lépéssel a szovjet diktátor a német és lengyel nemzeti érzésre kívánt csapást mérni. Számára ugyanis a keleti német tartományok lakói különösen erős nemzeti öntudattal rendelkezőnek számítottak, elűzésükkel a német nemzettudatot kívánta gyengíteni.

Sztálin számára a kelet-lengyel lakosság erős nemzettudata és szovjetellenes beállítottsága is komoly fejtörést okozott. Így a Szovjetunió által megszállt kelet-lengyel területekről történő kitelepítésükkel kívánta megfegyelmezni és egyúttal a Kremltől függővé tenni az egész lengyel népet – állítja Bogdan Musial.
A Szovjetunió volt a második világháború után, majd az azt követő évtizedekben a lengyel nyugati határok egyetlen garantálója – érvel Musial. Tekintettel a német revíziós igényekre, minden lengyel kormány, még a demokratikusan és szabadon választottak is függtek volna a Szovjetuniótól, egészen addig az garantálta a lengyel nyugati határokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.