Magyarország kiszáll a Nabucco-projektből?

A Tages-Anzeiger megírja: az, hogy Magyarország Oroszországhoz dörgölőzik, egy fontos európai energia-projekt késedelméhez, sőt akár meghiúsulásához is elvezethet. Klaus Hänsch SPD-politikus felvetette az unióból való önkéntes kilépés lehetőségét – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

2007. 03. 27. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A zürichi napilapban Bernhard Odehnal Magyarország Oroszországhoz dörgölőzik című cikkében elemzi Budapest és Moszkva kapcsolatát. A szerző szerint a budapesti kormány keresi a Kreml közelségét, ezért egy fontos európai gázellátási tervet is bukni hagy. Gyurcsány Ferenc múlt heti, oroszországi látogatását és Vlagyimir Putyinnal történt találkozóját követően mindkét politikus a megbeszélésekről kedvező mérleget vont. A kereskedelmi kapcsolatok jók és még jobbak lesznek. Az energiaszállítási problémákat már elhárították, a politikai kapcsolatokat tovább mélyítik. Az MTI a múlttal kapcsolatban Gyurcsányt idézi: Keveset beszélünk a múltról, többet a jelenről és a jövőről, keveset a politikáról és sokat az üzletről – idéz a svájci lap. Magyarország Oroszországhoz való dörgölőzése egy fontos európai energia-projekt késedelméhez, sőt akár meghiúsulásához is elvezethet – figyelmeztet a lap, mely úgy tudja: a magyar kormány fontolgatja, hogy kiszáll a Nabucco-projektből, mely Törökországon keresztül építene gázvezetéket Nyugat-Európa felé, s ehelyett az orosz konkurencia-tervet támogatja.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Horst Bacia A nemet mondóknak ki kell lépnie című cikkében ismerteti a berlini nyilatkozattal kapcsolatos kommentárokat. Az Európa Parlament több tagja is óvatos optimizmussal nyilatkozott a berlini nyilatkozatnak az európai alkotmányos válság megoldási lehetőségeiről. Egyúttal azonban óvtak annak nem kívánatos következményeitől, amennyiben a kancellár asszony által megcélzott kormányközi konferencia ez év második felében kudarcot vallana. Klaus Hänsch az SPD politikusa, aki az EP parlamentben az alkotmányos konvent elnökségét képviseli, felvetette az unióból való önkéntes kilépés lehetőségét is. Ha a tagállamok többsége megállapodik, akkor közös előrelépésüket egy, vagy két nemet mondónak nem szabad feltartóztatnia – nyilatkozta Hänsch a lapnak. Ezért azok az államok, melyek nem akarják az alkotmányos szerződés lényegét vállalni, akkor fel kell tenniük a kérdést, hogy továbbra is az unióhoz akarnak-e tartozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.