Az államháztartási hiány csökkentésének és az uniós pénzeknek köszönhetően a kormányzati ciklus végére ismét négyszázalékos gazdasági növekedés alakul ki Magyarországon. A pénzügyminiszter erről a kormány első évéről tartott csütörtöki parlamenti vitanapon beszélt. Veres János szerint három év alatt 1100 milliárd forint jut a vállalkozásfejlesztésre, pusztán az államháztartási hiány csökkentése folytán.
Az Európai Bizottság, az IMF és az OECD is alapvetően pozitív véleményt formált a magyar gazdaság elmúlt egy évéről – hangsúlyozta Veres. Az Európai Bizottság illetékes biztosa szerint Magyarország a nehéz, de szükséges szerkezeti reformok útján jár, konszolidálja az államháztartást, és jelentős hiánycsökkentést hajt végre.
A tavaly nyáron megindult folyamatot „a helyes irányba tett jó lépések sorozatának tartják„ – mondta a pénzügyminiszter, aki szerint nem igaz, hogy az Orbán-kormány nem járult hozzá a jelenlegi helyzet kialakulásához. Például az akkoriban bevezetett lakástámogatás a 2003-ban bevezetett változtatások ellenére még jelenleg is évi 200 milliárddal terheli meg a költségvetést, a 2000-ben elfogadott kétéves költségvetés pedig több száz milliárdos maradványszintet tartalmazott a költségvetési intézményeknél, és ezt csak 2007-re sikerült leküzdeni. Ugyanakkor a pénzügyminiszter megjegyezte azt is: a jelenlegi helyzetért a legnagyobb felelőssége nyilvánvalóan a 2002–2006 közötti kormánykoalíciónak volt, de belátta hibáját, és olyan változtatásokat vezetett be, amelyek reálissá teszik a maastrichti kritériumok teljesítését az ország számára 2009-ben.
Horváth Ágnes átlátható várólistákat szeretne
Horváth Ágnes a parlamenti vitanapon elmondta: a magyarok többet betegeskednek, és hat évvel kevesebbet élnek, mint egy uniós átlagpolgár. Az európai színvonalú egészségügyi ellátórendszer kialakításának része például az átlátható várólisták létrehozása és a hálapénz eltüntetése, továbbá, hogy a beteg jól tájékozott vásárlóként jelenjen meg a kórházakban. Horváth Ágnes az elmúlt év eredményei között említette, hogy elindult a jogosultságok, illetve az ellenőrizetlen jogviszonyok áttekintése, és fele részüket már sikerült tisztázni, továbbá 31 patika nyílt az országban, és 1500 gyógyszer lett olcsóbb. Horváth szerint nagy kitartás kell az egészségügyi szemléletváltás végigviteléhez.
(MTI)
Titokzatos középkori arc bukkant fel egy tóban
