Főként fák kidőlése miatt ötszázszor riasztották a tűzoltókat, de a tetőszerkezetek megrongálódása is sok problémát okozott – mondta el Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.Több helyen villámcsapás okozott problémát. A Vas megyei Kemenespálfán egy ház kéményébe, a Pest megyei Pilis településen egy lakóházba csapott a villám. Hasonló esetek voltak a Győr-Moson-Sopron megyei Lövőn, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Jászdózsán is. A Nógrád megyei Rétságon a szél egy lakóház tetejét vitte el. A Pest megyei Pilisen egy lakóház tűzfalát is ledöntötte a szél, itt egy hétgyermekes családnak ideiglenes szálláshelyet kellett biztosítania a helyi önkormányzatnak.
A heves záporokkal, helyenként jégesővel kísért vihar, amelyben a legerősebb széllökések elérték az óránkénti száz kilométert, leginkább Győr-Moson-Sopron, Fejér, Nógrád és Pest megyét érintette, de a a legtöbb bejelentést – több mint kétszázat – a fővárosból kapták a tűzoltók.
A Ferihegyi repülőtér mindkét terminálját csaknem egy órára le kellett zárni. Több helyen késtek a vonatok, mivel fák dőltek a sínekre, az erős szél miatt sebességkorlátozást is el kellett rendelni, egy mozdonynak pedig a szélvédője is betört.
Több helyről jelezték, hogy nem működnek a telefonvonalak. Volt olyan mobilszolgáltató is, melynek fél órán keresztül nem élt a hálózata.
Budapest kapta a legtöbbet
A fővárosban HÉV-, villamos- és trolivezetékeket szakítottak le a vihar miatt kidőlő fák és letört ágak. Körülbelül tíz villamosvonalon állt a forgalom hosszabb-rövidebb ideig, és volt, ahol nem a leszakadt vezeték, hanem a síneket elárasztó víz okozott problémát.
Az erős szél és az eső miatt Budapest szinte minden kerületében kimaradt az áram hosszabb-rövidebb időre, de az ország több részéről is jelentettek fennakadásokat. Áramszünet volt egyebek mellett a budapesti Heim Pál Gyermekkórházban a vihar miatt. Mire az agregátorral felszerelt tűzoltók a helyszínre értek, már újra volt áram az intézményben.
Budapesten több helyen nem tudták elvezetni a lezúdult esőt a csatornák, húsz bejelentés érkezett a Fővárosi Csatornázási Művekhez, a legtöbb helyen a víznyelők dugultak el.
A vihar miatt körülbelül tíz percre megszakadt a Magyar Televízió 2-es csatornájának adása és a Duna Televízió műsorának továbbítása, több kereskedelmi csatorna adása sem volt fogható.
A csütörtökön este érkezett vihar hajnali két órakor elhagyta az országot, de az OMSZ arra hívta fel a figyelmet, hogy pénteken újra lehetnek helyenként intenzív zivatarok.
(mti, hirtv.net)
Orbán Viktor: Mi egy békepárt vagyunk!
