Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke, megnyitójában a testület jelentőségét többek között abban jelölte meg, hogy a kormány civil szervezetet kért fel a felnőttképzéshez kapcsolódó programok megtervezésében és kidolgozásában való részvételre.
„Bár minden területen így működne a kormány. Sajnos nem így van„ – mondta az MTA elnöke. Hozzátette: a testületnek bátran meg kell szólalnia annak érdekében, hogy megváltozzon a jelenleg egészségtelen főiskolai-egyetemi beiskolázási struktúra.
Magyarország az Európai Unióban a szürkeállományra alapozva tudja csak versenyképességét javítani – mutatott rá.
Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter a felnőttképzés legnagyobb kihívásai között említette, hogy tud-e és milyen sebességgel társadalmi megrendeléssé válni. Az esélyek szempontjából kulcskérdés a felnőttképzés ügye – fogalmazott, hozzátéve: a munkaerőpiacon 25-28 százalék az esélye munkát találnia annak, aki képzettség nélküli, míg diplomával ez az arány 80 százalékos.
Ma Magyarországon közel 2 millióan küzdenek azzal, hogy alacsony iskolai végzettségük miatt alig van esélyük szuverén életfeltételek megteremtésére – mondta a miniszter.
Benedek András, a testület elnöke a bizottság multidiszciplináris jellegét hangsúlyozta. Úgy számolt, hogy őszre már elkészülnek olyan anyagokkal, amelyek valódi segítséget jelentenek a felnőttképzéshez kapcsolódó programokhoz, a jelentős uniós források hatékony felhasználásához.
(MTI)
„Hatvanpusztától Washingtonig” – újabb interjút adott Orbán Viktor
