Cenzúra Ausztriában?

A Die Presse arról számol be, hogy a kancellári hivatal kívánságainak megfelelően átalakították a közszolgálati televízió honlapjának beszámolóját. A Frankfurter Allgemeine Zeitung Alibiharc című cikkében a szélsőjobboldal elleni harc látható kudarcának egyik okával foglalkozik. A Focus röviden összefoglalja az új francia elnök első külföldi látogatásán történteket.

2007. 05. 17. 7:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Stefan Dietrich Alibiharc című cikkében a szélsőjobboldali veszély elleni harc abszurditásaival foglalkozik. A szélsőjobboldal elleni küzdelemre évente a szövetségi kormány két számjegyű euró milliókat költ. A programok minimális eredményt hoznak, hiszen az évente megjelenő alkotmányvédelmi jelentésekből a szélsőjobboldali akciók számának folyamatos, hol lassabb, hol gyorsabb növekedése olvasható ki.

Wolfgang Schäuble szövetségi belügyminiszter ezt azzal kommentálta, hogy minden lehetőt elkövetnek, hogy a többnyire fiatal embereket megnyerjék a demokráciának. Ennek ellenére nyilvánvalóan több fiatal vész el a demokrácia számára, mint amennyit ennek az ügynek képesek megnyerni. Talán azért is, mert ezek a törekvések megállnak egy tabunál. Nem feltétlenül szociálisan lecsúszott elemek érzik jól magukat a szélsőjobboldali környezetben, sokkal inkább jellemző rájuk, hogy igen gyenge önbizalommal rendelkeznek, és érzelmileg lepusztultak. Azt, hogy ezek a tényezők Kelet-Németországban elszaporodtak, nem szabad megemlíteni. További milliós programok sem változtatnak ezen a tényen.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Vihar az állítólagos SPÖ beavatkozás miatt az ORF-nél című cikkében egy botrányszagú üggyel foglalkozik. Komoly vihart váltott ki az SPÖ vezette kancellári hivatal állítólagos beavatkozása az Osztrák Állami Rádiónál és Televíziónál (ORF). A kancellári hivatal telefonja alapján a szerdára virradó éjszaka alapjaiban átdolgozták az ORF honlapján Alfred Gusenbauer (SPÖ) alsó-ausztriai útjáról megjelent beszámolót. A bécsi ORF online szerkesztősége teljesen megváltoztatta az alsó-ausztriai szerkesztőség beszámolóját – panaszolta Robert Friess, az alsó-ausztriai szerkesztőség szóvivője.

Az eredeti beszámolóban még a látogatás egyik fontos főszereplője volt Erwin Pröll (ÖVP), a konzervatív alsó-ausztriai tartományfőnök. Ám a Bécsben átdolgozott változatban már csak mellékesen említik, az új beszámoló központjában már a kancellár és Heidemaria Onodi (SPÖ), a szocialisták tartományi vezetője állt. Még mielőtt az ORF szerkesztői kivizsgálták volna az ügyet, a Gerhard Karner (ÖVP) pártigazgató nyilatkozatban elítélte az SPÖ brutális SPÖ intervencióját. Nem sokkal később már olvasható volt az alsó-ausztriai ORF újságírók tiltakozása. A történtekben az alsó-ausztriai ORF szerkesztőség munkatársai világos támadást láttak a szerkesztőség alapszabálya ellen, és határozottan tiltakoztak tudósításaikba történő bármiféle beavatkozás ellen. A munkatársak megállapították továbbá, hogy itt a tartományi stúdió sztoriját megváltoztatták – miután a nyilvánvalóan politikai beavatkozás történt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Sarkozy villámlátogatása Merkelnél című cikkében ismerteti a frissen felesküdött francia elnök berlini útját. Angela Merkel (CDU) szerda este a kancellári hivatalban fogadta Nicolas Sarkozyt. Merkel a nagyszerű német-francia barátság jeleként értékelte, hogy hivatalba lépése napján a frissen felesküdött elnök Berlinbe látogatott. Sarkozy a két ország barátságát szentnek nevezte. Merkel és vendége világossá tette, nem kívánják vesztegetni az időt, és újra életet kívánnak lehelni a megakadt uniós alkotmányozás folyamatába.

Sarkozy hangsúlyozta: sietni kell, hogy feloldják az unió bénultságát. -Európa arra vár, hogy kezdeményezéseket tegyünk, Európának ki kell lépnie a bénultságából – nyilatkozta. A kancellár asszony annak a meggyőződésének adott hangot, hogy már a júniusi uniós csúcson megtehetik az első lépést. Sarkozy a találkozón szóba hozta, hogy gyorsan tisztázni kell az Európai Légiközlekedési és Űrhajózási (EADS) vállalatban – melyben a mind a német, mind a francia állam tulajdonos – felmerült nézeteltéréseket. Az elmúlt hónapokban viták kerekedtek az EADS leányvállalat, az Airbus szanálási költségeinek elosztása kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.