Kevesebb hallgatót és intézményt remélnek a felsőoktatásban

Két-három év múlva csökkenni fog a felsőoktatásba jelentkezők és az intézmények száma is – mondja az oktatási tárca szakállamtitkára. Az egyetemeknek piaci eszközökkel kell majd küzdeni a hallgatókért, s ha a tandíj ügye elbukik a népszavazáson, akkor sem térnek vissza a korábbi finanszírozási rendszerhez – állítja.

MNO
2007. 06. 15. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugvópontra juthat egy időre a felsőoktatási reform körüli vita, ha az Országgyűlés elfogadja az előtte fekvő törvénymódosításokat, és az intézmények elkezdenek ennek megfelelően dolgozni. Az esetleges népszavazáson esetleg elbukó tandíj ügyében még folyik a vita, de az utólagos finanszírozás ötletéhez aligha tér vissza az Oktatási és Kulturális Minisztérium – állítja Manherz Károly szakállamtitkár a Napi Gazdaságnak adott interjúban.

A szakember szerint a következő két-három évben még ugyanannyian jelentkeznek a felsőoktatásba, mint eddig, ezalatt azonban kitisztul, hogy mely intézmények adnak minőségi képzést, és csökkenni kezd a bejutók, illetve az intézmények száma is. Az egyetemek rákényszerülnek majd, hogy piaci eszközökkel küzdjenek a jó képességű diákokért. Odáig persze a tanulóknak is el kell jutniuk, és a közoktatásra is kiterjedő reformfolyamatban azokra is oda kell figyelni, akiknek a szakképzésben jut hely.

Az oktatással is foglalkozó kerekasztal vitaindítóján olyan javaslat is elhangzott, hogy az általános képzés lezárásaként be kellene vezetni az alapműveltségi vizsgát. A kisebb önkormányzatok addig is kettős feladattal küzdenek: meg kellene tartani a helyi iskolákat, de a ráció a kistérségi társulások keretében való működtetés mellett szól – jelentette ki Manherz.

(Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.