Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Hans-Jörg Schmidt: Klaus a Hradzsinban kíván maradni című cikkében ismerteti a cseh belpolitikai küzdelmeket.
Ha a csehek maguk választhatnák elnöküket, akkor hatalmas előnnyel a hivatalban lévő Vaclav Klaus nyerné a versenyt. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek 80 százaléka teljes bizalmáról biztosította az államfőt. Ezzel Klaus jobb értéket ért el, mint elődje, Václav Havel. Ez az eredmény csak a külföldiek számára meglepő, ahol még mindig tévedhetetlennek tartják az író-politikust.
Klaus számos kérdésben populista álláspontot képvisel, vélekednek a jelenlegi elnök bírálói. Petruska Sustrova a befolyásos Lidové noviny kommentátora nem csodálkozik Klaus álláspontján: „A cseh tájon megszokott elv. Valaki ugyan tagja egy intézménynek, de úgy tesz, mintha semmi köze sem lenne hozzá. Klaus jól tudja azt, hogy ezzel jó pontokat gyűjthet a választóknál.“ Az elnököt azonban a parlament két háza választja. Ugyan a konzervatívok és a liberálisok – Klaus ideológiai szövetségesei – többségben vannak, mégsem lefutott mérkőzés az elnök újraválasztása.
Az elnök – annál a Polgári Pártnál (ODS), melynek alapítója és hosszú ideig meghatározó személyisége volt –, számos ellenséget szerzett. Tavaly például nem rejtette véka alá Mirek Topolánek ODS elnökkel szembeni kritikáját sem. Ez esetleg az elnökségébe is kerülhet. Klaus így, amint megválasztásakor is történt, ismét ráfanyalodhat a baloldali szavazatokra.
Azonban azok a kommunista képviselők, akik négy éve rá voksoltak, miután szemérmetlenül körbeudvarolta őket, már nem adnák szavazataikat olyan könnyen. Annak ellenére, hogy az elnök óvakodott Klement Gottwald utódainak akár legóvatosabb bírálatától is, szemére vetik, hogy Klaus minden volt, csak pártsemleges nem.
A kormányzó zöldek voksaira sem számíthat, miután számtalanszor a barikád másik oldalán állóknak nevezte őket.
Az ellenzéki szociáldemokraták pedig vélhetően saját jelöltet állítanak. Az elnök azonban nagy harcos. Főként annak a lehetősége lelkesíti, hogy 2009-ben – amikor Csehország adja az unió elnökséget – saját stílusában kioktathatja Európát. Nem csoda tehát, ha Brüsszel jobban örülne egy másik prágai elnöknek.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Franz Walter: Van Önnek álláspontja? Maradjon távol! című cikkében elemzi az SPD agóniáját.
Az SPD szétesése az egykori fellegváraiban azt jelzi, a korábban az egyszerű embereket annyira jól ismerő szociáldemokrácia a városokban és a gyorsan fejlődő térségekben teljességgel kiüresedett. Az ismert göttingai politológus szerint ennek a valóságtól elrugaszkodott pártvezetés az oka, amely távol tartja az igazi politikusi személyiségeket.
Önkormányzati választási vereség Frankfurtban, zavarok Düsseldorfban, káosz Wiesbadenben, kleptománia és áttekinthetetlen személyi viszonyok Hamburgban – egyre csak gyarapodnak a nagyvárosokból érkező szociáldemokrata jajkiáltások.
A szociáldemokrata pártban az elmúlt negyedszázadban egymás sarkát taposták az önkormányzatok szakszervezeti funkcionáriusai, akik ezzel párhuzamosan a helyi takarékszövetkezetek felügyelő bizottságában ültek, s busás jövedelmeket húztak a városok közüzemi szolgáltatóinak tanácsadóiként. Eközben felépítettek egy drága, de olcsó hitelekkel finanszírozott családi házat a kertvárosi negyedben, ahol mindenki számára láthatóan igazolták újgazdag stílustalanságukat. A szociáldemokraták immár összességében nem a kisemberek mindenütt jelen lévő, gondjaikkal foglalkozó segítői.
A nagyvárosi SPD mindig is rászorult a gazdasági növekedésre és a pénzügyileg erős önkormányzatokra. Akkor önkormányzati hatalmukkal élve tudtak a munkásmozgalom sokoldalú funkcionáriusai óvodákat megnyitni, uszodákat felhúzni, parkosítani, vagy új utakat építeni.
A mostani hiánykorszakban a szociáldemokraták már alig valamit tudnak szavazóiknak nyújtani. Ezért a törzstámogatói bázisuk is csökken, hiszen osztogatásaik már nem érnek eléggé mélyre.
A párt belső állapota katasztrófális a nagyvárosi problémaövezetekben. A taglétszám egyes helyeken a hetvenes évek óta majdnem kétharmadával csökkent. Alig valaki jár az alapszervezeti ülésekre, ezért konferenciákat kell lemondani, vagy a határozatképtelenség miatt félbehagyni. A megmaradt személyzetet gyakorlatilag minden feladatra újrahasznosítják, mert új tehetségek nagy ívben elkerülik az SPD-t.
A pártot már jó ideje közalkalmazottak uralják, akik már reggel az irodák folyosóin politizálnak, előkészítve az esti pártgyűlést, többséget fabrikálnak, összeügyeskedik a leendő határozatokat.
Fiatalok és a termelő, vagy a szolgáltatói szektor munkavállalói kívül maradnak az SPD-n. Hiszen mit tudnának elérni, amikor kicsi informális csoportok uralják a pártot.
Összeverték a románok, mert magyar - videó