Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Jens Hartmann „A Gazprom, mint lehetséges Nabucco-partner” című cikkében ismerteti a gázvezeték-történet legfrissebb fejleményeit. Elképzelhető, hogy a Gazprom azon a Nabucco vezetéken küldi majd a földgázt, amelyet eredetileg azért találtak ki, hogy az EU-t ellássa közép-ázsiai gázzal és így csökkentse az unió függőségét az orosz energiahordozóktól. Ilyen értelmű javaslatot nyújtott át Johann Gallistl, a Nabucco Gas Pipeline International Rt. alelnöke.
„A Gazpromot meghívják a Nabuccóba“, írta a www.newsru.com orosz internetes újság, s azon spekulált, hogy a cég esetleg a Nabucco-konzorcium ama hatodik tulajdonosa lehet, melyet gőzerővel keresnek. Az érdeklődők között számon tartják a Gaz de France-t, valamint Ukrajnát. A Gazpromra csak mint felhasználóra számítanak, nyilatkozta Gallistl. „Oroszország sohasem tesz olyan ajánlatot, hogy a konzorcium részvényese legyen.” Másként gondolkodik Hilmi Güler török energiaminiszter. Oroszországot és Iránt partnerként és nem csak felhasználóként látjuk szívesen. Ezt a javaslatot azonban gyanakodva figyeli a Nabucco kezdeményezője, az Egyesült Államok. A Kaszpi-tengert és Dél-Európát összekötő vezeték becslések szerint mintegy 15 milliárd köbméter földgázt szállít majd a konzorcium tagjainak. További 16 milliárd köbméter szállítási kapacitást még az idén értékesíteni kívánnak. A Gazprom, ha tulajdonos nem is, de könnyen lehet a Nabucco vezeték egyik meghatározó felhasználója.
Bild Zeitung (bild.t-online.de)
A legnagyobb példányszámú német bulvárlapban Damian Imöhl, Einar Koch és Michael Engelberg „Möllemann: a halálvideó véget vet a spekulációknak” című cikkében foglalkozik a liberális politikus öngyilkosságát megörökítő, újonnan felbukkant felvételekkel.
2003. június 5-e megrengette Németországot. A lázadó FDP-politikus, Jürgen W. Möllemann 4100 méter magasságból a halálba ugrott. Az ugrás összes körülményét máig nem sikerült felderíteni.
Az előzményekkel kapcsolatban a lap felidézi az öngyilkosságot megelőző több hónapos vitát, mely az FDP-alelnököt a 2002-es Bundestag-választásra készített Izrael-ellenes röplapja és az illegális pártfinanszírozási botránya miatt egyre kilátástalanabb helyzetbe hozott. A fenti ügyek miatt Möllemann 2003. március 17-én kilépett az FDP-ből, megelőzve a fenyegető kizárást. A politikus pártbeli ellenlábasa, Guido Westerwelle FDP-elnök hajtóvadászata áldozatának tekintette magát. (AZ FDP viszonylag jó választási eredményét éppen Möllemann vitatható módszereivel elért kiváló észak-rajna–vesztfáliai szereplésének köszönhette – a szerk.)
Az észak-rajna–vesztfáliai liberálisok vezetője ellen csalás, adóeltitkolás és hűtlen kezelés miatt nyomoztak. Möllemann öngyilkossága napján a Bundestag felfüggesztette az időközben függetlenné vált képviselő mentelmi jogát. Dave L. az egyike azoknak, akik ama bizonyos napon a politikussal együtt ugrottak, és közel 16 perces filmet készített a levegőben történtekről. A film a nyomozás részét képezte. A videó az egymotoros, Pilatus Porter típusú gép indulásától rögzíti Möllemann utolsó perceit. A film véglegesen megerősíti a tanúk visszaemlékezését, miszerint Möllemann nagyjából 600 méter magasságban leoldotta az ejtőernyőjét és kitárt karokkal a szabadesés pozíciójában zuhant a halálba.
Teljesen máshogyan beszél nyilvánosan és a magánbeszélgetéseiben Magyar Péter a nyugdíjasokról