A Fidesz által kezdeményezett, Brüsszelben és Stasbourgban megrendezett „1956-2006„ magyar év záróaktusának tekinthető kötet az Európai Parlamentre koncentrál, a benne megszólaló képviselők az 56-os forradalomról mondják el emlékeit és benyomásaikat. Schmitt Pál az emlékévvel kapcsolatosan arra hívta fel a figyelmet, céljuk az volt, hogy az európaiak minél jobban ismerjék meg azt a forradalmat, ami előzménye volt a későbbi csodálatos változásoknak. Számos kiállítás és előadás mellett a kötet záró dokumentuma az évnek – jegyezte meg Schmitt.
Az interjúk között megtalálható a brit liberális Bill Newton Dunn-nal készített beszélgetés is, aki magyar feleségével 1956 révén ismerkedett meg, illetve fellelhetőek az Európai Parlament volt és jelenlegi elnökének 56-os emlékei, továbbá a hírességek közül Bronislaw Geremek, Vytautas Landsbergis, Michel Rocard és Elmar Brok is megosztotta élményeit a kötet szerkesztőivel.
-Az 56-os magyar év rendezvénysorozat egy misszióba illeszkedett- húzta alá Szájer József, kiemelve: Európa újraegyesítése nem valósulhat meg addig, amíg nem egyesítjük a történelmeinket is. Mint fogalmazott, Nyugat-Európának világosan tudomást kell vennie arról, hogy Európának ezen a részén a kommunizmus öröksége hosszan tartó árnyékot vet a jövőre. Rámutatott arra is, Európa eddig nem igazán fordított kellő figyelmet a kontinens ezen részére.
-Ezeknek a rendszereknek az egyértelmű elítélésére és a kommunizmus áldozatainak megbecsülésére van szükség – jegyezte meg Szájer, hozzáfűzve: ezért is avattak Bibó István-portrét a magyar európai képviselők folyosóján.
(fidesz.hu)
Drogbotrányba keveredett Pikó András képviselője, lemondott a mandátumáról
