Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap A szociáldemokraták mocsárba süllyedtek című cikkében fest lehangoló képet a holland szocialistákról. Egy heves vitákkal tarkított éjszakai ülést követően, csütörtök hajnalban lemondott a pártelnökség. E drámai lépésükkel követték Michiel van Hultent, az eddig pártelnököt, aki azért távozott, mert nem látott esélyt arra, hogy megújítsa a Munkapártot (PvdA). Másrészt az elnökség tagjai a személyi ellentétek miatt képtelenek voltak tovább együttdolgozni. A párt válsága jelentősen csökkenti a jelenleg kisebbik koalíciós pártként kormányzó Munkapárt és a Wouter Bos pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes mozgásterét. A párt egy része szeretne balra elmozdulni, erősebben az alkalmazottak és a kisebbségek érdekvédelméért tevékenykedni, miközben Bos és van Hulten egy modernizált szociáldemokrata irányt követett. Mivel Bos nem sokra becsüli a szocialista kísérleteket, ezért számos munkapárti választó már elhagyta a PvdA-t. A párt balszárnyának dühe azért is Bost célozza, mert pénzügyminiszterként nem kívánja magát a kampányígéreteihez tartani. S éppen ezért mind többek követelik: hagyjon fel a Munkapárt szürke eminenciásának szerepével, hiszen Bos hivatalosan egyetlen fontos párttisztséget sem tölt be.
Focus (focus.de)
A katonák úgy érzik, magukra hagyták őket című cikkében a müncheni hírmagazin ismerteti a Bundeswehr hivatásos állományának növekvő elégedetlenségét. A hivatásos katonák fele sem választaná újra ezt a hivatást. Ez a legfontosabb üzenete annak a közvélemény-kutatásnak, melynek eredményét csütörtökön mutatatta be a katonák szakszervezetének számító Bundeswehr-szövetség.
„A politikának fel kell ismernie, hogy ez így nem mehet tovább“, fogalmazott Bernhard Gertz, a szövetség elnöke. A 45000 tag megkérdezéséből következően kíméletlenül megkérdőjelezte, vajon képes-e ellátni a Bundeswehr a rá kirótt feladatokat. A válaszadók alig négy százaléka érzékelte úgy, hogy a berlini kormány valóban támogatja a hadsereget. Majdnem háromnegyedük (73,8 százalék) úgy fogalmazott, nem ajálaná hivatásként a katonai szolgálatot. A kilencvenes évek eleje óta a hadsereg esetében nem jut elég forrás a személyzetre, az üzemeltetésre és a befektetésekre. A haderő mindig is gyengén szerepel a költségvetési tárgyalásokon. „A katonák motivációja a rossz keretfeltételek miatt folyamatosan romlik” – fogalmazott Gertz.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek