„Kórházunk június közepén nyitja meg a főváros egyetlen Gyermeksürgősségi Osztályát. A mentőhelikopter-leszállóhelyet csak sürgős esetben – ha más szállítóeszköz igénybevételének lehetősége nem adott – vennénk igénybe. A jelenlegi mentőhelikopter-leszállóhely ideiglenes jellegű” – áll a Heim Pál Gyermekkórház főigazgatójának, Harmat Györgynek a VIII. kerület polgármestere, az SZDSZ-es Csécsei Béla részére írt május közepi levelében. Harmat a polgármesternek írt levelében már „jelenlegi” leszállóhelyként emlegeti a Rezső téri helikopter-leszállópályát.
A kórház tervei szerint a Rezső teret csak addig vennék igénybe leszállóhelyként, amíg a leendő, a kórház területén új épületet nem kapna a sürgősségi osztály. Az új épület tetejét úgy szeretnék kialakítani, hogy ott helikopterek landolhassanak. Az ideiglenes és a tervezett leszállópályát is a Légimentő Kht. üzemeltetné.
Az ideiglenes leszállóhely létrehozásának indoka, hogy az ilyen osztálynál az alapellátás része a leszállópálya.
Budapesten jelenleg csak a Honvéd- és a Merényi Gusztáv Kórház, valamint az Országos Baleseti Intézet rendelkezik leszállópályával. Eddig a Merényi kórháznál szálltak le a gyermekekkel. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az MNO-nak elmondta: mindenképpen jó lenne egy közelebbi leszálló, de a Rezső tér alkalmasságáról nem tud nyilatkozni. A Polgári Légügyi Hatóságnál nem vették fel a telefont.
A lakosság feje fölött döntenének
A terv azzal járna, hogy lebetonoznák a VIII. kerületi, kulturális örökségvédelem alatt álló Rezső tér közepét egy 12 x 12 méteres területen, (emiatt számos fa, köztük a templom melletti platán is kivágásra kerülne), körülötte biztonsági zónát létesítenének, ezt egy méter magas kerítéssel, majd élősövénnyel vennék körbe. Eltávolítanának három közlámpát, és a téren álló Géza fejedelem szobrának díszkivilágítását. A Kultúrális Örökségvédelmi Hivatalnál nem nyilatkoztak lapunknak.
A környék lakói ellenzik a tervet, eddig 800 tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze. A Tisztviselőtelepi Önkormányzati Egyesület (TÖE) lakossági fórumán elhangzott: nem keresték meg a tervezettel a lakosságot. Többen úgy vélték, a leszálló véglegesítése lesz a következő lépés. A gyűlésen részt vett egy traumatológus is, aki úgy vélte, nem ez a betegek számára a legelőnyösebb megoldás, mivel innen még a macskaköves Delej utcán keresztül kell betolni vagy beszállítani a betegeket az onnan egyébként nem messze levő kórházba. A lakosok az ellen is tiltakoznak, hogy a kórház nem vizsgált meg más lehetőségeket.
Hollósi Andrea a kerületi egészségügyi bizottság elnöke kérdésünkre elmondta: ő sem az önkormányzattól vagy a kórháztól, hanem Pataki Tamásnétól, a TÖE elnökétől és Vargha Miklós Péter esperes-plébánostól értesült a tervről, akiket június elsején levélben tájékoztatott a kerületi vezetés, azt kérve, hogy az ügy sürgőssége miatt „mihamarabb” tanulmányozzák át a tervet.
Vargha Miklós Péter az MNO-nak kifejtette: a helikopterek lehetetlenné tennék az egyházi szertartásokat, az esküvőket és a körmeneteket is.
A plébánia több más helyszínre is javaslatot tett, így többek közt magának a kórháznak a területén rögtön két területet tudtak megjelölni leszállópályaként, közvetlenül a kórház mellett egyet (a Semmelweis orvosi egyetem parkolóját, ahol véleményük szerint már több feltétel teljesül a leszállópálya céljaira), és még kettőt a kórháztól nem messze, az Orczy kertben és a Szent István kórház kertjében.
Nem nyilatkozik a főigazgató
A helikopter-leszállópálya ügyében egyelőre nem nyilatkozott az MNO-nak sem a Heim Pál Gyermekkórház főigazgatója, sem a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, sem Csécsei Béla polgármester. A VIII. kerületi önkormányzatnál azt a választ kaptuk, hogy az üggyel június 13-a óta Dr. Dénes Margit fideszes alpolgármester foglalkozik, és a továbbiakban csak ő nyilatkozik.
Dénes több kételyt is megfogalmazott a tervvel kapcsolatban. Elmondta, hogy a lakosság hozzájárulása nélkül nem szokás ilyen beruházást megvalósítani. Másrészt közölte: ő csak azt látja, hogy kórházi osztályokat szüntetnek meg az országban. Ugyanakkor „örülne, ha épülne is valami”, de a gyerekkórház új részlege szerinte leghamarabb 10 év múlva készülne el, így csak akkor tudnák megvalósítani a kórház tetejére tervezett leszállóhelyet. Addig a Rezső tér teljesen tönkremenne – közölte.
Az alpolgármester hangsúlyozta: nem tud arról, hogy valaha köztéren létesítettek volna helikopter-leszállót.
Dolgoznak az áramszolgáltatás helyreállításán vihar közben is
