Megszakadhat a kapcsolat Jemen és Líbia között

A Líbijá al-Jaum líbiai napilap arról ír, hogy példa nélküli módon megszakadhat a kormányzati kapcsolat Jemen és Líbia között. A Saut al-Irak nevű iraki napilap írásából megtudhatjuk, hogy Washingtonban újabb per indul az Irakban szolgált amerikai katonatiszt ellen, aki részt vett a foglyok bántalmazásában.

Kun Zsuzsanna
2007. 05. 17. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saut al-Irak:

Újabb bírósági tárgyalás kezdődött az iraki Abú Graib börtönben 2004-ben elkövetett fogolybántalmazások ügyében – írja az iraki független napilap.

Tegnap állt a washingtoni Fort MacNeer-i katonai bíróság elé Steven Gordon. Az 51 éves tisztet, aki az említett börtönben a rabok kihallgatásáért volt felelős, azzal vádolják, hogy erőszakkal csikart ki vallomásokat.A vizsgálat eredménye szerint Gordon gyakran bánt kegyetlenül az irakiakkal, meztelenre vetkőztetve alázta meg, vagy éppen harci kutyákkal fenyegette őket.

A vádak között ezek mellett még kötelességszegés, az ellene vizsgálatot folytatók hamis tanúvallomásokkal való félrevezetése, ill. a bíróság munkájának hátráltatása is szerepel.

A tegnapi meghallgatáson Gordon védője enyhítést kért, arra hivatkozva, hogy védencének korlátozták a jogait. Az érvelést elfogadva az ügyész így „csak” 16-22 évnyi börtönbüntetés kiszabását kérte a vádlottra.

2004 óta egyébként már több hasonló per is zajlott, a legmagasabb büntetés eddig 10 évnyi börtön volt. Az elítéltek általában közkatonák, még egyetlen magas rangú tiszt ellen sem folyt eljárás, bár a parancsot valószínűleg ők osztogatják –teszi hozzá az újság.

Líbijá al-Jaum:

Megszakadhat a diplomáciai kapcsolat Jemen és Líbia között – írja a tripoliszi napilap.

Amennyiben beigazolódik Szanaa gyanúja, és Líbia ténylegesen támogatja az észak-jemeni síita ellenállókat, akkor az arab államok történetében először megszakad a hivatalos kapcsolat az arab-félszigeti és az észak-afrikai arab ország között.

A jemeni kormányzat ugyanis olyan információkhoz jutott, melyek szerint a Kadhafi-rezsim pénzzel és fegyverekkel támogatja az észak-jemeni Sza’ada tartományban meghúzódó fegyveres síita milíciákat. Sőt mi több, a jemeni külügyminiszter, Abú Bakr al-Qurbí tegnapi nyilatkozatából az is kiderül, hogy az ellenállók vezetője Abd al-Malik al-Hauthí a líbiai biztonsági szolgálat tudtával az észak-afrikai ország területén tartózkodik.

A jemeni kormányzat Líbia mellett Iránt is a felkelők támogatásával vádolja. Emiatt hazahívták a két országba akkreditált nagyköveteiket is, akik a tegnapi nap folyamán haza is érkeztek.

Al-Qurbí szerint amennyiben a vizsgálat során az információk alaptalannak bizonyulnak, úgy a két diplomata visszatérhet szolgálati helyére.

A kormányzati körökből a sajtó által kiszivárogtatott hírek a jemeni közvéleményt is felzaklatták. A két említett állam szanaai nagykövetsége előtt napok óta tüntetések zajlanak, ahol azt követelik, hogy szakítsák meg a kapcsolatot Iránnal és Líbiával, és zavarják haza nagyköveteiket.

A líbiai kormányzati lap nem kommentálta a történteket, és hivatalos körökből sem érkezett még reakció.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.