Az elvi döntést még csütörtökön meghozza a Fővárosi Közgyűlés a három budai kórház összevonásáról, egy hónap múlva pedig eldőlhet az is, hogy milyen szervezeti átalakításra, összevonásra és létszámleépítésekre lesz szükség ennek kapcsán – nyilatkozta Szolnoki Andrea kedden. A fővárosi önkormányzat egészségügyi bizottságának elnöke a testület kedd délutáni rendkívüli ülését követően az MTI-nek elmondta: a tervezett menetrend szerint szeptember 1-jével valósul meg a János-, a Margit- és a Budai Gyermekkórház összevonása.
A három kórház összevonásának koordinálását a főpolgármester megbízottja végzi majd – tette hozzá az SZDSZ politikusa. Ugyancsak ő bíz meg valakit a jövő hónap végén tárgyalandó részletes megvalósíthatósági tanulmány elkészítésével. Az MTI városházi információi szerint várhatóan Schmerz Ervin, a Heim Pál kórház korábbi főigazgatója koordinálja majd az intézmény-összevonásokat. Egy módosító javaslatra a bizottság határozatban kérte fel a három kórház főigazgatóját, hogy az összevonásig hátralévő időben már ne nevezzenek ki semmilyen vezető állású személyt. Szolnoki közölte: az összevont intézmény főigazgatói posztjára a június végi közgyűlési döntést követően ír majd ki pályázatot a hatáskörileg illetékes egészségügyi bizottság.
A NET szakmai elemzést sürget
Az egészségügyi ellátórendszer átalakítása során az elmúlt hónapok hibáinak korrigálása érdekében a Nemzeti Egészségügyi Tanács (NET) szükségesnek tartja a változások következményeinek és tapasztalatainak szakmai elemzését – mondta a tanács ülése után tartott sajtótájékoztatón a grémium elnöke kedden Budapesten. Papp Zoltán kifejtette: ez azért szükséges, hogy az ellátórendszer – a meglévő finanszírozási kereteken belül – stabilizálható legyen, és a betegellátás zavartalan maradjon. A tanács ezért felkéri a szaktárcát, hogy a szakmai szervezetektől, kollégiumoktól, betegszervezetektől gyűjtsön be összegző véleményeket, és kérjen konkrét javaslatokat az esetleges módosításokra.
A kórházbezárásokkal kapcsolatban elhangzott: azok szakmai háttere pontosan nem ismert, ami erősen korlátozza az elérhető megtakarítást. Papp kijelentette: az intézménybezárások nyomán keletkezett plusz forrást a csúcsintézmények többletfinanszírozására lehetne fordítani. Az elnök elmondta: A tanács megállapította továbbá, hogy az ellátórendszer átalakítása és átszervezése a NET megítélése szerint érzékenyen érintette mind a fekvő-, mind a járóbeteg-ellátást – tette hozzá a szervezet elnöke.
A NET szükségesnek tartja a progresszív ellátás definícióját pontosítani, mert – mint Papp Zoltán fogalmazott – a kiemelt kórházként működő intézmények nem minden esetben képesek ellátni a nekik szánt feladatot.
(MTI)
Hajószerencsétlenségben többen meghaltak a vietnámi Ha Long-öbölben
