Felrobbant a négypárti rendszer Németországban

A Financial Times Deutschland a külpolitikai izolációból kitörni szándékozó szlovák kormányfővel készített interjút. Fico a kancellár asszony támogatásával az új tagállamoknál lényegesen Európa-barátabb álláspontot kíván képviselni. A Süddeutsche Zeitung tudósít a radikális német baloldali pártok hét végi egyesülési kongresszusáról.

2007. 03. 26. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A müncheni baloldali napilapban Robert Rossmann A négypárti politikai rendszer végleges felrobbantása című kommentárjában foglalkozik a radikális baloldali pártok hét végi kongresszusaival. 2007. március 25-ére még emlékezni fogunk. A Baloldali Párt-PDS, valamint a Munka és Szociális Igazságosság Választási Alternatívája (WASG) Dortmundban megtartott kongresszusán új baloldali pártban történő egységre szavaztak. Ugyan a párttagoknak még támogatnia kell ezt a döntést, de a megkérdezésük már csak formalitás, mert ebben az esetben egyszerű többség is elegendő. Így tényleg létrejöhet az SPD-től balra álló, első országos párt. A régi nyugatnémet négypárti politikai rendszernek ezzel végleg vége. Az elmúlt két évben a WASG újdonsága elveszett, és már ismét haldoklott, a Baloldali Párt-PDS pedig jelentős veszteséget szenvedett el a berlini tartományi választásokon, és mindenekelőtt magával volt elfoglalva. A vasárnapi egyesülés kudarca az össznémet baloldali párt tervének halálát jelenthette volna.

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A gazdasági napilap Nils Kreimeier Szlovákia támogatja Merkelt az uniós alkotmány ügyében címmel ismerteti a pozsonyi miniszterelnökkel készített berlini beszélgetést.
-Remélem, hogy júniusig képesek leszünk elfogadni az uniós alkotmány érzékeny témájában egy menetrendet- nyilatkozta Robert Fico a lapnak. Remélem azt is, hogy mi már 2008-ban képesek leszünk a parlament elé terjeszteni egy rövidített alkotmányszöveget. Fico úgy fogalmazott, hogy az unió számos problémája megoldásra vár, ezért Pozsony támogatja a német elnökség ama javaslatát, mely nem kívánja hosszan halogatni ezek megoldását. A szlovák miniszterelnök a kancellár asszony támogatásával az új tagállamoknál lényegesen Európa-barátabb álláspontot kíván képviselni. Míg Lengyelország mindenekelőtt az államok szavazatszámában szeretne módosításokat elérni, addig a cseh kormány általánosságban ellenzi a további európai integrációt. Fico, aki a német elnökség eddigi teljesítményét igen sikeresnek nevezte, mindent elkövetett, hogy kormányában problémamentes tárgyalópartnert lássanak. Fico megismételte kormánya bejelentését, miszerint 2009-ben szeretné bevezetni az eurót. Ugyanakkor a szlovák kormányfő, ellentétben a lengyel miniszterelnökkel, a bizalomra alapuló együttműködés mellett állt ki Oroszországgal kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.