Randi az Aphroditéban

A Süddeutsche Zeitung részletesen foglalkozik az egész Szászországot megrázó botránnyal, amelyben bűnözői hálózatok és magas rangú tisztviselők, közöttük politikusok, jogászok és rendőrök is érintettek. A Die Presse bemutatja a hétvégi EP-választások kapcsán a bolgár belpolitikai helyzetet.

2007. 05. 19. 12:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Frank Stier EU-választás korrupcióval és gyilkossággal című cikkében ismerteti a hétvégi voksolás tétjét. Vasárnap forró EP-választások ígérkeznek, és nem csak a nyárias időjárás miatt. A kedélyeket hatalmas gazdasági botrány is borzolja, melynek főszereplője a gazdasági és energiaügyi miniszter, Rumen Ovcsarov, valamint két üzletember megölése is téma.

A közelmúltig egy unalmas EP-választásra készült az ország, ahol a szakértők alig 25 százalékos részvételt jósoltak. A bolgárok belefáradtak a politikába, s nem sokat ígértek nekik a strassburgi képviselők. Az „Ovtscharov-Gate” kirobbanása óta a közvélemény-kutatók már 45 százalékos részvételt jövendölnek és azt, hogy az EP-választás kormányellenes tiltakozás lesz. Rumen Ovcsarovot azzal vádolják, hogy saját üzleti érdekei okán akadályozta a nyomozást a Toplofikazia szófiai távfűtő vállalat ügyében, és a vizsgálat vezetőjét személyesen fenyegette meg. Szergej Sztanicsev miniszterelnök barátját és párttársát, Ovcsarovot legalábbis az EP-választásokig „szabadságra” küldte.
A botrány jelentősen rontotta a Bolgár Szocialista Párt (BSP) támogatottságát. Amíg a közvélemény-kutatások márciusban még 25,4 százalékos BSP-támogatottságot mértek, ez mára 18,1 százalékra olvadt. A szocialisták legfeljebb a 18 képviselői hely harmadára számíthatnak.

A BSP számára szoros lesz a küzdelem, s alig valamivel előzik meg a második legerősebb – a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) nevet viselő – pártot, amely a polgárok 16,9 százalékára számíthat. A pártot 2006 decemberében alapította Ovcsarov legkomolyabb ellenfele, Bojko Boriszov szófiai polgármester. A párt a jobboldali tábor vezető erejének számít és jó esélyekkel rendelkezik arra, hogy megnyeri az őszi önkormányzati választásokat. A GERB legalább öt EP-képviselőt küldhet Strassburgba, de az sem zárható ki, hogy a mandátumok számában is megelőzhetik a BSP-t.

Az ultranacionalista Ataka Pártnak éppen úgy két mandátumot jövendölnek, mint a cárt támogató NDSW. Korrupciós botrányokon és a sztrájkfenyegetéseken túl kettő, a napokban történt politikai gyilkosság mérgezi a politikai klímát. Az elmúlt szerdán Dimitar Jankovot, Neszabár városi tanácsnokát lelőtték. Hétfőn Alexander Taszev, az első osztályú labdarúgócsapat elnöke lett gyilkosság áldozata. A gyilkosságok felderítését aligha lehet elvárni az állami szervektől. A felderítetlen gyilkosságok nagy száma miatt bírálta a leghatározottabban az európai bizottság Szófiát az ország január 1-jei EU-belépése előtt is. Sok minden azóta sem változott.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Christiane Kohl Találkozó „Aphroditénél” című cikkében foglalkozik az egész Szászországot megrázó botránnyal. A szászországi bűnözői hálózatok és magas rangú tisztviselők közötti feltételezett kapcsolatok, úgy tűnik, több mint 200 személyt, közöttük politikusokat, jogászokat és rendőröket érintettek. A tartomány alkotmányvédelmi hivatala által összegyűjtött adatok szerint az ügybe belekeveredett egy SPD-s Bundestag-képviselő, valamint egy közigazgatási bírósági elnök is. Az Alkotmányvédelmi Hivatal botrányt kiváltó, összesen 15 600 oldalas aktakötegét – az ügy egy kiskorúakat futtató bordély megfigyelésével kezdődött (szerk.) – még mindig lakat alatt őrzik, csak a tartományi gyűlés hírszerzést ellenőrző öt képviselője láthatta az iratokat.

Úgy tűnik azonban, a korrupciós ügyekre specializálódott Jürgen Roth is vetett egy pillantást az adathalmazra, mivel akták pontos számait említve részleteket ismertet azok tartalmából, az állítólagosan meggyanúsított személyekről. Például arról a lipcsei államügyészről, aki Roth szerint „szoros kapcsolatban állt a vörös lámpás negyeddel, elárult szolgálati titkokat, s része volt a városi maffiahálózatnak.”

A Koblenzből származó jogász 1993 óta dolgozott Lipcsében. A férfit azzal vádolják, hogy a vörös lámpás miliővel fenntartott kapcsolata miatt zsarolható volt. A jelentésekben említik az Aphrodite nevű bordélyt, ahol cseh gyerekeket prostitúcióra kényszerítettek – s mely akkoriban a maffia egyik meghatározó találkozóhelye volt. Az államügyész április óta egy közigazgatási bíróság elnöke. Lipcsei korszakából származó vádak szerint akadályozta a Martin Klockzin ingatlanmenedzser elleni gyilkossági kísérlet nyomozását. 1994 októberében a lipcsei lakásüzemeltetési vállalat (LWB) tulajdonügyekért felelős főosztályának vezetőjét több lövéssel életveszélyesen megfenyegették. A gyilkossági kísérletre két bajor ingatlanügynök adott megbízást, akiket egy évvel később viszonylag alacsony pénzbüntetésre ítéltek.

A kilencvenes években kemény harcok dúltak a lipcsei ingatlanpiacon, amit Rainer Fornahl is megtapasztalt. Fornahl akkoriban Klockzin elődje volt az LWB-nél és ma az SPD Bundestag-képviselője. A jelentésekben azzal vádolják Fornahlt, hogy drága felújításokat kezdeményezett az LWB költségére, majd a felújított lakásokat azután magánszemélyeknek átjátszotta, ezzel kétszámjegyű eurómilliókban mérhető kárt okozott vállalatának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.