A megyei demonstrációs bizottság első lépésként egyeztet a fagykárt szenvedett többi megye gazdálkodóival, mindenekelőtt a Szabolcshoz hasonlóan szinte 100 százalékos arányú kárt szenvedett dél-borsodi és észak-hajdú-bihari körzet gyümölcstermelőivel – mondta Jakab Ferenc.
Hozzátette: az érdemi kártérítés „kikényszerítése„ nem feltétlenül utcai demonstrációkat, tüntetéseket jelent. Először egy petíciót szeretnének készíteni és átadni a miniszterelnöknek, illetve a köztársasági elnöknek, amelyben a szerintük „elégtelen intézkedéseket” teszik majd szóvá, s javaslatot fogalmaznak meg a kár „sürgős kezelésére„.
Jakab Ferenc kifejtette: a kormány által a fagykárenyhítésre hozott intézkedések nem elégségesek, a „természeti katasztrófa súlyos következményeivel magukra maradtak a termelők, hiszen egyértelmű, hogy érdemi kártérítésre nem számíthatnak”.
Megismételte korábbi véleményét: „azonnali segítségre, kárelőleg-kifizetésre lenne szükség, mert a tőkehiánnyal küzdő termelők többsége a korai gyümölcsök eladásának bevételéből finanszírozza évek óta a további mezőgazdasági munkákat. Az idén viszont a fagy elvitte a várt pénzt„.
Gráf mindent elkövet
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a szabolcsi gazdák kezdeményezésére reagálva az MTI-nek megismételte: az agrárkormányzat mindent elkövet annak érdekében, hogy a veszteséget szenvedett gazdák kárait minél nagyobb mértékben enyhítse.
A miniszter utalt arra, hogy ismét megnyitották a Nemzeti Kárenyhítési Rendszerhez való csatlakozás lehetőségét, amely jogi keretet biztosít a károk enyhítésére. Emellett Gráf József jelezte azt is, hogy pénteken tárgyalt a bankok megbízottjaival, amelynek eredményeként igen kedvező feltételekkel juthatnak hitelekhez az április végi-május eleji fagykárt szenvedett gazdák.
(MTI)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
