Kilép a kormányból az SZDSZ?

A szabad demokraták egy hónapot adtak Gyurcsány Ferencnek és az MSZP-nek a reformok felgyorsítására. Ha addig nem egyeznek meg például a több-biztosítós egészségügy bevezetéséről, akkor felmondják a koalíciós megállapodást. Az MSZP szerint partnerük csak emeli a tétet. Az SZDSZ cáfolja, hogy koalíciós szakításra készülnének, de azt elismerik: szinte nincs olyan kérdés, amelyben egyetértene a két párt.

MNO
2007. 06. 03. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még ebben a hónapban eldőlhet a koalíció sorsa. A Híradó információi szerint a szabad demokraták már májusban meghozták az elvi döntést, hogy kilépnek a kormányból, ha rövid időn belül nem tudnak megállapodni a több-biztosítós rendszer, a villamosenergia-privatizáció, az ingatlanadó és az oktatási reform folytatásáról. Ha ugyanis ebben a hónapban nem fogadja el ezeket a kormány, akkor nem kerülhet szeptemberben a parlament elé, tehát megint hónapokat, esetleg éveket csúszhatnak a reformok.

A televíziós hírműsor úgy tudja, most valóban szakítópróba előtt állhat a kormánykoalíció. A szabad demokraták pénteki egri sajtótájékoztatóján Kóka János pártelnök szavai már sejtették, hogy az eddigieknél határozottabban akarják képviselni álláspontjukat a reformok ügyében.

„Kötelességünk a reformok továbbviteléről gondoskodni, ez a mi missziónk a koalícióban. Az, hogy a 194 szavazat hogy jön ehhez össze, a 174 a 20 liberális szavazat mellett, az a koalíciós partner felelőssége” – mondta a pártelnök.

Az SZDSZ-ben a legfőbb téma az, hogyan lehetne elérni a megegyezést az MSZP-vel a reformok felgyorsításában. Állítólag Horn Gábor feladatként kapta, hogy dolgozzon ki különféle forgatókönyveket a helyzet megoldására.

Vannak olyan szabad demokrata képviselők, akik azt mondják: ha nem sikerül meggyőzni a szocialistákat, ki kell lépni a koalícióból. Annál rosszabb ugyanis szerintük nem történhet, ha megállnak félúton, és a reformoknak csak a hátrányait érzékelhetik az emberek, mert az előnyök csak később jönnek.

Ezt igazolhatja, hogy a Híradó információi szerint Kóka Jánosnak hosszú listája van arról, hol akadtak meg a reformok, leginkább a szocialisták kerékkötése miatt, de az igazi szakítópróbát három témában látják, ezek: az egészségügy, a villamosenergia-privatizáció és az oktatás.

A Híradó értesüléseire szocialista kormányzati körökben úgy reagáltak, hogy ez egy játszma, és az SZDSZ emeli a tétet, komolyan kell venni őket.

Nyakó István, a szocialisták szóvivője viszont azt mondta: jelét sem látják, hogy az SZDSZ felbontaná a koalíciót. „Azt gondolom, ha bármilyen problémája lenne az SZDSZ-nek, megvitatandó kérdése, akkor egy ilyen fórumon lehetne felvetni, de még egyszer ki kell hogy ábrándítsam önöket, nem volt ilyen kérdésről szó” – mondta Nyakó.

A szóvivő kifejtette: a reformokra a szocialisták szerint is szükség van, de negatív példaként említette az egészségügy átalakítását; szerinte a gyorsaság nem mehet a minőség rovására.

Az SZDSZ cáfol

Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő, a koalíciós egyeztetésért felelős liberális államtitkár vasárnap nyilatkozatott adott ki, amelyben cáfolja, hogy az SZDSZ egyhónapos ultimátumot adott volna a szocialista pártnak. Horn Gábor a távirati irodának elmondta: a szabad demokrata frakció pénteki ülésén megállapította, hogy jelentősen lelassultak a reformfolyamatok, és szinte nincs olyan kérdés, amelyben ne lennének megoldhatatlannak látszó konfliktusok a koalíciós partnerek között. Példaként említette többi között az egészségügyet, a felsőoktatást és a privatizációt.

Hozzátette, felhatalmazást kapott arra: dolgozzon ki forgatókönyvet a probléma megoldására, hogy mire van szükség a reformok folytatásához. Nem a koalícióból kilépésre készül forgatókönyv – hangsúlyozta. Véleménye szerint félreértés a „koalíciós ultimátum”. Emlékeztetett rá, a biztosítási rendszer átalakításáról szóló megállapodás az, amelynek az SZDSZ szerint meg kell születnie június végéig ahhoz, hogy az arról szóló jogszabályokat a parlament ősszel elfogadhassa és az új rendszer 2008-től elindulhasson.

Nemcsak a liberálisok, hanem a szocialista partner is érzi ezeket a problémákat, a következő hetekben egyeztetéseken keresik a megoldásokat – fűzte hozzá. Az ügyvivő kijelentette: a liberálisok szerint az egészségügy, az adórendszer, a felsőoktatás, a privatizáció kérdésében nem lehet visszalépni.

Elmondta: készül a liberális értékelés a kormány egy évéről, amelyet jövő szombaton az új Országos Tanács (OT) alakuló ülésén terjeszt elő a párt elnöke.

(hirado.hu, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.