AB: lehet népszavazás a profitorientált biztosítókról is

Meg lehet tartani azt a népszavazást is, amely állami tulajdonban szeretné továbbra is tartani az Országos Egészségügyi Pénztárat. Így döntött kedden az Alkotmánybíróság. A magánszemélyek által kezdeményezett referendum a taláros testület szerint nem érint alkotmányos rendelkezéseket. • Pokorni: Győztünk!• Mikola: Életképtelen a kormány új biztosítási modellje

MNO
2007. 06. 26. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alkotmánybíróság (Ab) elutasította az Országos Választási Bizottság (OVB) által hozott azon határozat elleni kifogásokat, amelyben a testület hitelesítette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) állami tulajdonban maradására vonatkozó népszavazási kezdeményezést; a kérdésben az Ab döntése alapján tartható népszavazás és megindulhat az aláírásgyűjtés – tájékoztatott a testület sajtófőnöke.

Sereg András elmondta: a kérdést az OVB április 18-án hitelesítette, de a határozatot két indítványozó megtámadta. Az Ab döntése szerint az aláírásgyűjtő íven megfogalmazott kérdés nem sérti sem a választópolgári egyértelműség, sem a jogalkotói egyértelműség követelményét. A testület azt is megállapította, hogy az OVB által hitelesített kérdés és a költségvetési törvény között közvetlen tartalmi összefüggés nem állapítható meg.

Az OVB-hez két magánszemély, egy házaspár nyújtott be népszavazási kezdeményezést. Az aláírásgyűjtő ív mintapéldányán a következő kérdés szerepelt: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt gazdasági társasággá történő alakítását követően ne lehessen privatizálni, hanem maradjon állami tulajdonban?„ A házaspár korábban úgy nyilatkozott, hogy az egészségügy privatizálása ellen szeretnének fellépni kezdeményezésükkel.

Az alkotmánybírák egyhangúlag meghozott határozatukban kitértek arra is, hogy az aláírásgyűjtő íven szereplő kérdés tartalma alkotmányi rendelkezést nem érint, így az eredményes népszavazásból az Országgyűlésnek nem keletkezik olyan jogalkotási kötelezettsége, amely csak az alkotmány módosításával teljesíthető. A testület álláspontja szerint a kérdés nem irányul burkolt alkotmánymódosításra sem.

(MTI, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.