Gyurcsány: Egyensúlyt kell teremteni, és lesz erős Magyarország

Nincsen erős Magyarország erőfeszítés nélkül, az erőfeszítéshez pedig olyan kormány kell, amelyik mer cselekedni - mondta a kormány első évét értékelő, az MSZP által kezdeményezett vitanapon Gyurcsány Ferenc csütörtökön a parlamentben. Az állami pénzekkel kapcsolatban megjegyezte: az a rendszerváltás utáni legnagyobb szociális kiigazításra ment el. Szerinte a hallgatók értik a felsőoktatás „reformját" és nem kérdezik, miért kell tandíjat fizetni.

MNO
2007. 06. 14. 8:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

El lehet dönteni, hogy a reformokat az ellenzékkel közösen csinálják-e. A legkönnyebb ez lenne, de megy nélküle is, ugyan kicsit lassabban, kicsit drágábban és több vitával – tette hozzá a kormányfő. Mint mondta, butaság lenne megijedni az első év végén. Ha azt mondják, hogy ez egyemberes időszak volt, azt mondom:„mi az hogy, nagyon is!„ – idézte korábbi szavait Gyurcsány, aki a népszavazási kezdeményezésekkel kapcsolatban azt kérdezte: miért arról tartunk népszavazást, hogy mit ne csináljuk, miért nem arról, hogy mit csináljunk? Gyurcsány Ferenc úgy látja, inkább az utóbbira lenne szüksége az országnak.

A második Gyurcsány-kormány első éve című politikai vitanapon Gyurcsány Ferenc közölte: ha egy erős országot akarunk, amelynek nem kell tartania a szomszédos, többségében gyorsabban növekvő országoktól, egyensúlyt kell teremteni. Az elmúlt egy-két évben nagyon sok politikai természetű, buta, sőt hazug vitát folytatunk le arról, hova lett a pénz, miért kell kiigazítás – tette hozzá a miniszterenök.
-Van, aki odáig viszi ezt, nyilván nem politikai szándékoktól mentesen, hogy hát a parlament egyik felében csalók, rablók, talán még tolvajok is ülnek, hát nyilván zacskóban, borítékban, táskában, jó ég tudja még miben, hordják az államkincstárból ki a pénzt, és viszik haza- modta. Hozzátette: ezeket a pénzeket a rendszerváltás utáni legnagyobb szociális kiigazítására és közösségi beruházásokra fordították.

”Ez a mi hibánk volt. Igen, így van„

A miniszterelnök azt mondta: nem ismer olyan mérvadó gazdasági kutatóintézetet, amely azt mondaná, elkerülhető lett volna az állami kiadások csökkentése az egyensúlyteremtéshez. Gyurcsány a 2000 és 2003 közötti költségvetési és gazdaságpolitikáról azt mondta: könnyebb lett volna akkor átalakítani az egészségügyet, az oktatást, amikor ötven százalékkal emelkedtek a bérek.
-Elszalasztottuk. Egyébként mondhatják, hogy ez a mi hibánk volt. Igen, így van – tette hozzá. Mint mondta, a reformok arról szólnak, átalakítjuk-e azokat a rendszereket, amelyek mára nem azt szolgálják, hogy Magyarország erős és versenyképes legyen.

A kormányfő szerint a hallgatók értik, miről szól a felsőoktatás átalakítása, és nem azt kérdezik, miért kell tandíjat fizetni, hanem azt, hogyan lehet az egyetemük a legjobb Európában. Az egészségügy kapcsán közölte, hogy soha egyetlen egy szóval sem hallotta a parlamentben a kiváltságok ellen küzdő ellenzéki képviselőktől: küzdjünk az ellen, hogy a magyar egészségügyben ott van az az elképesztő ellentmondás, hogy alapvetően állami, közösségi infrastruktúrán teljesen elfogadott módon magánpraxis is zajlik. Nem fáj az igazságtalanság? – kérdezte az ellenzéki képviselőktől.

A vizitdíj nem fertő

Gyurcsány Ferenc szerint a paraszolvencia úgy hálózza be az egészségügyet, mint az életet adó levegő. Szavai szerint nem a 300 forintos vizitdíj a magyar egészségügy morális fertője, hanem annak elhallgatása, hogy 2005-ben az egészségügyre fordított összes kiadásnak a háromnegyedét fedezte a járulékbevétel.

Azzal kapcsolatban, hogy az ellenzék Szlovákiát szokta felhozni példaként, a miniszterelnök elmondta: ahhoz, hogy a szomszédos állam gyors tempóban növekedjen az kellett, hogy a magyarnál harmadával kevesebbet érjenek a nyugdíjak, a családtámogatás. Hozzátette: Magyarországon az átlagbérek 25 százalékkal magasabbak, mint Szlovákiában.

A miniszterelnök beszéde alatt az ülésteremben a Fidesz-KDNP frakció tagjai közül csak a két vezérszónok, Varga Mihály (Fidesz) és Hargitai János(KDNP) volt jelen.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.