Gyurcsány kijátssza Európát?

A Die Presse szerint az ÖVP szigorítani tervezi bevándorlókkal szembeni politikáját. A közös európai energiapolitikát eláruló Gyurcsány Ferencről ír a Der Standard. A Frankfurter Allgemeine Zeitung elemzi a „megtűrtek” jogi szabályozását. Hitler is díszpolgára a G8-as találkozót befogadó városnak? – kérdi a Der Spiegel.

2007. 03. 14. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Michael Moravec Kék áram: Magyarország kijátssza az EU-t című, brüsszeli keltezésű cikkében ismerteti Budapestnek a közös uniós energiapolitikára mért csapását. Az unió közös energiapolitikára vonatkozó törekvéseinek újabb visszalépést kellett elszenvedniük: Németország a Balti-tengeri vezetéképítési terve mellett most Magyarország választott egyéni utat. Gyurcsány Ferenc a „kék áram” csővezetékbe kíván befektetni: a Gazprom gázvezetéke Törökországon, Bulgárián, Románián keresztül elérné Magyarországot és vélhetően ötmilliárd dollárba kerülne. Majdnem ugyanezen a szakaszon húzódna az uniós Nabucco projekt. Ennek az utóbbi csővezetéknek 2012-ig kellene elkészülnie és a gázt a Kaszpi-tenger vidékéről Ausztriába eljuttatni, ahol az egész unió számára elosztanák. Gyurcsány a Gazprom projektet a Financial Times szerint „reálisabbnak” nevezte, miközben szerinte a Nabucco újra és újra elhalasztódik. Miközben az EU inkább dühösen vette tudomásul a budapesti döntést, addig a Nabuccót építő konzorcium cégei egyelőre nem reagáltak.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Stefan Dietrich Még egy búcsú című kommentárjában ismerteti azt a tragikomikus folyamatot, ahogyan a nagykoalíciós törvények születnek. A Németországban hivatalosan élő 7,3 millió külföldiből alig 178 ezren tartoznak a kínos jogi hátterű „megtűrt” kategóriába. Az SPD a családegyesítések megnehezítéséért cserébe a kisszámú „megtűrt” esetében szeretett volna kompromisszumokat felmutatni. A bajor miniszterelnök elérte, hogy a „megtűrtek” támogatása ne azonnal legyen azonos a munkanélküli segéllyel, csak azután, ha az illető már munkát talált és dolgozott. Ezért a kompromisszumért a CDU vezette tartományok már hajlandóak voltak anyagilag is támogatni a „megtűrtek” munkahelykeresését.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A bevándorlóknak beszélnie kell németül, munkát kell vállalnia és be kell illeszkedniük című cikkben ismerteti a menekültügyben keményedő néppárti álláspontot. Ami azt is jelenti, hogy a kényszerházasságnak, a lányok körülmetélésének nincs helye Ausztriában. Az ÖVP pártigazgatója, Hannes Missethon kifejti: „a toleranciának is megvannak a maga határai, ez a mi életmódunk iránti tisztelet”. Hozzáteszi: „A bevándorlók számára világossá kell tennünk, mit kívánunk tőlük. Túl sokat beszélnek a jogaikról. A pártfőtitkár bejelentette, hogy folytatni kívánja a szilveszterkor meghalt Liese Prokop belügyminiszter munkásságát. Májustól szeretné felkeresni a nagyszámú külföldi által lakott bécsi kerületekben élő osztrákokat, hogy megkérdezze őket, „hogy vannak”.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Björn Hengst Egy díszpolgár vége című cikkében ismerteti Bad Doberan legnagyobb problémáját. A mecklenburg-előpomerániai település egyik városrészében tartják néhány hónap múlva a G8-ak heiligendammi találkozóját. A baloldali vezetésű város polgármestere bizonytalankodik, vajon Adolf Hitler még a város díszpolgára, vagy sem. Hartmut Polzin (SPD), a város polgármestere abban reménykedik, hogy egy olyan, az NDK-időkből származó dokumentumot talált a napokban, melyben Adolf Hitlertől megvonták a bad doberani díszpolgárságot. De a szociáldemokrata politikus sem tudja, hogy valóban talál-e valami ilyesmit. Mindeddig Bad Doberan hivatalos álláspontja az volt, hogy az érintett halálával véget ér az illető díszpolgársága. Ezzel az affér akár elintézettnek is tűnhetne. Csakhogy eme álláspont helyességéről vitatkoznak a jogászok, nyilatkozta Polzin. Április 2-án testületi ülésen kívánnak pontot tenni a mind kínosabb ügy végére. A források szerint – a város aranykönyve elveszett – Hitler már 1932. augusztusában megkapta a díszpolgári címet. Ezzel Bad Doberan lenne az első német város, mely Hitlert ezzel a címmel kitüntette. Külföldön már híre ment a díszpolgárságnak. Az interneten a brit Guardian éppen úgy beszámolt róla, mint az International Herald Tribune. A brit lap például azzal a címmel tudósított a kellemetlen hírről, hogy „Hitler tisztelete tovább él a G8-as csúcstalálkozó városában”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.