Gyurcsány: Eszembe se jutott lemondani

A Standard interjújában Gyurcsány Ferenc kijelentette: meg sem fordult a fejében, hogy távozzon. A Spiegel beszámol a német politika azon követeléséről, hogy az amerikai rakétavédelmi rendszer tervei is szerepeljenek a hétvégi uniós csúcstalálkozón. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a növekvő kínai katonai kiadásokról és ennek várható következményeiről tudósít.

2007. 03. 05. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali osztrák napilap Az elhúzódó fájdalom még rosszabb lenne címmel készített interjút Gyurcsány Ferenccel. Az újdonsült MSZP-elnök kijelentette: további megszorításokra már nem lesz szükség, egyúttal úgy értékeli a kongresszuson elért 89 százalékos támogatottságát, hogy politikája ugyan bonyolult, de annak nincs alternatívája. Gyurcsány szerint a magyarok jövedelme az elmúlt nyolc évben közel ötven százalékkal emelkedett, az idén a vásárlóerő és a fogyasztás némileg csökkenni fog. Ez természetesen fájdalmas egy olyan országban, ahol a nyugdíjak átlagosan alig érik el a 200 eurót, s az jövedelmek az adók levonása után ötszáz euró körül mozognak.

Gyurcsány szerint hírhedt „hazugságbeszéde” valójában egy „igazságbeszéd” volt.
– Én csak annyit mondtam, hogy az 1990-es években nem mondtunk igazat. De nem a részletekről, nem a költségvetésről – hanem a lényegéről. Azt az illúziót keltettük, hogy kemény erőfeszítések nélkül előreléphetünk – közölte. Hozzátette: Orbán Viktor, Medgyessy Péter és ő 1998 és 2006 között egyetlen reformlépést sem tett.
– Inkább azt magyaráztuk, hogy miként nem kell reformokat megvalósítanunk. Beszédem azt célozta, hogy így tovább nem mehetnek a dolgok – fogalmazott az újdonsült MSZP-elnök.

Gyurcsány meggyőződése, hogy a ciklus végére a magyarok belátják, megérte a befektetés.
– Aki hegyre kíván mászni, annak először szenvednie kell, és ha feljutott a csúcsra, akkor azt mondja, érdemes volt. Ha valaki félúton visszacsúszik, akkor az egész felesleges volt – vélekedett. Arra a riporteri kérdésre, hogy elgondolkodott-e a lemondáson, az MSZP elnöke úgy fogalmazott: Nem, soha. Egyetlen pillanatra sem.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Petra Kolonko Kína drámaian emeli katonai kiadásait című cikkében ismerteti a pekingi költségvetés terveit. Kína katonai kiadásai az idén 17,8 százalékkal emelkednek. Ez a legmagasabb növekedési ráta az elmúlt öt esztendőben. A pekingi Nemzeti Népi Kongresszus szóvivője szerint elérik a 350 milliárd jüant, azaz 34,3 milliárd eurót. A katonai kiadásokról a hétfőn összeülő Nemzeti Népi Kongresszus fog dönteni.

Egy hónappal ezelőtt a Kínai Népköztársaság egy műhold megsemmisítésével demonstrálta haditechnikai képességeit. Dick Cheney amerikai alelnök óvott Kína növekvő katonai hatalmától, s megjegyezte, hogy a rakétakísérlet és a haderő erősítése ellentétben áll az ország hivatalos „békés felemelkedés” doktrínájával. Az Egyesült Államok mellett Kína két hagyományos riválisa Japán és Tajvan tekint kritikusan Kína növekvő katonai kiadásaira.

A Kínai Népköztársaság fenntartja annak jogát, hogy katonai erővel kikényszerítse Tajvannal történő egyesülést; a Népi Felszabadító Hadsereg fegyverzetének korszerűsítése egyúttal növeli Tajvan fenyegetettségét. A Népi Kongresszus szóvivője kijelentette, hogy a Tajvannal fenntartott kapcsolatok komoly kihívások előtt állnak, hiszen az Egyesült Államok a napokban bejelentette, hogy 450 rakétát kívánnak Tajpejnek eladni, ami kiváltotta Peking élénk tiltakozását.

A szóvivő egyúttal utalt arra is, hogy Kína hadi kiadásai lényegesen alacsonyabbak, mint a nagyhatalmaké, összértékben éppen hogy elérik az amerikai fegyverkezés 6,19 százalékát. Míg Kína GDP-nek alig 1,35 százalékát költi fegyverre, addig az Egyesült Államok 4,03, míg Nagy-Britannia 2,71 percentet. Ugyanakkor nyugati katonai elemzők szerint Kína a költségvetésben feltüntetettnél három-négyszer nagyobb tételt költ haderejére.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin A koalíciós képviselők szeretnék, ha Merkel szóba hozná az amerikai rakétapajzsot című cikkében foglalkozik a tavaszi EU csúcs egyik vélhetően komoly vitákat kiváltó témájával. A tervek szerint a csütörtökön kezdődő csúcstalálkozón az uniós alkotmányról, bürokrácia leépítéséről és a klímaváltozásról akartak tárgyalni – a nagykoalíció politikusai azt szeretnék, ha az uniós elnökséget betöltő Angela Merkel egy kínos témát is a napirendre tűzetne: a közép-európai amerikai rakétavédelmi pajzsot.

Mindazok, akik Angela Merkel számára megírták a tavaszi csúcstalálkozó forgatókönyvét, harmóniában gondolkodtak. Viszonylag veszélytelen témákat vettek napirendre, ahol az unió jó szándékát és összhangját demonstrálhatja, s ahol a kancellár jó pontokat gyűjthet. A német EU-elnökséggel szembeni várakozások, az immár jégre tett uniós alkotmány miatt viszonylag magasak.

Néhány nappal a brüsszeli találkozó előtt mind kérdésesebb, vajon minden Merkel várakozásai szerint alakul-e? Éppen Németországban hallhatóak olyan hangok, melyek azt szeretnék, ha a kancellár napirendre vetetné a rakétavédelmi rendszer kérdését, ráadásul ezek a felvetések nem csak a ellenzék soraiból érkeznek.

Martin Schulz (SPD), az Európa Parlament szociáldemokrata frakciójának vezetője felszólította Merkelt, vegye a kérdést az uniós csúcstalálkozó napirendjére. Schulz szerint a kancellárnak meg kell akadályoznia a tervezett rakétavédelmi rendszer felállítását. Ruprecht Polenz (CDU) a Bundestag külügyi bizottságának vezetője szintén elvárja Merkeltől, hogy Brüsszelben felvesse a rakétavédelmi rendszer ügyét. A kereszténydemokrata politikus úgy vélte: Az amerikai rakétavédelmi tervekről tárgyalnia kell az európai tanácsnak. Merkel kancellárnak el kell érnie, hogy az európai államok képesek legyenek egy közös álláspont kialakítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.