„Csak lábra lőnek”

A Tages-Anzeiger hosszan ír a magyarországi belpolitikai válság és a március 15-i ünnepségek összefüggéseiről. A Standard aggódik a Gyurcsány-kormányért. Mindkét lap balliberális szemszögből ismerteti az ünnepi készülődést.

2007. 03. 15. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilap tudósítója, Gregor Mayer Nagy az izgalom a forradalom emléknapján című cikkében aggódik március 15. békéje miatt.

A szerző a kormánypártok érvelése nyomán azt állítja, az idén a magyarok jelentős része attól tart, hogy az ünnepséget a kormány szélsőjobboldali ellenzéke újabb összeütközésekre kívánja felhasználni.

Azt írja, a kormányfő hírhedt szeptemberi „hazugság-beszédét” követően szélsőjobboldali huligánok első lendületükben elfoglalták a televízió épületét. Az ezt követő hetek tiltakozásaiban a választásokon kétszer kudarcot vallott ellenzéki vezető, Orbán Viktor megpróbálta megbuktatni a balliberális kormányt.

Az 1956-os forradalom évfordulóját, október 23-át megszállták a szélsőjobboldaliak, s e csoportok utcai harcokat vívtak a rendőrséggel. Amikor tüntetők trükkösen összekeveredtek a demonstráló Orbán hívekkel, akkor néhányan közülük a rendőrségi válaszcsapás áldozataivá váltak. Összesen 150-en sebesültek meg a harcokban.

Március 15-re a szélsőjobboldaliak különböző internetes fórumokon fenyegették a rendőrséget, s olyan sok rendezvényt jelentettek, hogy így megoszthassák a rendfenntartó erőket. Ténylegesen 1200 rendezvényről értesítették a hatóságot, ami a duplája az előző évinek. Orbán és jobboldali-nacionalista szövetsége is több tízezres nagyrendezvényt tervez.
A széles körben elterjedt félelem ellenére az október 23-i összecsapások megismétlődése kevéssé valószínű. A rendőrség időközben már ismeri a szélsőjobboldali verőlegények vezetőit,
ezért most képesek lesznek őket izolálni.

Két nappal ezelőtt már a feszültség enyhülésének jelei is tapasztalhatóak voltak: Rogán Antal, az V. kerület (ahol az ostromlott parlament épülete is fekszik) fideszes polgármestere találkozott a budapesti rendőrfőkapitánnyal. Gergényi Péter az őszi nyugtalanságok óta a jobboldal gyűlölt személyisége. Rogán a találkozót követően nagyon együttműködőnek tűnt. Az V. kerületi polgármester korábban Orbán hű fegyverhordozója volt, azonban az önkormányzati választások óta már világosan elhatárolódik a Fidesz elnökének állandó feszültségkeltő politikájától.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A zürichi napilap bécsi tudósítója, Bernhard Odehnal A magyarok újabb nyugtalanságra számítanak című cikkében foglalkozik a március 15-i ünnepi előkészületekkel.

Az őszi összecsapásokat követően, amikor szétverték a budapesti televízió épületét, a rendőrség újabb összecsapásokra készül. Figyelmeztették a lakosságot, az illegális demonstrációkat a rendőrség a harmadik figyelmeztetést követően erőszakkal feloszlatja. S ekkor már nem tesznek különbséget tüntetők és bámészkodók között. Ugyanakkor arra ígéretet tett a rendőrség egyik szóvivője, hogy a rendfenntartó erők most viselni fogják azonosító számukat és a gumilövedékekkel csak lábra céloznak majd. Az októberi erőszak-tobzódást követően erőteljesen bírálták a rendőrség brutális beavatkozását.

Miként október 23-án, a pártok most is külön-külön ünnepelnek. A nagy ellenzéki párt, a Fidesz az Erzsébet hídnál tartja megemlékezését, ahol Orbán Viktor egy tömegrendezvénnyel kíván hangot adni az előrehozott választásokra vonatkozó követelésének. A szocialista kormány alatt Magyarország immár „nem demokrácia”, nyilatkozta Orbán a lap szerint.

Több szélsőjobboldali csoportosulás szintén rendezvényeket tart. Az antiszemita költő, Csurka István MIÉP-je az utolsó pillanatban lemondott a saját rendezvény megtartásáról és felszólította híveit, hogy csatlakozzanak a Fidesz rendezvényéhez. A Fidesz ugyanakkor kerülni kívánja annak látszatát, hogy közel állna a szélsőjobboldali táborhoz, ezért minden résztvevőt arra szólított, ne hozzanak magukkal pártzászlókat és totalitárius szimbólumokkal díszített lobogókat. Gyurcsány Ferenc interjúban figyelmeztetett az antiszemitizmus magyarországi terjedésére és a Fidesz szemére vetette, hogy ettől nem határolódnak el eléggé. A Fidesz azzal vádolja a kormányt, hogy az utasította ősszel a rendőrséget a békés tüntetők elleni brutális beavatkozásra. A mai napra a Fidesz számos külföldi megfigyelőt hívott, köztük a svájci kereszténydemokrata párt főtitkárát, Reto Nausét, aki jelenlétével kívánja garantálni az ünnepségek békés menetét.

Meglepetéssel, illetve felháborodással reagáltak a politikai pártok arra, hogy Sólyom László nem vesz részt az ünnepségeken, helyette végiglátogatja a „román” Erdély magyar kisebbségét. Mint a köztársasági elnök fogalmazott, látogatásával a magyar nemzet egységét kívánja kifejezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.