Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Barbara Schmied Lovag fehérben című cikkében ismerteti a privatizált wegbergi kórház botrányos állapotait, ahol emberek haltak meg a vezetés takarékossági lépései miatt. (A cím utalás arra, hogy németben fehér lovagnak nevezik, aki önzetlenül megment egy céget a csődtől – a szerk.) Többen sejthettek valamit, például a háziorvosok, akik a kisvárosból elkezdték máshova utalni a betegeiket. A fiatal segédorvos, aki látta egy betege halálát, mert takarékossági okokból nem kapta meg a páciens a szükséges kezelést, mégsem tehetett semmit. Ennek ellenére hónapokig tartott, amíg valaki feljelentést mert tenni. Ebben a hétoldalas levélben a névtelen feljelentő tizenkét gyanús halálesetet említett, szólt a szükségtelen operációkról, hiányzó gyógyszerekről, olyan esetekről, ahol takarékosságból frissen facsart citromlével fertőtlenítették a páciens felnyitott gyomrát. Amennyiben a vádak igazolódnak, a tavaly februárban privatizált kórház esete a legnagyobb kórházbotrány a szövetségi köztársaság történetében. Pénzügyi érdekek miatt emberek haltak meg, mert az ismert, de drága gyógyszereket nem vagy nem kielégítő mennyiségben alkalmazták. A biztosító által nagy összeggel támogatott, de felesleges műtéteket végeztek el, s a privatizáció miatt számos fontos ellenőrző mechanizmus már felmondta a szolgálatot. Így például nem akadt a kórháztulajdonosok között olyan, akinek feltűnt volna a nagy orvosi fluktuáció. Az akkor csőd közeli kórházat szimbolikusnak mondható összegért, 25 ezer euróért megvásároló Arnold Pier egy személyben volt tulajdonos, orvosigazgató, a sebészet vezetője és a kórház tulajdonosi testületének ügyvezetője. Az ünnepelt sztársebész ellen röviddel karácsony előtt kezdődött a nyomozás. Az ügyben nyomozó államügyész, Lothar Gathen szerint mind a négy, az ügy kirobbanása után exhumált páciens esetében megállapítható az orvosi műhiba, s kettejük esetében ezt a hibát lehet közvetlen haláloknak tekinteni. A másik kettő túl kevés vérrögképződést akadályozó gyógyszert kapott, és az így keletkezett trombózis miatt hunytak el. Tekintettel a magánkórházak hiányzó szakmai felügyeletére Reiner Priggen, az észak-rajna-vesztfáliai – itt fekszik Wegberg – zöldek tartományi gyűlési frakciójának helyettes vezetője hatékony ellenőrző testületet követel.
Die Zeit (zeit.de)
Az SPD közeli baloldali hetilapban Werner A. Perger Keserűen megfizettünk címmel készített hosszú interjút Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral az „európai baloldal történelmi hibáiról”.
A berlini születésnapi uniós csúcson Alfred Gusenbauer volt még az „új fiú”, egyúttal az európai kontinensen – a belpolitikailag elhasznált Gyurcsány Ferenc mellett – az egyetlen szociáldemokrata kormányfő. A többiek földrajzilag távol, Blair a brit szigeteken, Zapatero és Sócrates az Ibériai-félszigeten, a bolgár Sztanicsev a Balkánon. Gusenbauer szerint Orbán Viktor, aki az utcát is mozgósítja a kormány ellen, valamint a szocialista kabinetet kíméletlenül támadó spanyol néppárt az újfajta radikális európai konzervativizmus képviselői. Gusenbauer kifejti, hogy a „reformbaloldal” is felelős a jobboldali populisták sikeréért, mert tökéletesen hibásan viszonyultak ezekhez a pártokhoz. A szociáldemokrácia abba az illúzióba ringatta magát, hogy elég ezeket a pártokat különösen visszataszítóként leírni, s azután már a választóik immúnissá válnak velük szemben. Ez a feltételezés azzal a fatális következményekkel járt, hogy a szociáldemokraták lemondtak a jobboldali populistákkal folytatott tartalmi vitákról, és ezzel elveszítették annak lehetőségét, hogy szakmai kérdésekben cáfolják álláspontjukat.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap A CSU hozzá nem értéssel vádolja Kurt Becket című cikkében ismerteti a keresztényszocialisták felháborodását az SPD elnök átgondolatlan külpolitikai javaslata miatt. A rajna-vidék-pfalzi miniszterelnök javaslata, miszerint hívjanak össze egy Afganisztán békekonferenciát a tálibok részvételével, komoly felháborodást váltott ki. A koalíciós partnerek keményen bírálták Becket, és a politikus külpolitikai alkalmatlanságát emlegetik.
„Látható, hogy Beck úr Mainzban ül, és eddig többet foglalkozott a borászokkal, mint a világpolitikával”, gonoszkodott Markus Söder, a CSU pártigazgatója a Passauer Neue Pressében.
A hangfelvételek nyilvánosságra kerülése után káosz alakult ki a Tisza környékén