A közgyűlés azért lett határozatképtelen, mert azon a polgármester és a szocialista frakcióvezető kivételével nem jelentek meg a közgyűlési többséget alkotó MSZP-SZDSZ városatyák. A karzaton helyet foglaló hallgatóság bekiabálásokkal kommentálta a történteket, többen gyávának nevezték a polgármestert és a távol maradt képviselőket.
A témában immár második rendkívüli ülés összehívását a Fidesz-KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) kezdeményezte. Szerintük erre a mindeddig tisztázatlan jogi helyzet miatt van szükség. Az önkormányzat a közelmúltban ugyanis megfellebbezte a Honvédelmi Minisztérium építési hatóságának a tubesi területre vonatkozó első fokú építési engedélyét arra hivatkozva, hogy az több ponton nem egyeztethető össze a város építési szabályzatával. A jobboldali képviselők pedig úgy ítélték meg: fontos, hogy a változtatási tilalom elrendelése még a másodfokú, jogerős építési engedély kiadása előtt megszülessen, hiszen az önkormányzatnak utána kevés eszköze marad a beruházás megakadályozására.
Tasnádi Péter a csütörtöki ülést követő sajtótájékoztatón a szocialista képviselők távol maradását hivatalos programjaikkal kapcsolatos elfoglaltságukkal indokolta. Az MSZP kitart a jogkövető magatartás mellett, és minden olyan lehetőséget, alternatívát megragad, amely segíthet a helyzet rendezésében – tette hozzá.
A közgyűlés egyébként korábban már döntött ebben az ügyben és azóta semmiféle olyan körülmény nem merült fel, amely szükségessé tenné az akkori határozat módosítását – jegyezte meg.
Tasnádi Péter megerősítette az önkormányzat korábbi álláspontját, miszerint, ha a honvédelmi miniszter kiadja a másodfokú építési engedélyt, bírósághoz fordulnak, mert a tervezett beruházás több ponton is ellentétes a pécsi építési szabályzattal. A politikus szólt arról is, hogy mivel a pécsi lakosság körében nyugtalanság tapasztalható a katonai lokátor miatt, az önkormányzat nyílt levélben fordul Sólyom Lászlóhoz, kérve az államfőt, segítsen az ügy megoldásában.
Révész Mária, a pécsi közgyűlés Fidesz-KDNP frakciójának vezetője botrányosnak nevezte az ülésen történteket. Távolmaradásukkal a városvezető koalíció tagjai lehetetlenné tették a munkát, megszegték esküjüket, amely szerint a választók akaratát képviselik. A lokátor ügye a város életét hosszú távon befolyásolja, ők azonban gyerekes módon elbújtak a feladat elől – fogalmazott.
Miután az MSZP-SZDSZ többségű közgyűlés irányította önkormányzat a város építési szabályzatára hivatkozva korábban megfellebbezte az első fokú építési engedélyt, a képviselők távolmaradásukkal cinkosok lettek a jogsértésben – mondta Kővári János, az ÖPE frakcióvezetője.
Hozzátette, hogy a Fidesz-KDNP és az ÖPE a következő, június 7-iki rendes közgyűlésen újra napirendre tűzi a változtatási tilalom elrendeléséről szóló javaslatot.
(MTI)
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
