Így az az értesülés is helytállónak tekinthető, hogy többek között a milliárdos áfacsalási és csempészeti ügybe keveredő alapítvány ügyének kipattanása miatt kellett Galambos Lajosnak lemondania az NBH irányításáról. Az sem véletlen, ezek után éppen a VPOP-s Bencze Józsefet nevezték ki országos rendőrfőkapitánynak.
A napokban elkészült rövid jelentés szerint ugyan az Egymásért Egy-másért Alapítvány nem az NBH fedőcégeként működött, bizonyos esetekben titkosszolgálati akciók fedésére is használhatták a volt főigazgató tudtával és beleegyezésével. Az Egymásért köré ugyanis vélhetőleg kiterjedt bűnözői hálózat szövődött, amelynek tagjait próbálták beazonosítani.
Erről azonban kezdetben nem tudott a vám- és pénzügyőrség, amely súlyos adócsalás és csempészés gyanújával csapott le az alapítványra és annak elnökére, a korábban is kétes ügyletekbe keveredett Földesi-Szabó László egykori rendőrtisztre. A kérdés továbbra is az, hogy az NBH az alapítványban tevékenykedő volt rendvédelmisek és az alapítványt feltehetőleg csempészet céljára létrehozó, korábban gazdasági bűntettek miatt elítélt Jakobinyi Róbert és köre után nyomozott-e, vagy inkább egy bűnszövetkezetnek sikerült behálóznia a nemzetbiztonságiakat.
Az NBI jelentése mindenesetre megállapítja, hogy szigorítani kell azt a belső szabályozást, amely alapján az NBH munkatársai szerepet vállalhatnak közhasznú alapítványok kuratóriumában. Mint ismert, az Egymásért Egy-Másért Alapítványban Nagy Lajost, az NBH egykori vezetőjét, a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök rokonságához köthető S–Komplex nevű cég volt vezérigazgatóját Gyarmati György, az NBH jelenlegi osztályvezetője váltotta, de bekerülhetett a kuratóriumba Nagy Sándor, a Belügyminisztérium volt III-as főcsoportfőnökségének tagja és Simon Ibolya, az NBH egykori jogásza is.
Nem véletlen tehát, hogy az ügyben érintett kör az ellene elindult nyomozás leállításában bízott. Ennek érdekében megpróbálhatták megkörnyékezni a velük kapcsolatban álló nemzetbiztonságiakat és feltehetőleg testvérei, Szilvásy Péter és István behálózásával a kancelláriaminisztert is. Mint kiderült, az előbbi fivér fizetéssel járó megbízást kapott talentumkutatásra, az utóbbi pedig hatmillió forintos támogatást az általa vezetett BM-kórház számára az alapítványtól.
Az alapítvány bízott a VPOP korábbi rendészeti főigazgatójában, Bencze Józsefben is, hiszen egykor ő is belügyes volt, és úgy gondolhatták, hogy „holló a hollónak nem vájja ki a szemét”. Benczét azonban a múltja inkább a Horn-kormányhoz kapcsolja, hiszen ennek a kabinetnek volt kormány-főtanácsadója.
Az NBI jelentését holnap ismertetik a parlament nemzetbiztonsági bizottságában.
Haraszti Gyula
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban