Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív napilapban Peter Schiefer Gázvezeték: Bírálat Magyarország távolságtartása miatt című cikkében a túlzott budapesti oroszbarátság miatti uniós kritikákkal foglalkozik.
Európa négy legfontosabb energiaprojektjének egyike, a Nabucco vezeték, most úgy tűnik, a budapesti „nyet” miatt kudarcba fullad. Különösen bosszantó Gyurcsány Ferenc nyilatkozatában, hogy a Nabuccót „álomnak” nevezte, míg az orosz „Kék Áramlat” ellenprojektet „realitásként” jellemezte.
Hannes Swoboda (SPÖ) osztrák EP képviselő, az energiaügyi bizottság tagja kedden nyilatkozatában felszólította az EU-t és a bécsi kormányt: nagyobb nyomást gyakoroljon Budapestre. „A Gazprom és Putyin, az orosz miniszterelnök (!) az európai energiaellátást ügyesebben nem is kívánhatná megzavarni, mint a tervezett gázvezetékre mondott magyar nemmel “ – vélekedett Swoboda.
Hivatalosan még támogatja Budapest a Nabucco-projektet, mint azt a kormány két hete az osztrák követség kérdésére válaszolta. A MOL, mely a Nabucco-konzorcium egyötödét birtokolja, visszautasította azon spekulációkat, miszerint már a Kék Áramlat mellett döntöttek volna. Ezért az ÖMV még nem látja veszélyeztetve a projektet.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Még több „politikai” bűncselekmény című cikkében ismerteti az ide vágó 2006-os statisztikát. A politikai indíttatású bűncselekmények száma a tavalyi évben Németországban több mint tíz százalékkal, közel 29 ezerre emelkedett. Különösen jelentősen nőtt a szélsőjobboldal által elkövetett cselekményszám, a politikai indíttatású bűncselekmények több mint hatvan százaléka velük hozható kapcsolatba. Drámai növekedést mutat a külföldiek, illetve a „külföldinek látszó” személyek elleni cselekmények növekedése. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint tavaly 511 ilyen erőszakcselekményre került sor, ami 37 százalékos emelkedést jelent.
Leggyakoribb politikai bűncselekménynek az ún. „propaganda-cselekmények” számítanak, mint a horogkeresztek, vagy jelszavak falakra történő pingálása, illetve betiltott jelképek viselése.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali napilapban Thomas Kistner Egyre kínosabb című cikkében kommentálja Jan Ullrich, az ismert német kerékpárversenyző doppingügyét. A Spanyolországban megtalált vérkonzervek megegyeznek Jan Ullrich DNA-mintáival. Jogilag az egykori kerékpáros profinak jót tenne, ha az ügy elsimításán ügyködne, ehelyett azonban tanácsadói egyik kínosabb kísérletet a másik után teszik tisztára mosása érdekében.
Ezzel bebizonyosodott, hogy Ullrich hazudott, amikor az eddigi közvetett bizonyítékok ellenére hevesen cáfolta, hogy bármi köze lenne a kétes hírnevű madridi doktor Fuenteshez. Eme hamis bizonykodás miatt most Ullrich igen rosszul áll nem csak a bonni államügyészségnél, de a hamburgi bíróságnál is. Hiszen a Hanza-város bírósága előtt korábban eskü alatt tett vallomásában tiltotta meg Werner Frankenak, hogy a nyilvánosság előtt megismételje vádjait, miszerint jelentős összegeket utalt át Fuentesnek a doppingszerekért cserébe.
A kerékpáros ügyvédei a spanyolországi nyomozás hiteltelenítésével próbálkoznak. Az ügy Ullrich számára katasztrofális, a kerékpáros sport számára azonban hasznos lehet, hisz az egykori szuperhős kapcsán teljes brutalitásában bemutatja a versenyt kísérő piaci és üzleti mechanizmusokat, melyekről a publikumnak alig van fogalma.
Lelepleződött Magyar Péter valódi arca, amit el akart titkolni