Rheinische Post (rp-online.de)
A düsseldorfi napilap honlapja Szélsőjobboldali randalírozók Budapesten című cikkében a randalírozásokra kihegyezve ismerteti a magyar nemzeti ünnep történéseit. Budapesten a péntekre virradó éjszaka ismét súlyos összecsapásokra került sor. A fővárosban utcai harcokat vívott a rendőrség és szélsőjobboldali bőrfejűek. Korábban a nemzeti ünnepen sok tízezren békésen tüntettek Gyurcsány Ferenc szocialista kormánya ellen. A nemzeti ünnep alkalmával a tüntetők Gyurcsány Ferenc lemondását követelték, aki az 1848-as forradalom több emlékrendezvényén is részt vett. A biztonsági erők esernyőkkel védték Gyurcsányt és Demszky Gábort, amikor tojással kezdték dobálni őket. Az ellenzéki Fidesz Orbán Viktor vezette rendezvényén az MTI adatai szerint mintegy kétszázezren vettek részt. Orbán beszédében „az új arisztokráciát” tette felelőssé az ország bajaiért.
Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
Az osztrák főváros napilapja az APA hírügynökség alapján Véres nemzeti ünnep Magyarországon című cikkében foglalkozik a budapesti történésekkel.
A március 15-i ünnep rendőrségi akciókkal ért véget, a biztonsági erők könnygázt és vízágyúkat is bevetettek a tüntetők ellen, akik eközben barikádokat emeltek és különböző tárgyakkal dobálták a rendfenntartó erőket. Mindeközben az ellenzéki vezető tömegrendezvényén a kormány „elkergetésével” fenyegetőzött.
Korábban a fővárosi önkormányzat megemlékezésén komoly incidens történt. A liberális polgármestert a Petőfi-szobornál tartott rendezvényen tojással és paradicsommal dobálták. Az egész rendezvény alatt bekiabálások és füttykoncert volt hallható. A Nemzeti Múzeumnál rendezett kulturális programot – nyilvánvalóan Gyurcsány Ferenc és több közjogi méltóság jelenléte miatt – több száz tüntető füttyel és szitkokkal zavarta.
A legnagyobb ellenzéki párt rendezvénye ezzel szemben békésen zajlott. A Fidesz elnöke beszédében a kormány „elkergetésével” fenyegetőzött. Hangsúlyozta, egy kormányt a „demokráciában is el lehet zavarni”. A jelenlegi hatalom „háborút folytat saját nemzete ellen”, mondta, ezzel utalva a kormány által a közelmúltban bevezetett megszorítási csomagra.
Gyurcsány Ferenc a külvilágtól hermetikusan elzárt Művészetek Palotájában mondott beszédében a nemzeti összetartozásról beszélt a határon túli és inneni magyarok között a szociális, politikai, vallási és kulturális választóvonalakon túl. Emlékeztetett arra, hogy az 1848-as forradalom idején még tudták: „A haza nem én vagyok, a haza mi vagyunk.”
A nap folyamán több párt és szervezet is rendezett kormány-ellenes demonstrációkat. Csurka István szélsőjobboldali MIÉP-jének tüntetésén fellépett a holokauszt-tagadás miatt börtönt járt brit David Irving is.
Die Zeit (zeit.de)
A baloldali hetilap internetes kiadása Budapest: Összecsapások és zavaró akciók az évfordulón című cikkében ismerteti a március 15-vel kapcsolatos kormányzati álláspontot. A szélsőjobboldal megzavarta Budapesten az 1848-as forradalom emlékét. Az erőszak mértéke ugyanakkor jóval elmaradt a múlt ősszel történt események mögött.
A szélsőjobboldaliak, miként azt ősszel is tették, most is a baloldali-liberális Gyurcsány-kormány lemondását követelték, köveket dobáltak és csúzlikat lőttek a rendőrökre. Építkezési eszközökből, padokból és szemeteskukákból barikádokat építettek, majd ezeket felgyújtották. A rendőrség az erőszakos tüntetéseket könnygázzal és vízágyúkkal feloszlatta.
Ezt megelőzően több ezer szélsőjobboldali a kormány és a fővárosi önkormányzat megemlékezéseit bekiabálásokkal és füttykoncerttel zavarta. „Nem félünk” – kiabálta Demszky Gábor (a kommunizmus ideje alatt prominens ellenzéki) a tüntetőknek. „Mi, békés demokraták – konzervatívok, szocialisták és liberálisok – többségben vagyunk ebben az országban.” A szélsőségesek tojással, üvegekkel és kövekkel dobálták a szónoki emelvényt, amit a biztonsági emberek esernyőkkel igyekeztek védeni. A Nemzeti Múzeumnál rendezett megemlékezésen, ahol a miniszterelnök is megjelent, a jobboldaliak a középkori, de a náci korszakban is használt Árpád-zászlót lobogtatták, fütyültek és azt kiabálták: „Gyurcsány, takarodj!„.
Orbán Viktornak, a jobboldali-konzervatív ellenzék vezetőjének rendezvénye ezzel szemben békésen zajlott. A Fidesz elnöke több tízezer ember előtt kijelentette, hogy a Gyurcsány-kormány „elkergethető a hatalomból”, ha a Fidesz által a reformtervek ellenében kezdeményezett népszavazás eredménnyel jár.
Lemondta a Zeneakadémia Varnus Xavér koncertjét