Németh Zsolt (Fidesz) Malina Hedvig, a szlovákiai magyar főiskolás lány ügyében intézett kérdést a külügyminiszterhez. A politikus egyebek mellett arra volt kíváncsi, mit kíván tenni a Külügyminisztérium, amikor a lány ellen folyó eljárás „koncepciós per jelleget öltött„.
A Fidesz politikusa emlékeztetett arra, hogy Malina Hedviget tavaly nyáron bántalmazták, a szlovákiai ügyészség azonban mégis ellene emelt vádat.
Válaszában Horváthné Fekszi Márta külügyminisztériumi államtitkár elmondta: a tárca elvárja Szlovákiától, hogy az ügyet a teljes átláthatóság mellett és a jogállamiságnak megfelelően kezelje. Az államtitkár hozzátette: minden kétséget kizáró tényfeltárást várnak a vizsgálat során.
Ezzel a válasszal Németh Zsolt egyetértett, valamint hozzátette: a parlamenti pártok között is egység van e tekintetben.
A kereszténydemokrata Nagy Andor a környezetvédelmi tárca egyik hivatalával kapcsolatosan kérdezett. Kérdése arra irányult, hogy a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóságnak létrehozásakor miért nem volt főigazgatója, szervezeti és működési, valamint közalkalmazotti szabályzata. Mint hozzáfűzte, ez törvénytelen állapot volt.
Kovács Kálmán, a környezetvédelmi tárca államtitkára válaszában elmondta, hogy az intézménynek már van főigazgatója és gazdasági igazgatója, és a minisztérium fontosnak tartotta ezt a szervezeti átalakítást.
„Ha ez így van, örömmel elfogadom válaszát” – mondta viszontválaszában Nagy Andor.
Az azonnali kérdések órájában közlekedéssel kapcsolatos kérdések is elhangzottak mind ellenzéki, mind kormánypárti részről. Az MDF-es Herényi Károly arra volt kíváncsi, miért tette fizetőssé a gazdasági és közlekedési tárca azt a Kaposvárt elkerülő húsz kilométeres útszakaszt, amely tehermentesítette a somogyi megyeszékhely belvárosát. A demokrata fórum képviselője arra kérte az illetékeseket, bírálják felül ezt a döntést.
Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára válaszában azt mondta, hogy ezen az útszakaszon a személygépkocsiknak nem kell fizetniük, matricára csak a tizenkét tonnás, vagy annál nagyobb össztömegű teherautóknak van szüksége. „Ahol indokolatlan forgalmi terhelés van, orvosolni fogjuk„ – fejezte be válaszát Garamhegyi Ábel.
Botka László MSZP-s képviselő ugyancsak a gazdasági és közlekedési tárca államtitkárát kérdezte, mikor kezdődik és mikorra fejeződik be az M43-as út építése.
Garamhegyi Ábel úgy válaszolt, hogy a kivitelezési munkák még az idén megkezdődnek, a közbeszerzési eljárás 2008-ban, az építkezés 2009-ben zajlik, a befejezés időpontja pedig 2010.
Az azonnali kérdések órájának első felében két kereszténydemokrata képviselő, Nagy Kálmán és Soltész Miklós egészségügyi tárgyú kérdést tett fel. Nagy Kálmán arról beszélt, hogy az Egészségügyi Minisztérium egyik tanulmánya szerint az elhunyt és a boncolt betegek 22,6 százaléka esetében az derül ki, hogy az orvosok félrekezelték a beteget.
Ezzel kapcsolatban azt kérdezte az egészségügyi minisztertől, ezt a tanulmányt miért egy kéttagú bt. végezte, és hogy lehet, hogy statisztikai adatok nélkül mindössze három oldal.
„Ön megtéveszti a saját kormányát is, és bizonytalanságot kelt betegek és orvosok között” – mondta Nagy Kálmán az egészségügyi miniszterhez címezve szavait.
Kovács Attila, a tárca államtitkára válaszában úgy fogalmazott: valami félreértés történhetett, mert a vizsgálatnak nem az orvosok és a betegek közötti feszültségkeltés volt a célja. Ugyanakkor hozzátette azt is: valami probléma lehet, ha ekkora az eltérés a boncolási és a klinikai vizsgálatok között.
A válaszra reagáló Soltész Miklós az üggyel kapcsolatosan úgy fogalmazott, Horváth Ágnes „trampli módjára veri szét az egészségügyet„.
Csáky András (MDF) azt kérdezte, hogy az egészségügyi miniszter mikor követi meg a betegeket és az egészségügyi dolgozókat azért a kijelentéséért, hogy a magyar fekvőbeteg intézményekben minden negyedik beteget félrekezelnek.
Kovács Attila egészségügyi államtitkár elmondta: kijelentésével a tárcavezető azt kívánta bizonyítani, hogy a rendszer rosszul működik, szavai nem az egészségügyben dolgozók ellen irányultak.
Jauernik István (MSZP) a mézhamisítás megállítására tervezett intézkedésekről érdeklődött.
Gőgös Zoltán agrárállamtitkár közölte: tervezik bevezetni azt az úgynevezett szénizotópos vizsgálatot, amellyel kimutathatók a különböző cukorszármazékok, mert a felcukrozás a leggyakoribb hamisítási mód. Hozzátette: nyáron kiemelt ellenőrzéseket végeznek a társhatóságok bevonásával.
„Még mindig nem tudjuk, hogy mit kerestek a titkosszolgák egy olyan alapítvány kuratóriumában, ahol a rendőrség házkutatást tartott, és az alapítványnál és a hozzá kapcsolódó gazdasági társaságoknál végzett vizsgálat eredményeként hét személyt őrizetbe vettek, és később előzetes letartóztatásba helyeztek” – tette fel az Egy-másért Alapítvány ügyére vonatkozó kérdését Demeter Ervin (Fidesz).
Szilvásy György, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter közölte: az elrendelt vizsgálat a hét végén zárul le, megállapításokat addig nem előlegez meg. Hozzátette: a vizsgálat eredményéről a nemzetbiztonsági bizottságot tájékoztatni fogja.
Csapody Miklós (MDF) arra kért választ, hogy a kormány mikor kezdeményezi a magyar-szlovák műemlékvédelmi megállapodás meghosszabbítását.
Arató Gergely kulturális államtitkár közölte: zajlik a szakmai munka a két ország örökségvédelmi hivatala között, szándékuk, hogy minél előbb meghosszabbítsák a megállapodást.
MTI
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?