Kell az európai hadsereg

A Bild Zeitungnak adott interjújában Angela Merkel kiállt az európai haderő gondolata mellett. A Der Spiegel úgy értesült: a csehek elronthatják a hét végi, nem hivatalos EU- csúcstalálkozó harmóniáját. A Focus szerint a CSU-ból többen kiléptek, mert a párt kíméletlenül elzavarta elnökét.

2007. 03. 23. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A legnagyobb példányszámú német nyelvű bulvárlapnak interjút adott Angela Merkel német kancellár a hét végi, nem hivatalos uniós csúcstalálkozó előzményeként. Az interjúban Angela Merkel úgy fogalmazott: Közelebb kell jutnunk egy európai hadsereg gondolatához. A brüsszeli bizottságnak cselekvőképessé kell válnia, világosan megszabott feladatkörökkel. Ugyanakkor kizárta annak a lehetőségét, hogy a jövőben Európa szövetségi állammá váljon, és kiállt a nemzetállamok mellett. Merkel úgy fogalmazott, hogy Európa lényege egy szóban összefoglalható: ez a tolerancia.
Az európai társadalmi modell a kiegyenlítésre és közös célokra épül, figyelmeztetett a kancellár asszony. Ez például azt jelenti, hogy jól keresők magasabb adótételeket fizetnek és így van egy szolid szociális rendszer, azonban ügyelni kell arra, hogy a szociális biztonság a szabadsággal és az egyének felelősségével párosuljon – vélekedett a kancellár asszony.

-Az európaiaknak közösen kell fellépniük közös értékeinkért az állandóan változó világban. Az európai életmód határoz meg bennünket, ezt kívánjuk a 50. évforduló alkalmából elfogadandó nyilatkozatban leírni – nyilatkozta Merkel. Az unió keleti bővítésének magas költségeiről úgy vélekedett, minden tételt számba kell venni: Mibe kerülne az nekünk, ha a kelet-európai államok gazdaságilag nem lépnének előre? Ha a környezetvédelmi és bérszakadékok nem csökkennének? Úgy látom, összességében, amit mi Európának adunk, az jól befektetett pénz – vélekedett a kancellár asszony.

Der Spiegel (spiegel.de)

Vasárnap kívánják aláírni a berlini nyilatkozatot, ezzel szeretne Berlin új lendületet adni az uniós alkotmánynak az EU 50. évfordulóján. Az ünnepséget könnyen tönkreteheti, hogy a cseh kormány dühös Berlinre, mivel Prága úgy érzi, a német kormány kevéssé informálja őt terveiről – ezért nyitva hagyja, hajlandó lesz-e támogatni a berlini nyilatkozatot.

Lapértesülések szerint a cseh kormány figyelmeztette Berlint, hogy Václav Klaus elnök szombat előtt nem dönt arról, vajon támogatja-e a nyilatkozatot. Klaus felháborodott azon az állítólag átláthatatlan módszeren, ahogyan a nyilatkozatot és annak tartalmát előkészítették. A cseh elnök ellenzi, hogy a tagállamok kötelezettséget vállaljanak arra, hogy 2009-ig felszámolják az unió alkotmányos válságát. Ez az új impulzus egybeesne a cseh uniós elnökséggel, így Prágának kötelessége lenne ezt az Európa-barát kezdeményezést sikerre vinni.

Klaus ellenzi azt is, hogy az EU vezető szerepet töltsön be a környezetvédelemben. Az amerikai kongresszusban tett eheti látogatása során úgy fogalmazott: A kommunizmust most a túlzottan lelkes környezetvédelem helyettesíti. Alexandr Vondra cseh miniszterelnök-helyettes Merkel szemére vetette, hogy az uniós partnereket befejezett tények elé állítják.
-Máig nem kaptuk meg a szöveget, és ha majd megkapjuk, akkor már nem változtathatunk rajta- nyilatkozta Pravo című lapban.

A tudósítást cáfolta a berlini kormány szóvivője, szerinte Merkel nem gyakorol nyomást Klausra. A dokumentumot a tervek szerint csak Barroso, a bizottság elnöke és Hans-Gert Pöttering, az Európa parlament elnöke, valamint Angela Merkel írná alá.
Ennek ellenére Merkel abban bízik, hogy a 27 tagállam támogatni fogja a nyilatkozatot. A szövetségi kormány visszautasította azokat a vádakat, miszerint nem tájékoztatta volna a nyilatkozat tervezetéről a tagállamok fővárosait. Berlin szerint a csúcstalálkozó programjáról éppen úgy informálták a tagállamokat, mint a nyilatkozat tervezett tartalmáról.

Focus (focus.de)

Lapinformációk szerint ebben az esztendőben 1453-an léptek ki a CSU-ból.-
-Számos levelet kaptunk- erősítette meg a hírt Markus Söder, a keresztényszocialisták pártigazgatója. Ezek többnyire azzal a kérdéssel foglalkoznak, miként bánt a párt Edmund Stoiberrel – tette hozzá. Söder úgy fogalmazott, hogy egyre többen sajnálkoznak a tartományi gyűlési frakciójukban a pártelnök januári megbuktatása miatt. Néhányuk megszólalását hiányoltam azok közül, akik ma a történtek miatt sopánkodnak – fogalmazott Söder. A CSU összesen 166000 taggal rendelkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.