A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) szerint a terméscsökkenés egyértelműen az április végi, május eleji fagyok számlájára írható, ekkor ugyanis a hőmérséklet -5, -8 Celsius-fokra süllyedt éjszakánként. Legutóbb 2000-ben volt hasonló az időjárás, akkor 38 000 tonna volt az értékesíthető termés.
A fagyok kártétele azért is jelentősebb Magyarországon, mert míg például Lengyelországban a fagy a virágzásban érte az ültetvényeket, addig Magyarországon az érzékeny korai vegetációs szakaszban lévő meggyeseket sújtotta.
Tavaly a magyar konzervipar közel 40 000 tonna meggyet dolgozott fel, ebből mintegy 38 000 tonnát „üvegmeggyként„. Ahhoz hogy ez utóbbi arány ebben az évben akár csak megközelítőleg is tartható legyen, nagy, mintegy 50 százalékos visszaeséssel kell számolni a frissárukivitelben. A szakemberek szerint így is legfeljebb a tavaly feldolgozott mennyiség felére-kétharmadára számíthatnak a tartósító üzemek Magyarországon.
A piaci zavarok elkerülésére Európa legjelentősebb meggytermelő országainak megbízottjai május végén meggypiaci megbeszélést tartottak magyar kezdeményezésre Drezdában. A tanácskozás fő témája a tavaszi fagyok következményeinek felmérése volt.
Az idei termés várhatóan az évtized legalacsonyabb termése lesz a magyar, a lengyel és a német szakértők szerint. Ezért az idei szezonban nem kell majd a meggyet a termelési költség alatti áron értékesíteni – állapították meg –, épp ellenkezőleg, a meggy keresett árucikk lesz.
A szakmai szövetségek képviselői szerint Közép-Európa öt fő termelő országa – Lengyelország, Szerbia, Magyarország, Németország és Csehország – összesen 240 000 tonna termést vár a tavalyi 380 000 tonnával szemben.
(MTI)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
