Saut al-Irak:
Újabb bírósági tárgyalás kezdődött az iraki Abú Graib börtönben 2004-ben elkövetett fogolybántalmazások ügyében – írja az iraki független napilap.
Tegnap állt a washingtoni Fort MacNeer-i katonai bíróság elé Steven Gordon. Az 51 éves tisztet, aki az említett börtönben a rabok kihallgatásáért volt felelős, azzal vádolják, hogy erőszakkal csikart ki vallomásokat.A vizsgálat eredménye szerint Gordon gyakran bánt kegyetlenül az irakiakkal, meztelenre vetkőztetve alázta meg, vagy éppen harci kutyákkal fenyegette őket.
A vádak között ezek mellett még kötelességszegés, az ellene vizsgálatot folytatók hamis tanúvallomásokkal való félrevezetése, ill. a bíróság munkájának hátráltatása is szerepel.
A tegnapi meghallgatáson Gordon védője enyhítést kért, arra hivatkozva, hogy védencének korlátozták a jogait. Az érvelést elfogadva az ügyész így „csak” 16-22 évnyi börtönbüntetés kiszabását kérte a vádlottra.
2004 óta egyébként már több hasonló per is zajlott, a legmagasabb büntetés eddig 10 évnyi börtön volt. Az elítéltek általában közkatonák, még egyetlen magas rangú tiszt ellen sem folyt eljárás, bár a parancsot valószínűleg ők osztogatják –teszi hozzá az újság.
Líbijá al-Jaum:
Megszakadhat a diplomáciai kapcsolat Jemen és Líbia között – írja a tripoliszi napilap.
Amennyiben beigazolódik Szanaa gyanúja, és Líbia ténylegesen támogatja az észak-jemeni síita ellenállókat, akkor az arab államok történetében először megszakad a hivatalos kapcsolat az arab-félszigeti és az észak-afrikai arab ország között.
A jemeni kormányzat ugyanis olyan információkhoz jutott, melyek szerint a Kadhafi-rezsim pénzzel és fegyverekkel támogatja az észak-jemeni Sza’ada tartományban meghúzódó fegyveres síita milíciákat. Sőt mi több, a jemeni külügyminiszter, Abú Bakr al-Qurbí tegnapi nyilatkozatából az is kiderül, hogy az ellenállók vezetője Abd al-Malik al-Hauthí a líbiai biztonsági szolgálat tudtával az észak-afrikai ország területén tartózkodik.
A jemeni kormányzat Líbia mellett Iránt is a felkelők támogatásával vádolja. Emiatt hazahívták a két országba akkreditált nagyköveteiket is, akik a tegnapi nap folyamán haza is érkeztek.
Al-Qurbí szerint amennyiben a vizsgálat során az információk alaptalannak bizonyulnak, úgy a két diplomata visszatérhet szolgálati helyére.
A kormányzati körökből a sajtó által kiszivárogtatott hírek a jemeni közvéleményt is felzaklatták. A két említett állam szanaai nagykövetsége előtt napok óta tüntetések zajlanak, ahol azt követelik, hogy szakítsák meg a kapcsolatot Iránnal és Líbiával, és zavarják haza nagyköveteiket.
A líbiai kormányzati lap nem kommentálta a történteket, és hivatalos körökből sem érkezett még reakció.
Villámárvizek teszik lehetetlenné az élet normális működését országszerte + videók
