Alapvetően sikeresnek tartotta a mezőgazdasági tárca tevékenységét Gráf József, aki a kormány egy évéről tartott csütörtöki vitanapon megegyezést sürgetett a birtokpolitikában. Az agrárminiszter szerint az elmúlt egy évben a legfontosabb feladat a 2007–2013 közötti agrárprogramokra való felkészülés volt. Mint mondta, az 58-ból 8-10 termelési pályázati program kivételével mindent leegyeztettek az unióval, így várakozásuk szerint június 30-ig befejeződhet ez a folyamat.
Mint elhangzott, 2013-ig 2500 milliárd forint áll majd az ágazat rendelkezésére, ebből 1300 milliárd forint fejlesztésre. Ennek közel felét a versenyképesség javítására és a műszaki felzárkózásra költik majd, hiszen jelenleg Magyarországon alig haladja meg a 2000 eurót az egy hektárra jutó eszközérték, szemben más uniós országokkal, ahol öt-tízezer eurót is eléri. Gráf felhívta a figyelmet arra, hogy az EU-ban a magyar agrárkormányzat és a magyar kifizető ügynökség teljesített a legjobban, hiszen Magyarország az egyetlen, ahol minden rendelkezésre álló pénzt kifizettek, de egyetlen cent büntetést sem kell fizetni. A miniszter ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az elmúlt évben nem sikerült előrelépni a birtokpolitika tekintetében, mert megmerevedtek az álláspontok: van egy szélsőséges álláspont jobbról és balról is. Idén ősszel változtatni kell ezen, mert ha nem tesszük, akkor 2011-ben elveszítjük azt a lehetőséget, hogy a magyar gazdálkodók kezében maradjon a föld, és felelőtlenül kinyissuk az ajtót a földvásárlásoknál a külföldi egyéni gazdálkodók előtt – mondta a miniszter. Gráf József szerint az elmúlt egy évben előrelépés történt az élelmiszer-biztonság ügyében, hiszen kiegyenlítődött az export és az import.
Ángyán József fideszes képviselő a miniszter szavaira reagálva azt mondta: túlzott optimizmus azt hinni, hogy június 30-ig az unió aláírja a Új Magyarország vidékfejlesztési programot, hiszen tudomása szerint a program kapcsán Brüsszelből éppen most küldték el 30 oldalas, 240 tételből álló kifogáslistájukat. Szerinte az eddig kiírt pályázatok csupán tőkés csoportok további feltőkésítését célozták, lényegében beruházási támogatások voltak.
Font Sándor szintén élesen bírálta a szaktárca tevékenységét. Szerinte a minisztérium a tsz-alapú tőkés nagybirtokrendszert támogatja az európai példa helyett, amely a családi középbirtokrendszeren alapul. A fideszes politikus szerint a sorozatos élelmiszerbotrányok azt bizonyítják, hogy a tárca szétverte az élelmiszer-biztonság rendszerét, és nem hajlandó elfogadni azt az ellenzéki érvelést, amely szerint önálló élelmiszer-biztonsági hatóságra lenne szükség.
(MTI)
Titokzatos középkori arc bukkant fel egy tóban
