Trópusi csizma nélkül a Bundeswehr

A Süddeutsche Zeitung részletesen foglalkozik a Bundeswehr katasztrofális hiányosságaival. A haderő drámaian alulfinanszírozott, a csapatok frusztráltak, a politikát mindez hidegen hagyja. A Focus Klaus Naumann volt NATO-tábornokot idézi, aki cáfolja, hogy Oroszországot fenyegetné a tervezett amerikai rakétatelepítés.

2007. 03. 21. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali napilapban Peter Blechschmidt A hiány hadserege című kommentárjában ismerteti a Bundeswehr hiányosságait felsoroló jelentést. Reinhold Robbe (SPD) védelmi megbízott – a katonák panaszaival foglalkozó országgyűlési biztos – jelentéséből kiderül: hogy a véderő egyik legnagyobb problémája, hogy a katonáknak nincs lobbijuk. A német haderő drámaian alulfinanszírozott, a csapatok frusztráltak, a politikát mindez úgy tűnik, hidegen hagyja. A Bundeswehr ma szinte mindenben hiányt szenved, a szállító helikoptertől a trópusi csizmáig, a páncélozott járművektől az olcsó mobiltelefonokig. A laktanyaépületek szétrohadnak, a katonai kórházban a műtőasztalok kihasználatlanul maradnak az orvoshiány miatt. A Bundeswehr pénzügyi helyzetére jellemző, hogy a hadkötelesek 1999 óta változatlanul hagyott 240 eurós zsoldjának akár jelképes felemelésére sincs pénz.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin „A fegyverkezési versennyel való fenyegetés egyszerűen zöldség„ címmel idézi Klaus Naumann egykori NATO-tábornok nyilatkozatát. Az amerikai rakétavédelmi rendszerrel kapcsolatos vita során számos fontos tényt egyszerűen említésre sem méltatnak, pedig ezek megkérdőjeleznék az orosz biztonsági érdekek állítólagos megsértését – hangsúlyozta Naumann. „Az Egyesült Államok végül is csak tíz elhárítórakéta állomásoztatását kezdeményezte”, érvel a volt katonai vezető, hozzátéve: értelmetlen, hogy ez az arzenál a több mint 1000 orosz robbanófejes atomrakéta fenyegetést jelenthet. Egyúttal utalt arra, hogy a Kelet-Közép-Európában állomásoztatni tervezett rakéták vészhelyzetben semmit sem tehetnének az Egyesült Államokra irányított orosz rakétákkal szemben. Azok röppályája ugyanis az Északi-sark felett haladna. Ha tehát Oroszország azt állítja, hogy a lengyelországi vagy csehországi rakétapajzs ütközik biztonsági érdekeivel, az alig több mint „a nyilvánosság pimasz manipulációja”, fogalmazott Naumann.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.