Egy emberként lélegzett fel az MSZP-frakció, amikor Szetey Gábor kormányzati személyügyekért felelős államtitkár bejelentette: pártoktól független a kormány új kommunikációs csapata – mondta el lapunk kérdésére az egyik szocialista képviselő. Ez ugyanis azt jelenti, hogy legalább nem fideszesek – tette hozzá leplezetlen iróniával.
Hivatalosan a szocialisták „várakozással” tekintenek az új team munkája elé, de abban is egyetértenek Szeteyvel, hogy „nem szabad tőlük csodát várni”. A személyi változásokat mindenesetre úgy értékelik, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lecserélte jól bevált kampánycsapatát, az „elnök emberei” közül már csak Gál J. Zoltán maradt, aki március 19-től a kormányfő kabinetfőnöke is lesz. Ismert: a korábbi csapatból távozott Szigetvári Viktor, akinek legutolsó beosztása MSZP kampányfőnök volt, Batiz András korábbi kormányszóvivő, Danks Emese kormányszóvivő, illetve még a 2006-os választások előtt Braun Róbert politikai főtanácsadó és a hírek szerint László Boglár – szintén volt kormányszóvivő, később a miniszterelnök sajtófőnöke – is otthagyja a kancelláriát.
Gál J. új szerepét ellentmondásosan értékelik az MSZP frakción belül. Ismert: amellett, hogy a szocialista képviselő megtartja a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztert helyettesítő politikai államtitkári posztot, március 19-től Gyurcsány Ferenc kabinetfőnöke is lesz egyben. A miniszterelnöki kabinet látványosan kibővül ettől az időponttól, négy új igazgatót és a kabinetfőnök helyettesét az üzleti szfrérából válogatták ki. A kabinet foglalkozik majd a kormányzati kommunikációval (Gál J. Zoltán korábbi közlése szerint 86-an foglalkoznak a MeH-ben jelenleg kommunikációs ügyekkel), a stratégiai tervezéssel és Gyurcsány programszervezésével. Egyesek szerint az államtitkár ugyanazt a feladatot végzi majd, amelyet korábban. Más szocialista képviselők azért kíváncsiak lettek volna Szilvássy György MeH-et vezető miniszter arcára, amikor megtudta, hogy eddigi helyettese most majd a felettese is lesz egyben.
Abban viszont egyetért a két tábor, hogy Gál J. eddig minden olyan hibát elkövetett a kommunikációban, amelyet el lehetett követni. Mással magyarázzák azonban az államtitkár kivételes helyzetét, hogy még mindig élvezi Gyurcsány Ferenc bizalmát. Egyesek szerint tud valamit, mert már Németh Miklós és Medgyessy Péter csapatának is tagja volt, tehát úgy tűnik, mindenkinél jó időben váltott. Mások szerint egyszerűen Gyurcsánynak szüksége van valakire, akivel töviről-hegyire megbeszélheti a dolgokat, egyfajta lelki tanácsadóra, mert hát „pszichológushoz mégsem járhat”. Annyi biztos: az új kommunikációs stáb tagjai – mindenféle politikai tapasztalat híján – Gyurcsány Ferenctől és Gál J. Zoltántól függenek majd.
A majd csak április 2-án hivatalba lépő új kormányszóvivő megítélése az MSZP-frakcióban kettős. A férfiaknak tetszettek a hölgy erotikus fotói, de többen kíváncsiak a várható reakciókra is. Például amikor az újságírók majd azt kérik Demcsáktól, hogy tárja eléjük „a leplezetlen, meztelen igazságot” bizonyos témákban.
Forrásaink felhívták a figyelmet arra is: az üzleti szférából érkező szakemberek néhány hónap múlva simán visszamehetnek oda, ahonnan jöttek, ráadásul a kabinetben töltött időt el tudják majd adni „kormányzati kapcsolatként”, amellyel feljebb léphetnek majd a céges szamárlétrán. – Mi viszont itt maradunk abban, amiben éppen vagyunk, nekünk nincs hova menni – mondta a névtelenséget kérő szocialista képviselő.
Rossz kormányzást nem lehet jól kommunikálni – ismerik el az MSZP-frakcióban. Gyurcsány Ferencnek jobban kellene kormányoznia – teszik hozzá. Kicsit értetlenkedve, egyfajta pótcselekvésként értékelik a miniszterelnök tüsténkedését pártelnökként. Hiába lesz ugyanis jó pártelnök, választást jó miniszterelnökként kellene nyernie. Kivéve, ha valóban át akarja alakítani a pártot a saját képére, egy angolszász típusú, neoliberális elveket képviselő politikai csoportosulássá. Csakhogy abban a pártban a jelenlegiek közül sokaknak már nem lesz helyük – prognosztizálnak a párton belül egyesek.
A párton belüli vélemények szerint Gyurcsány miniszterelnöki munkájának fokmérője az Európa parlamenti választás lesz. Ha 2009-ben ezt elveszti az MSZP, akkor a miniszterelnöknek és teljes csapatának mennie kell. Ismert: Gyurcsány többször és több helyen elmondta már, hogy a reformok szerinte a választásokra hozzák meg a gyümölcsüket, ám ő ez alatt rendszeresen a 2010-es országgyűlési voksolást érti.

50 éve halt meg Mindszenty József, az utolsó magyar hercegprímás